Vücutta kahverengi lekeler

Gürkan26

Decapat
Daha fazla  
14 Yaşındayım. Dün akşam vücudumda bu lekeleri fark ettim. Aşırı kilolu değilim. Herhangi bir sağlık sorunum yok. Korkuyorum fikirlerinizi bekliyorum.

Screenshot_2020-07-11-20-22-56-13.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Kola dökülür, damla damla kalır ve daha sonra kurur ya, aynen o görüntü/renk oluşmuş. :)

Bir resme bakarak sorununun (sorun bile olduğunu bilemeyiz) cevabında ortak fikir olamayız. Aynı problemi yaşayan varsa tecrübe kazanırsın, bunun dışında cildiye doktoruna görünmen gerekiyor. Daha doğrusu bu yaşta anne ve babana söylemen gerekiyor.

14 yaşındayım. Dün akşam vücudumda bu lekeleri fark ettim. Aşırı kilolu değilim. Herhangi bir sağlık sorunum yok. Korkuyorum fikirlerinizi bekliyorum.

Eki Görüntüle 612698

Benim göbüşümün yakınlarında da aynı lekeden var ama sadece bir tane. Kilolu falanda değilim. Önemli bir şey olduğunu sanmıyorum.

Merhaba. Hiç korkmayın, hiç önemli değiller, bunlar "ben" 'dir sadece. Benim omuzunda ve sırtımda yıllarca önceki hatalı olan bazı güneşlenme maceralarından kalmış nedenli olarak halen bu benler vardır. Güneşte kurulanmadan veya sırtınız terli güneş ışınlarına maruz kalındığında, güneş ışınları bir mercek göreviyle su, terden (özellikle de tuzlu sulu deniz suyuyla vücut terinden) geçerek ve odaklanarak bu benleri oluşturuyor. Fazla kabarıp olağan dışı büyük olmadıkları sürece kanser, vb. zararlı bazı oluşumları (riskli benlerin dışında) olmadıklarını net biliyorum. Güneş ışığıyla (özellikle açık havadaki direk güneşlenmede, direk bronzlaşmada) bazı tedbirleri alırsanız kolay kolay oluşamayacaklardır. Ancak sadece güneş ışınlarıyla oluştuğunu düşünmemek, başka suni kaynaklarla (solaryumlar gibi) ayni benlerin ayni şartlar dahilinde yine oluşabileceğini unutmamak gerekir.

Bir de şark çıbanı türündekilerin mutlaka bu sinek türünün ısırması sonucunda, yukarıda adı geçenlerin ise ultraviyole ışınlarının belirli bir yerde istenilmeden odaklanmasıyla, aşırı ışınlanmayla oluştuğunu biliyorum. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bende merak ettim şimdi ve araştırdım şu yazıyor: Halk arasında güneş lekesi ve karaciğer lekesi olarak da bilinen kahverengi lekeler yaş ile artış gösterir. Yaşlandıkça cilde rengini veren melanin pigmenti, cilt yüzeyinde birikmeye başlar ve cilt üzerinde kahverengi renkli alanlar oluşturur. Bence önemli değil.

Öncel.

Merhaba. Hiç korkmayın, hiç önemli değiller, bunlar "ben"'dir sadece. Benim omuzunda ve sırtımda yıllarca önceki hatalı olan bazı güneşlenme maceralarından kalmış nedenli olarak halen bu benler vardır. Güneşte kurulanmadan veya sırtınız terli güneş ışınlarına maruz kalındığında, güneş ışınları bir mercek göreviyle su, terden (özellikle de tuzlu sulu deniz suyuyla vücut terinden) geçerek ve odaklanarak bu benleri oluşturuyor. Fazla kabarıp olağan dışı büyük olmadıkları sürece kanser, vb. zararlı bazı oluşumları (riskli benlerin dışında) olmadıklarını net biliyorum. Güneş ışığıyla (özellikle açık havadaki direk güneşlenmede, direk bronzlaşmada) bazı tedbirleri alırsanız kolay kolay oluşamayacaklardır. Ancak sadece güneş ışınlarıyla oluştuğunu düşünmemek, başka suni kaynaklarla (solaryumlar gibi) ayni benlerin ayni şartlar dahilinde yine oluşabileceğini unutmamak gerekir.

Bir de şark çıbanı türündekilerin mutlaka bu sinek türünün ısırması sonucunda, yukarıda adı geçenlerin ise ultraviyole ışınlarının belirli bir yerde istenilmeden odaklanmasıyla, aşırı ışınlanmayla oluştuğunu biliyorum. Kolay gelsin.

Öncelikle mesajınız için teşekkür ederim. Beni endişelendiren şey zaten karantina sürecinden dolayı bırakın güneşlenmeyi doğru düzgün dışarıya dahi çıkmadım ve vücudumun o bölgesi güneş almamakta. Bu konu hakkında fikirleriniz neler acaba?

14 Yaşındayım. Dün akşam vücudumda bu lekeleri fark ettim. Aşırı kilolu değilim. Herhangi bir sağlık sorunum yok. Korkuyorum fikirlerinizi bekliyorum.

Eki Görüntüle 612698
Merhaba benim sırtımda bunlardan yüz tane var. Kafaya takmana gerek yok çok az zaten sadece Cildiyeye görün sana krem verecektir. Ben senelerdir bu lekelerle uğraşıyorum benimkiler ancak lazerle geçer çünkü çok uzun süredir var. Sen çok yayılmadan kremle geçebilecekken doktora görünmelisin.

Hiperpigmentasyon. Normal bir süreçtir ama yine de bir cildiye hekimine görünmeni tavsiye ederim. Eğer düzeltmek istiyorsan yönlendirecektir seni.

Yeni konular

Geri
Yukarı