VRAM nedir, ne işe yarar?

DROHEX

Hectopat
AMD Software'de parça durumlarını kontrol ederken VRAM diye bir şey fark ettim. Diğer işlemler normal dururken VRAM'ın değeri sarı renkte yani fazla kullanılıyor gibi duruyordu. Bilgisayar boşta iken VRAM değeri 1100 ile 1300 arası değişiyor oyun oynarken bu değer 1500 bazen ağır oyunlarda 1800'e kadar çıktığnı gördüm. Herhangi bir sorun yaşamadım ama bir terslik var gibime geliyor. Bu VRAM nedir ne işe yarar? Değeri ne olmalı boşta veya oyun oynarken? Eğer bir sorun varsa nasıl düzeltebilirim? Sorularımda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim şimdiden.
Kısaca belirteyim.
Anakart: ASUS Prime H410M-A
İşlemci: Intel Core i5 10. nesil.
Ekran kartı: AMD Radeon RX6500 XT. 4 GB.
RAM: Corsair'in 8+8 16 GB.
SSD: SanDisk 240 GB.
Monitör: Rampage 27 inç 1ms 165Hz.

Son düzenleyen: Moderatör:
VRAM ekran kartı belleğidir. VideoRAM diye de geçer. Ekran kartının saf RAM'i gibi düşünebilirsin.

VRAM yukarıdaki arkadaşın belirttiği gibi ekran kartının belleği. Ekran kartı kendi başına bir işlemci ve aynı bilgisayarın işlemcisi gibi kullandığı uygulamaları daha hızlı bir bellekte depolama ihtiyacı duyuyor. Oyunlarda dokular depolama diskinden alınır ve ekran kartının belleğine kopyalanır, ardından ekran kartı tarafından çizilir. VRAM'in görevi bu.

Normal şartlar altında boştayken, üzerinde 300-400 mbden fazla yük olmaması gerekiyor ancak Windows 11'de işletim sistemi 3D Acceleration için ekran kartı belleğine biraz fazla yükleniyor. Bende de boşta 1-1.5GB civarı bellek tüketiyor. Hatta bunu yapan Windows'un masaüstü pencere yöneticisi. Herhangi bir terslik söz konusu değil yani.
1668756805742.png

VRAM yukarıdaki arkadaşın belirttiği gibi ekran kartının belleği. Ekran kartı kendi başına bir işlemci ve aynı bilgisayarın işlemcisi gibi kullandığı uygulamaları daha hızlı bir bellekte depolama ihtiyacı duyuyor. Oyunlarda dokular depolama diskinden alınır ve ekran kartının belleğine kopyalanır, ardından ekran kartı tarafından çizilir. VRAM'in görevi bu.

Normal şartlar altında boştayken, üzerinde 300-400 MB'den fazla yük olmaması gerekiyor ancak Windows 11'de işletim sistemi 3D acceleration için ekran kartı belleğine biraz fazla yükleniyor. Bende de boşta 1-1.5GB civarı bellek tüketiyor. Hatta bunu yapan Windows'un masaüstü pencere yöneticisi. Herhangi bir terslik söz konusu değil yani.
Eki Görüntüle 1576449

Teşekkür ederim bilgiler için yani herhangi bir sıkıntı yok diyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı