Vsync ile FreeSync Farkı Nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Franqenstein

Hectopat
Aralarındaki farkı ve ne işe yaradıklarını araştırdım ama pek bir şey bulamadım, güzel bir dille anlatabilecek var mı?

İmput lag a neden oluyormuş ben oyunlardan vsync kapatıp ekran kartı sürücüsünden dikey eşitlemeyi açıyorum herhangi bir lagla karşılaşmadım.
Hocam Dikey Eşitleme İngilizce'de Vertical Synchronization olarak geçiyor zaten. Aynı şeyler.

Sebebini anlayamadım işte. Neden sorun yaşatıyormuş?
Anlık refleks gerektiren oyunlarda Vsync açarsanız input lagdan dolayı oluşan gecikmeler yüzünden oyun oynayamazsınız. İsterseniz ekran kartı ayarlarından OpenGL üçlü arabellekleme ayarını açın ( bu ayar input lagı sözde azaltıyor ama ben bir faydasını görmedim ) yine gecikme olacaktır. İsterseniz en basitinden League of Legends adlı oyunda Vsync açıp oynayın sonrasında kapatıp oynayın. Kimin saçmaladığını görelim o vakit ne dersiniz?

Anlık refleks gerektiren oyunlarda Vsync açarsanız input lagdan dolayı oluşan gecikmeler yüzünden oyun oynayamazsınız. İsterseniz ekran kartı ayarlarından OpenGL üçlü arabellekleme ayarını açın ( bu ayar input lagı sözde azaltıyor ama ben bir faydasını görmedim ) yine gecikme olacaktır. İsterseniz en basitinden League of Legends adlı oyunda Vsync açıp oynayın sonrasında kapatıp oynayın. Kimin saçmaladığını görelim o vakit ne dersiniz?
V-Sync açık oynuyorum zaten. Açmadığım durumda karakter sekmeye başlıyor. Hatta konum bile var forumda.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

V-Sync açık oynuyorum zaten. Açmadığım durumda karakter sekmeye başlıyor. Hatta konum bile var forumda.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu sorun çok yüksek fps aldığım zaman bende de oluyor ama Vsync açmak yerine oyun ayarlarından fps sabitlersen çözülüyor. Boşu boşuna kendi oyununu zehir ediyorsun.

Sebebini anlayamadım işte. Neden sorun yaşatıyormuş?

Hocam V-Sync her zaman iyi bir şey değil. Bazı oyunlarda açık, bazı oyunlarda kapalı olması mantıklı. Monitör 60Hz diye FPS’yi 60’a sabitlediğinizde bir çok oyunda akıcılık kaybı yaşarsınız ve oyundaki performansınızı etkiler. Başta CS:GO, PUBG ve benzeri oyunlar, söylenilenlere göre LOL hatta Knight Online de dahi çok farkettiriyor. Ben PUBG’yi bir 60 FPS bir de 120 FPS’de oynasam inanılmaz fark oluyor mesela.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı