Rehber Waydroid ile Linux'ta Android konteyneri çalıştırın

Waydroid, GNU/Linux'ta emülatör ve Android X86 ile uğraşmadan Android işletim sisteminin tüm özelliklerini bir konteynerda çalıştırabilen bir yazılımdır. Bu sayede sanki tablet kullanıyormuş gibi tüm Android özelliklerini, APK kurma, Play Store uygulamalarını Linux'ta sorunsuz kullanma erişimi sağlıyor.

1700857060790.png

Gereksinimler

Waydroidi sorunsuz kullanmak için öncelikle bazı gereksinimlere ihtiyacınız var.

• Waydroid CPU uyumluluğu.

Aşağıdakı listede uyumluluk listesi verilmiş.
    Android Developers

• GPU uyumluluğu.

Waydroid sadece Intel ve AMD GPU'larda sorunsuz çalışıyor. Eğer NVIDIA ekran kartına sahipseniz dahili ekran kartına geçebilir veya donanım ivmesini kapatıp oyle devam edebilirsiniz.

• Wayland.

Waydroid X11 üzerinde çalışmaz. Fakat X11 kullanıyorsanız herhangi bir Wayland oturum yöneticisi kullanarak X11 içerisinde Wayland çalıştırabilirsiniz.

• Kernel modülleri.

Kurulumdan önce kullanığınız Linux çekirdeğinin gerekli binder modülleri yüklediğinden emin olmanızda fayda var. Bu dağıtıma göre değişiklik gösterebilir. Binder modüllerini kurmak için linux-zen kernelini kurabilir, Linux Kernel'ini yeniden derleyebilirsiniz. Diğer alternatif yöntem ise aşağıda verdiğim linkteki adımları uygulayarak gerekli dkms modülleri kurabilirsiniz. GitHub - choff/anbox-modules: Anbox kernel modules

Arch Linux

AUR depolarında binder dkms paketi ile kolayca kurulabilir. Bunun için:

Kod:
    yay -S binder_linux-dkms

Kurulum

Ubuntu:

Kod:
$ sudo apt install curl ca-certificates -y
$ curl https://repo.waydro.id | sudo bash
$ sudo apt install waydroid -y

Ve Waydroid uygulamasını başlatmanız yeterli.

Arch Linux:

1. Waydroid AUR paketini kurun:

Kod:
    $ yay -S waydroid
  2. Waydroid imajını indirmesi için uygulamanın yapılandırmasını çalıştırın:

Kod:
    $ waydroid init
Eğer Google servisleri desteği de olsun istiyorsanız:

Kod:
$ waydroid init -s GApps

1. Waydroid servisini başlatın:

Kod:
    $ systemctl enable --now waydroid-container.service
Kullanım

Uygulama yöneticinizden Waydroidi çalıştırarak işlemleriniz görebilirsiniz.
Terminalden ulaşmak için:

Kod:
$ waydroid show-full-ui

ADB shelline bağlanmak için:

Kod:
# waydroid shell

APK kurulumu için:

Kod:
$ waydroid app install /apk_indirilen_dizin

Ağ yönetimi

Varsayyılan olarak Waydroid'in ağ çıkışına erişimi yok. Ama firewall ile DNS ve paket yönlendirme mümkün.

UFW için:

Kod:
 ufw allow 67
 ufw allow 53
 ufw default allow FORWARD

Firewalld için:

Kod:
firewall-cmd --zone=trusted --add-port=67/udp
firewall-cmd --zone=trusted --add-port=53/udp
firewall-cmd --zone=trusted --add-forward

NOT: Google Play Protect sertifika problemi

Bu sorunu yaşayanlar terminalde Waydroid Shell açıp aşağıdakı komutları yazsınlar:

Kod:
ANDROID_RUNTIME_ROOT=/apex/com.android.runtime ANDROID_DATA=/data ANDROID_TZDATA_ROOT=/apex/com.android.tzdata ANDROID_I18N_ROOT=/apex/com.android.i18n sqlite3 /data/data/com.google.android.gsf/databases/gservices.db "select * from main where name = \"android_id\";"

Çıktıyı Cihaz kaydı adresinden Google hesabınıza kaydetmeniz yeterli. Sonuçlar 1 - 24 saat arasında kendini gösterir ve Google hesabınıza Waydroid üzerinden sorunsuz bağlanabilirsiniz.

Rehberimi okuduğunuz için teşekkürler. Bir sonraki rehberlerde görüşmek dileği ile.
Daha fazla bilgi:

Flatpak sürümünü yapsalar efsane olur.

Kurumu özellikle ilk defa yapıyorsanız uğraştırıcı olabiliyor. Daha basit bir kurulumu olsa diğer programlar gibi, efsane bir şeye döner.

X11 da çalışmaması üzdü beni. Weston felan kurularak bir şeyler yapılabiliyor ama beceremedim maalesef.

Son düzenleme:
Hyprland sağ olsun ben X11'i unutalı bayağı bir süre oldu😄
X11 ile işim olursa da xwayland ile işimi hallediyorum.

Şimdi Mint kullanıyorum onda da Wayland destekleyen bir şey yok. Belki Debian'a KDE kurabilirim, o da şu an kullandığımdan biraz daha ağır.

Açılışta 2 saatte açılmasa KDE güzel aslında. Ek 300 MB RAM kullanımı pek önemli değil.

Uygulamalar hangi mimari ile çalışıyor? ARM64? X64_x86?

X86 ile çalışıyor. Fakat uyumluluk katmanı ile ARM desteği de mümkün.

Konu dışı uygulamalar hangi mimari ile çalışıyor? ARM64? X64_x86?
ARM desteği bu ek scriptle kurulabiliyor.

Son düzenleme:
Konu dışı uygulamalar hangi mimari ile çalışıyor? arm64? x86_64?
Çalıştırılan cihaz x86_64 ve arm64 olabilir. İkisinde de çalışacaktır. Waydroid içinde işlemciniz neyse onu kullanabilirsiniz. x86_64 cihazlar için arm64 uygulamalarını çalıştırmak için(Android'deki çoğu uygulama arm64 ile derlendiğinden pratik olarak ihtiyacınız var.) emülatör görevi gören kütüphaneler mevcut. Libndk ve libhoudini var. Libndk Android SDK için geliştirilmiş, libhoudini ise Intel tarafından geliştirilmiş. Net bir kanı yok ancak libhoudini'nin Intel'de, libndk'nın AMD'de daha düzgün çalıştığı söyleniyor.

x86 ile çalışıyor. Fakat uyumluluk katmanı ile ARM desteği de mümkün.

ARM desteği bu ek scriptle kurulabiliyor.
Bu script otomatik kurulmasını sağlıyor. Sadece detaylandırmak istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı