Çözüldü VR'da Mide Bulantısı İçin İlaç Önerisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Wolfenk

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Geçtiğimiz hafta bir Oculus Rift S VR cihazı aldım. Ancak bazı hareketli oyunlarda baya bir baş dönmesi, mide bulantısı ve terleme yaşıyorum. Kameranın sabit olduğu oyunlarda veya videolarda hiçbir sorun olmuyor. Buna "motion sickness" deniyormuş, deniz tutması ile sanıyorum aynı şeymiş.

Reddit'te okuduğum kadarıyla denizcilerin aldığı mide ilaçları işe yarıyormuş bunun için, en azından alışmam için bir süre kullanmak istiyorum bu ilaçlardan. Ancak Türkiye'de satışta olan mide ilaçlarının ismini falan bilmiyorum, iki tane eczaneye gittim ikisi de vermedi, önce hekime danışın o yazsın dediler. Deneyen, iyi gelen, veya sadece ilaç ismi verebilecek olan var mı aranızda diye sormak istedim.

Çözüm
Metpamid biraz tehlikeli. Doz bağımsız (yani şans eseri çok az kullanımla bile ortaya çıkabilen) ciddi ve üstelik kalıcı yan etkileri var tardif diskinezi gibi. Düşük ihtimaller tabi ki ama bir VR sevdası için sık sık kullanılacak bir ilaç asla değil. Ve ne yazık ki reçetesiz alınabiliyor evet.
Ama Dramamine kullanılabilir mesela. Tabi Onu da hekimine yazdırman gerek.
Sonuç: VR kullanmak yan etki yapıyorsa sende, ilaç kullanmak yerine VR kullanma daha iyi :')
Nitekim motion sickness ilaçları reçeteye tabiidir

Öyle değil ne yazık ki. Yurtdışında reçetesiz almanın mümkün olmadığı metoklopramid bile burada serbestçe satılıyor. Ki kendisi güçlü bir dopamin antagonisti ve yan etki yapma riski yüksek.

Bence düşündüğünüz şey oldukça saçma. Bu gibi ilaçlar kırk yılda bir gerektiğinde kullanılabilir ancak oyun oynamak gibi bir sebep için sağlığınızı tehlikeye atmaya değmez. Sonra çok pişman olursunuz.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Gemi seyahati vs. amaçlarıyla alınan mide ilaçlarının basit, reçetesiz ve yan etkilerinin minimal olduğunu düşündüğüm için rahatça sormuş bulundum bu şekilde. Alışmaya çalışacağım artık napim 😊. Tekrar sağolun.

Metpamid biraz tehlikeli. Doz bağımsız (yani şans eseri çok az kullanımla bile ortaya çıkabilen) ciddi ve üstelik kalıcı yan etkileri var tardif diskinezi gibi. Düşük ihtimaller tabi ki ama bir VR sevdası için sık sık kullanılacak bir ilaç asla değil. Ve ne yazık ki reçetesiz alınabiliyor evet.
Ama Dramamine kullanılabilir mesela. Tabi Onu da hekimine yazdırman gerek.
Sonuç: VR kullanmak yan etki yapıyorsa sende, ilaç kullanmak yerine VR kullanma daha iyi :')

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı