Vulkan API vs DirectX12 API

İşletim sistemi
Windows 10

acemi007xd

Decapat
Merhaba, oynadığım bir oyunda 2 API seçeneğide var Vulkan API daha çok FPS veriyor aynı ayarlarda bu nedendir?
Çok merak ettim çünkü hiçbir şey değişmiyor, acaba grafiklerde benim anlamadığım değişiklikler mi var?
Bilgilendirirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarıyla Vulkan oyundaki yükün daha çok GPU'ya bindiriyor, böylece işlemcinin üstündeki yük hafiflediği için oyunu daha hızlı işliyor, Directx ise hem CPU hem GPU'ya yüklendiği için küçük bir performans kaybı oluşuyor.
Merhaba, oynadığım bir oyunda 2 API seçeneğide var Vulkan API daha çok FPS veriyor aynı ayarlarda bu nedendir?
Çok merak ettim çünkü hiçbir şey değişmiyor, acaba grafiklerde benim anlamadığım değişiklikler mi var?
Bilgilendirirseniz sevinirim.
RDR 2 mi oynadığın oyun ?

Bildiğim kadarıyla Vulkan oyundaki yükün daha çok GPU'ya bindiriyor, böylece işlemcinin üstündeki yük hafiflediği için oyunu daha hızlı işliyor, DirectX ise hem CPU hem GPU'ya yüklendiği için küçük bir performans kaybı oluşuyor.

RDR 2 mi oynadığın oyun?

Evet

Sanırım AMD ekran kartı kullandığınız için Vulkan AMD'ler de daha performanslı.

Bu arada işlemcim AMD R7 3750H ekran kartı NVIDIA GTX 1660 Ti

RDR 2 Vulkan'da daha performanslı çalışıyor genelde, Doom gibi, ama API değiştirmek belirgin bir FPS farkı oluşturmaz Vulkan en fazla 3-4 FPS farkediyor Directx'e göre.

30 almanın sebebi işlemcinin ekran kartına biraz darboğaz yapması tahminimce, 3750H, İ5-9300H'dan da biraz geride kalan bir işlemci olduğu için 1660 Ti'ya darboğaz yapabiliyor. Tahminimce ekran kartın Max-Q model ve markası da HP olabilir.

30 almanın sebebi işlemcinin ekran kartına biraz darboğaz yapması tahminimce, 3750H, i5-9300H'dan da biraz geride kalan bir işlemci olduğu için 1660 Ti'ya darboğaz yapabiliyor. Tahminimce ekran kartın Max-Q model ve markası da HP olabilir.

Yanlış tahmin Max-Q değil normal NVIDIA 1660 Ti ve markası ASUS

@FlyingHopes

Bu arkadaşın dediği mantıklı Vulkan gpuya yük bindiriyorsa aradaki darboğaz kapandığı için
Büyük ihtimal FPS artışı oluyor işlemci ekran kartına yetmeye başlıyor
Normalde araştırmama göre bu darboğaz %10-15 arasıydı oyuna göre bu fark kapanınca Vulkan'da
FPS artışı oldu

Yanlış tahmin Max-Q değil normal NVIDIA 1660 Ti ve markası ASUS

@FlyingHopes

Bu arkadaşın dediği mantıklı Vulkan gpuya yük bindiriyorsa aradaki darboğaz kapandığı için
Büyük ihtimal FPS artışı oluyor işlemci ekran kartına yetmeye başlıyor
Normalde araştırmama göre bu darboğaz %10-15 arasıydı oyuna göre bu fark kapanınca Vulkan'da
FPS artışı oldu

Hocam işlemci kullanımı nasıl genel
olarak %80'in üstünde mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı