WattMan hatasının nedenleri nelerdir?

HalfGlaze

Kilopat
Makaleler
1
VRAM dolayısıyla AMD istemekteyim. Fakat bu hata yüzünden NVIDIA alacağim.

Kesin net, bu hata neden oluyor? Bu hatanın olma nedenleri NVIDIA'da da oluyor mu?

Sorunun temel sebebini voltaj dengesizliğinden oluştuğunu düşünüyorum. Sistem ani voltaj dengesizliklerinden dolayı bu durum oluşuyor. Undervolt yaparak bu hataların azaldığını görebilirsiniz. Undervolt tam bir sonuç değil. Özellikle güç kaynağının belirli koruma sertifikaları olması gerekli. 80+ olayından bahsetmiyorum. 80+ güç verimliliğini sağlıyor. Akım koruma, ani voltaj dengelenmesi vs... Özelliklerin olmaması sistemde sorunlara sebebiyet verebiliyor. WattMan hatasının masaüstünde değil de zorlayıcı oyun veya uygulamalarda oluşmasının sebebiyeti de voltaj dengesizliğinden olduğunu kanıtlar nitelikte. RX 6XXX ve RX 7XXX serisinde bu durum oldukça azaldı. RX 5XXX serisi ise tamamen Nirvana yaptığı seri zaten. Hatta WattMan ile alakalı rehberimi görebilirsiniz:

Son düzenleyen: Moderatör:
RT çekirdeği NVIDIA'da AMD'de de aşa yukarı aynı tek fark DLSS 2.0 ama FSR 2.0 da şu an buna rakip ki FSR 3.0 neredeyse FSR 2.0' 2-3 katına hatta daha fazla FPS farkına katlayacak ki diyeceksiniz ki ne olmuş NVIDIA kartları da FSR 3.0 alacak diye düşünebilirsiniz doğru fakat NVIDIA'nın satış politikası DLSS 2.0 RTX 3000 serisi DLSS 3.0 RTX 4000 serisi vs. böyle devam edecek saf kas gücüne baktığımızda ise AMD kartlar her zaman NVIDIA'dan daha güçlü kart tasarımlarına ekosisteminde yer verecek yani FSR teknolojisi aslında AMD kartları için kırılma noktası oluyor.

FSR 2.0 ile DLSS 2.0 aşağı yukarı aynı. Arada uçurum yok. Ayrıca 3000 serisi DLSS 3.0'dan faydalanamayacak. Fakat FSR 3.0 çıktığında 6000 serisi de büyük ihtimalle faydalanacak ve DLSS 3.0'dan pek farkı olmayacak.

Sorunun temel sebebini voltaj dengesizliğinden oluştuğunu düşünüyorum. Sistem ani voltaj dengesizliklerinden dolayı bu durum oluşuyor. Undervolt yaparak bu hataların azaldığını görebilirsiniz. Undervolt tam bir sonuç değil. Özellikle güç kaynağının belirli koruma sertifikaları olması gerekli. 80+ olayından bahsetmiyorum. 80+ güç verimliliğini sağlıyor. Akım koruma, ani voltaj dengelenmesi vs... Özelliklerin olmaması sistemde sorunlara sebebiyet verebiliyor. WattMan hatasının masaüstünde değil de zorlayıcı oyun veya uygulamalarda oluşmasının sebebiyeti de voltaj dengesizliğinden olduğunu kanıtlar nitelikte. RX 6XXX ve RX 7XXX serisinde bu durum oldukça azaldı. RX 5XXX serisi ise tamamen Nirvana yaptığı seri zaten. Hatta WattMan ile alakalı rehberimi görebilirsiniz:

Hocam AM5 sistemime gönül rahatlığıyla AMD 7000 alabilir miyim? 10 yılda bir böyle sistem toplamaktayız, bu hatalarla uğraşmak istememekteyiz.

FSR 2.0 ile DLSS 2.0 aşağı yukarı aynı. Arada uçurum yok. Ayrıca 3000 serisi DLSS 3.0'dan faydalanamayacak. Fakat FSR 3.0 çıktığında 6000 serisi de büyük ihtimalle faydalanacak ve DLSS 3.0'dan pek farkı olmayacak.
Tam olarak algoritması aynı çalışmasada ikiside sonuçta bir Upscaling teknolojisi ama AMD FSR 3.0 ile kesinlikle DLSS 2.0'ı yiyecek hazmedecek buda RX 6000 serisi ve RTX 3000 serisi kartlar arasında bir fark açabilecek saf güç bakımından , bunlar tabiki de varsayım şuan FSR 3.0 gelsin göreceğiz .

Tam olarak algoritması aynı çalışmasada ikiside sonuçta bir Upscaling teknolojisi ama AMD FSR 3.0 ile kesinlikle DLSS 2.0'ı yiyecek hazmedecek buda RX 6000 serisi ve RTX 3000 serisi kartlar arasında bir fark açabilecek saf güç bakımından , bunlar tabiki de varsayım şuan FSR 3.0 gelsin göreceğiz .
AMD batırmazsa FSR 3.0 DLSS 3.0'a rakip olacak. Zaten batıracağını düşünmüyorum. Batırsa neden sürsün ki piyasaya? Yani vasıfsız bir kaç arkadaşın "AMD WattMan dolu. FSR çamur yazılım" demesi yüzünden millet aynı karta 2-3K fazla para basıyor.

Hocam AM5 sistemime gönül rahatlığıyla AMD 7000 alabilir miyim? 10 yılda bir böyle sistem toplamaktayız, bu hatalarla uğraşmak istememekteyiz.

Bunu bilemeyiz. Kısaca şunu diyebilirim tüm AMD sistemlerde anakart üzerinde PCI 3.0 hızına alındığında WattMan hatasının %99 oranında çözüldüğünü görebilirsiniz. Tabii ki de yeterli güç kaynağı sorunsuz RAM'ler olduğunu varsayarak bunu söylüyorum. Ama bant genişliği olarak PCI 4.0'dan bağımsız kalırsınız. Şurada örnek bir video bırakıyorum genel olarak %1 FPS'lere dikkat ederseniz. PCI 3.0'a göre bazı oyunlarda ciddi farklar oluşuyor genel FPS değerleri arasında uçurum olduğu gözükmüyor. Tabii ki de kullanmadığım için yanlış yönlendirmek istemiyorum bir inceleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca anakartınız PCI 4.0 desteklemese de BIOS üzerinden veri yolunu PCI 3.0 hızına almak WattMan sorununu çoğu senaryoda çözmektedir.

Geri
Yukarı