VPS sunucu alırken neler dikkat edilmeli?

Livvaania

Hectopat
Dostlar iyi sosyaller kayizer ve Rabisu firmalarına baktım uygun fiyatlı VPS almak istiyorum. Daha önce hiç sunucu almadım o nedenle sizlerden bilgi öneri istiyorum. Şu anda 4 adet sitem var ileride sitelere çoğalabilir, hepsini tek bir sunucuda toplamak mantıklı mı? VPS için 5GB RAM 4 çekirdek 35GB SSD disk yeterli midir?

Vps değilde vds bakmanı öneririm belirtilen kaynaklar sadece sana ait olur. Ram veya çekirdek sayısı normal siteler için gayet yeterli sitelerin hit durumunu ve optimizasyon bilgilerini bilmediğimiz için net birşey söyleyemeyiz. 5gb ram 1 siteye bile yetmeyebilir veya 5 gb 40 siteye bile yetebilir.

Örnek vermek gerekirse 6gb ram 6core işlemcili vds sunucumda kaç adet site barındırdığıma bir bakın.
Screenshot_2023-01-12-19-15-57-190_org.mozilla.firefox.png

VPS değil de VDS bakmanı öneririm belirtilen kaynaklar sadece sana ait olur. RAM veya çekirdek sayısı normal siteler için gayet yeterli sitelerin hit durumunu ve optimizasyon bilgilerini bilmediğimiz için net bir şey söyleyemeyiz. 5GB RAM 1 siteye bile yetmeyebilir veya 5 GB 40 siteye bile yetebilir.

Örnek vermek gerekirse 6 GB RAM 6Core işlemcili VDS sunucumda kaç adet site barındırdığıma bir bakın.
Eki Görüntüle 1630714

Sitelerin Hitler'i çok yüksek değil, günlük bütün sitelerin toplam ziyareti 100'ü geçmez. Dokimor adlı sitemizin önümüzdeki aylarda yükselebilir tam olarak kestiremiyorum. 35GB diskin 15GB'si yazılıma gidiyormuş doğal olarak 20GB Free alan oluyor yeterli olur mu hiçbir fikrim yok. Şu anki 10'lu hostingte 200.000 inodes diye bir şey var siteye içerik ekleyemiyoruz. 3 sitemiz onepage, diğer siteler çoklu sayfa.

Son düzenleme:
Kalan gb yetmezse disk alanını arttırabilirsiniz. Dosya sayısı sorunundan kurtulmak için vds, vps birebir kesinlikle.

Eğer sitelerinizin içeriği Türkçe ve kurumsal ise Türkiye lokasyon seçmenizde fayda var. VDS yani ESX veya KVM ile sanallaştırılması performans ve güvenlik açısından iyi olur.

Geri
Yukarı