VRAM kullanımının VRAM'ı geçmesi

Daha önce oynadığım hiçbir oyun 14 GB RAM kullanmamıştı. Bence dalga geçmenize gerek yok. 14 GB RAM orta sistem isteyen bir oyun için yüksek bir miktar gibi.
Hocam beni çok yanlış anladınız. Ben kesinlikle dalga geçmek gibi bir amaç gütmemiştim, banada birazcık anormal gibi geldi ama Recep hocam bellek taşması olmadıktan sonra sıkıntı değil demiş, onun için atmıştım.

Ekran kartı belleği ve normal belleklerin hızları ya da mimarileri aynı performansı veremez. Ekran kartı belleğinizin miktarını aşıyorsa, oyun normal bellekten kullanacaktır. Bu oyunda takılmalara ya da 5-10 FPS düşüş gibi farklar yaratacaktır.

Oynadığınız oyunlarda ekran kartı belleğini aşmamanızı öneririm. Ekran kartı belleği oyunlarda daha çok dokular işgal ediyor. Doku kalitesini Orta vb. civara çekip, diğer ayarları yükselterek de hoş bir görüntü sağlayabilirsiniz. Zaten güncel oyunlar grafiği dokudan çok ışıklandırma taktikleri ile vermeye çalışıyor.

Geçen aylarda Nvidia'dan bir mühendis oyunların o kadar da RAM ve VRAM kullanmadığını oyunun işletim sisteminden el koyarak kullanmasa bile elinde hazıır beklettiğini söylemişti.

Ekran kartı belleği ve normal belleklerin hızları ya da mimarileri aynı performansı veremez. Ekran kartı belleğinizin miktarını aşıyorsa, oyun normal bellekten kullanacaktır. Bu oyunda takılmalara ya da 5-10 FPS düşüş gibi farklar yaratacaktır.

Oynadığınız oyunlarda ekran kartı belleğini aşmamanızı öneririm. Ekran kartı belleği oyunlarda daha çok dokular işgal ediyor. Doku kalitesini Orta vb. civara çekip, diğer ayarları yükselterek de hoş bir görüntü sağlayabilirsiniz. Zaten güncel oyunlar grafiği dokudan çok ışıklandırma taktikleri ile vermeye çalışıyor.

Ekran kartı belleğini aşamazsınız 4 GB VRAM demek 4096 MB demek. Ve arkadaşta 4080 MB kullandığını söylemiş istese de aşamaz ekran kartının belleğini hiçbir oyun izin vermiyor dediğinize.

Geri
Yukarı