Vulkan performansini yükselten cozumler kullandigimizda DXVK performansi da artar mi?

Karşıt Madde

Centipat
Makaleler
3
Merhaba.

DXVK bildiginiz uzere Linux'ta Direct 9, 10 ve 11 API'leri Vulkan'a ceviren, donusturen bir yazilim.

Yalan soylemiyim korsan oyunlar oynadigim icin Linux kullandigimda oyunlarin birçoğu 3 asagi 5 yukari Windows'a yakın FPS veriyor ve anlik droplarinda onune geciyordu. Stabil yani. Herhalde dropların önüne geçmesi, disk okuma ve yazma hizinin kullanimiyla alakali. Windows bosta calissa bile bunlari yogun kullanarak somuruyor zaten.

Simdi ben Linux'ta eksik programlardan oturu Windows kullanıyorum.

Acaba Vulkan performansini artiran cozumler kullandigimizda DXVK performansi da artar mi?

Son düzenleme:
DXVK zaten Linux için. Windows'ta DirectX kullanan oyunlar native olarak çalışıyor. Oynadığınız oyunun Vulkan desteği varsa ona geçebilirsiniz.

DXVK zaten Linux için. Windows'ta DirectX kullanan oyunlar native olarak çalışıyor. Oynadığınız oyunun Vulkan desteği varsa ona geçebilirsiniz.
Zaten Linux için dedim bende. Vulkan API performansı artıran yöntemler ile DXVK performansı artar mı dedim?

Yani Direct 11 olan bir oyun, DXVK ile Linux'ta Vulkan API'ye dönüşecek, çevrilecek ya.

Zaten Linux için dedim bende. Vulkan API performansı artıran yöntemler ile DXVK performansı artar mı dedim?

Yani Direct 11 olan bir oyun, DXVK ile Linux'ta Vulkan API'ye dönüşecek, çevrilecek ya.
Artar bence çünkü Vulkan ile oynuyorsunuz.

Bence de. Mesela Radeon ACO sürücüsü, LLVM sürücüsüne göre Vulkan performansı daha iyi. Zamanında FPS artmıştı.

@Kernelginar sizin bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir?
Hızlı olan ACO gölgelendirici derleyicisini kullanırsanız evet, daha yüksek performans alırsınız ancak bu optimizasyon Linux için. OpenGL'de de çalışmalı.

Hızlı olan ACO gölgelendirici derleyicisini kullanırsanız evet, daha yüksek performans alırsınız ancak bu optimizasyon Linux için. OpenGL'de de çalışmalı.
Yani şimdi DXVK'nın performansını arttırmaz mı Radeon ACO?

Ben demek istiyorum ki, Linux'ta DXVK kullanıyoruz ya (DXVK: Direct 9-11'i API'yi Vulkan API'ye çeviriyor), Radeon Aco ile de bu DXVK performansını Linux üzerinden arttıramayız mı?

Yani şimdi DXVK'nın performansını arttırmaz mı Radeon ACO?

Ben demek istiyorum ki, Linux'ta DXVK kullanıyoruz ya (DXVK: Direct 9-11'i API'yi Vulkan API'ye çeviriyor), Radeon Aco ile de bu DXVK performansını Linux üzerinden arttıramayız mı?
Ben kendimi düzgün ifade ettiğimi düşünüyorum. Sorunuzun cevabı direkt alıntıladığınız metnin içinde mevcut. Ha, tekrar istiyorsanız cevabı artırması olası.

Ben sizi anlamadığım için sordum tekrardan.

Siz ne demek istediniz?
ACO derleyicisi AMD kartlarda ve Linux'da var olan bir özellik, Windows'daki sürücülerde bu derleyici bulunmuyor. Windows'da DXVK kullanabilirsiniz ancak ACO derleyicisi kullanamazsınız.

Geri
Yukarı