VRAM nedir?

Finisterre

Megapat
Makaleler
5
Merhabalar. VRAM hakkında tek bildiğim ekran kartıyla alakalı olduğu. Nedir bu VRAM? Önemli midir? Aynı model ekran kartlarında VRAM yüksek olan mı tercih edilmeli? Cevaplarınızı bekliyorum.

Rainbow daha çok istiyor, öylesine detaylı dokuların ücreti sadece 2 GB olamaz. Zaten 2 GB bitti sırada 4 GB var o da yavaş yavaş bitiyor. Oyunun sistem gereksinimleri güncellenmemiş gibi gözüküyor.

Soruya gelinecek olursa elbette önemlidir bellek düşükse kartın önündeki en büyük engellerden bir tanesi olabilir, mesela 1650S'in 4 GB belleğe sahip olması büyük saçmalıktır.

Rainbow'u misal olarak verdim zaten çok oynadığım bir oyun değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gta 5' gölgeleri netleştirirsen VRAM kullanımın artar. Yayaların çeşitliliğini artırırsan yine artar. Gördüğün uzaklığı artırırsan yine kullanımı artar. Görsel keyif sürebilme kapasitendir

Ekran kartı Vram'i diyelim 2GB oyun 4-6GB istiyor, geri kalan 2-3GB için (oyun kendi ihtiyacı isteğiyle yapacak bunu) mesela PC'nin DDR Ram'inden karşılasa nasıl olur? Buna örneğin Windows'dan Microsoft yada Anakart Bios Ram üreticisi yada Ekran kartı driver firmaları veya oyun yapımcıları el atsa böyle yapılamaz mı? Böyle eksik kalan yetmeyen ekran kartı Vram durumlarında keşke sistem PC Ram'inden ekran kartına takviye yettirebilsek ne iyi olurdu.

Arkadaşımda 2GB GTX 770 var son 2 yılda çıkan oyunlar Min. 4-6GB Vram istemese rahat idare ederdim diyor. AC: Odyssey, Division 2, Metro Exodus'a kadar 1080p full grafikle (PhysX: kapalı, Shadow - AA/AF: Medium) rahat oynadığına şahit oldum, sadece VRAM eksikliğinden dolayı çatışma anlarında FPS 20'nin altına düşüyordu o kadar, şimdi 2GB GTX 770'den 6GB 1060'a geçmek zorunda kalmıştı. Bir de İşlemci olarak GTX 770 zamanındaki en baba işlemci i5 4670 3.40Ghz, mecburen darboğaz falan yapar diye GTX 1070 1660 2060 almaktan vazgeçti.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı