VX2418-P-mhd monitörde ghosting oluyor

alprn999

Femtopat
Daha fazla  
Selam, ViewSonic VX2418-P-mhd 165Hz 23.8" model monitörü az önce aldım. Üründe rahatsız edici derecede ghosting yaşıyorum. Hz'yi 165'ten 144'e çekince kısmen azalma oldu ama hala resmen CS'de adamlardan üçer tane görüyorum. Hiç bilgim yok bu konuda monitörün kendi ayarı veya oyun içi ayarlar varsa yardımcı olur musunuz? Eğer bu modellerde kronik ise iade edeceğim. 3000 en fazla 3500TL olacak şekilde önerilere de açığım. Teşekkür ediyorum.

Sürekli söylüyoruz FPS oyunları için VA panel alınmaz diye. Fakat ne hikmetse kimse anlamıyor.
Durum hem ghosting hem smearing olarak sana yansıyor. Resimde attığım gibi bir uzantı mevcut oluyor hareket anında.
Sorun monitör kaynaklı değil. Yapısı öyle.
OverDrive seçeneği varsa strong yapın kontrol edin.
MPRT ayarları da bir nebze azaltır ama asla geçirmez.
IPS almanız gerekirdi.

What-Is-VA-Smearing.jpg

VA panelde maalesef ghosting kaçınılmaz oluyor fakat minimize etmek için şunları deneyebilirsiniz:

1- Öncelikle monitörün ayar arayüzünden ayar menüsü kısmına gelin ve oradan 1ms modunu aktifleştirin. 1ms modu seçildiğinde parlaklık bir miktar düşecektir. Karanlık ortamda sorun olmuyor fakat gündüz kullanımda biraz fazla karanlık gelebilir. Bu yüzden bahsedeceğim diğer adımları deneyin.
2- Monitörün ayar arayüzünden manuel görüntü ayarı kısmına gelin ve oradan yanıt verme zamanı yazan kısımdan Ultra hızlı seçeneğini seçin.
3- Yine manuel görüntü ayarı kısmından siyah dengelemeyi 100'e çekin yani fulleyin.
4- Gelişmiş DCR kapalı yani 0 olsun.
5- Renk ayarı kısmından kontrastı 65-70 yapın. Yüksek kontrastta yani aydınlık görüntüde ghosting bir miktar daha azalacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı