VRAM mi daha önemli RAM mi?

603926

Centipat
Arkadaşlar The Last of Us ve Resident Evil 4 remake gibi yeni mesil oyunlar. 10 GB VRAM ve 20 GB RAM tüketiyorlar. Bende sistemimi yükseltmek istiyorum fakat ikisini birden yükseltecek bütçem yok. Sistemim RX 6600XT 16 GB 3200 MHz RAM B450 anakart Ryzen 5 5600 işlemci. 1 defa yükseltme yapmak istiyorum uzun vade böyle kalacak. Sizce RAM'imi 16'dan 32 mi yapmalıyım yoksa 12 GB belleği olduğu için RX 6700XT mi almalıyım? 1080p için soruyorum. Bellek mi daha önemli RAM mi?

Ben olsam mevcut RAM'imi 32 GB yapardım ki kendim de 16 GB kullanıyorum ve güncel bazı oyunlarda gerçekten de yetersiz kalacak hissi veriyor, ekran kartımı daha uzun vadede upgrade ederdim. Şahsi düşüncem bir ekran kartı yükseltmesi yapacaksam yarı yarıyadan daha fazla performans artışı yapacak model olmalı.

Ben olsam mevcut RAM'imi 32 GB yapardım ki kendim de 16 GB kullanıyorum ve güncel bazı oyunlarda gerçekten de yetersiz kalacak hissi veriyor, ekran kartımı daha uzun vadede upgrade ederdim. Şahsi düşüncem bir ekran kartı yükseltmesi yapacaksam yarı yarıyadan daha fazla performans artışı yapacak model olmalı.
6600 XT ve 6700 XT arasındaki fark daha fazla. 32 yapması pek bir şeyi değiştirmeyecektir. Sayılı oyunlarda farklar yapabilir ama ekran kartı güncellemesi ile daha fazla FPS alır o oyunlarda bile.

6700 XT alın. Sonradan 32 yaparsınız. 6600 XT ile 6700 XT arasındaki fark, 16 ve 32gb RAM arasındaki farktan çok daha fazla.

Çoğu oyun 16gb'dan fazla bellek kullanmıyor zaten. Kullansa da sorun olmaz.
Tek seferlik yükseltme yapmak istiyorum yani ekran kartını alırsam rami yükseltmek istemiyorum. Biraz sıkışığım o yüzden. Uzun vade de bellek mi daha büyük sorun yoksa ram mi?

6700 XT alın. Sonradan 32 yaparsınız. 6600 XT ile 6700 XT arasındaki fark, 16 ve 32gb RAM arasındaki farktan çok daha fazla.

Çoğu oyun 16gb'dan fazla bellek kullanmıyor zaten. Kullansa da sorun olmaz.
Tek seferlik yükseltme yapmak istiyorum yani ekran kartını alırsam rami yükseltmek istemiyorum. Biraz sıkışığım o yüzden. Uzun vade de bellek mi daha büyük sorun yoksa ram mi?

Ekran kartından memnunum ama bellek yetmezse oyunumu baltalar mı diye düşünüyorum. Ramde yetmiyor ha bire yükseltme yapmaktan yoruldum.

16 şuanda sınırda
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

RAM'leri 32 GB yap. VRAM'in derdini 2K'da 8-12 GB kullananlar düşünsün 8 GB 1080P için bir sıkıntı değil, 2 tane bozuk oyun için millet abartıyor.
Aynen öyle 8GB VRAM 1080P için fazlasıyla yeter son zamanlarda forumda kopyala-yapıştır cevap olarak takmış millet bu olaya.

Yeni konular

Geri
Yukarı