WD 1 TB Blue HDD 31 MB Görünüyor

Bu sorun bizi aşar beyler :D O değilde, harddisk'in anakartında bir sıkıntı olabilir mi ? Fabrika çıkışlı bir hatadır ve ilk taktıktan sonra elektriği alınca hata oluşmuştur ve anakart dolayısıyla 33 mb görünüyor olabilir. Eğer sökülüyor ise 2.el bir harddisk anakartı bulursanız 2.5" takmayı deneyin.
Beklediğimden de fena çıktı.

The Delirmiş seni de aştıysa :) ben atıyorum bunu çöpe :)))
Not: Tüm GIGABYTE anakartlarında aynı sorun olma ihtimali çok yüksekmiş! GIGABYTE anakartlarındaki BIOS fazla olan HDD'ye kendi korumalı verisini kopyalıyor ve HDD'yi kilitliyormuş diye okumuştum Tom's HARDWARE' de .

Başka bir anakartta dener misin? Komşu bilgisayarı felan bile olabilir.
Ayrıca Sata port + M2 son sınır olmalı sata çoğaltıcı felan mı taktın?

The Delirmiş seni de aştıysa :) ben atıyorum bunu çöpe :)))
Not: Tüm GIGABYTE anakartlarında aynı sorun olma ihtimali çok yüksekmiş! GIGABYTE anakartlarındaki BIOS fazla olan HDD'ye kendi korumalı verisini kopyalıyor ve HDD'yi kilitliyormuş diye okumuştum Tom's HARDWARE' de .

Gigabyte gözümde bir canavar gibi canlandı bir anda.

Başka bir anakartta dener misin? Komşu bilgisayarı felan bile olabilir.

» cmd/MSDOS format komutlarını denedim MS-DOS formatlamada bile 33MB olrak formatlandı.
» Komşu PC değilde benim çocuğun PC'de denedim onda da aynı durum. (Acaba eski anakartlardan kaynaklı bir sorunmu?
» Sonra gidip EVEREST'in HDD DOCK' ından aldım onda bile 33MB görünüyor. Anlayamadım ilk defa böyle bir sorunla karşılaşıyorum.
SSSDRES.JPG

» cmd/MSDOS format komutlarını denedim MS-DOS formatlamada bile 33MB olrak formatlandı.
» Komşu PC değilde benim çocuğun PC'de denedim onda da aynı durum. (Acaba eski anakartlardan kaynaklı bir sorunmu?
» Sonra gidip EVEREST'in HDD DOCK' ından aldım onda bile 33MB görünüyor. Anlayamadım ilk defa böyle bir sorunla karşılaşıyorum.
Eki Görüntüle 377219
Bence herkes ilk defa karşılaşıyor Technopat iflas etti.

» Birde SATA çoğaltıcı yok, dediğin gibi son sınır olayı olabilir ? Nereden kontrol edebilirim.
Gerçi anakart son sınırı olsa EVEREST DOCK ile bir nevi harici HDD gibi görünür o yüzden anakartın son sınırından etkilenmez diye düşünüyorum.Neyse yarın YAZICIOĞLU'na gideceğim orda bir kaç kişiye gösteririm durumu onarabilirseler çözümü burdan kesin paylaşacağım..

Sorunun kaynağı hiçbiri değil, anakartın BIOS'un kaynaklı. Ayrıca bu durum sadece Gigabyte değil diğer marka (örn. MSI gibi) markalarda da karşılaşılmış. Problemin çıkış kaynağı ise şu HPA olarak kısaltılan "Host Protected Area" yani "Ev-sahibi Korumalı Alanı" özelliğinden kaynaklanan bir sorun. Diskin yazılımına bu bölgeyi anakart için ayrılmış korumalı bölge olarak işaretlerken ortaya çıkıyor bu sorun. Ama çoğunlukla ilk nesil Xpress BIOS Recovery özelliğine sahip Gigabyte anakartlarda karşılaşılmış bu sorun.

Gelelim sorunun çözümüne. Seagate disk kullanıyor olsaydın Hiren's Boot 15.2 altından SeaTools for DOS'u çalıştırıp bu sorunun üstünden gelebilirdin ama Western Digital'in böyle bir aracı yok maalesef.

Diğer marka diskler için ise alternatif olarak HDD Capasity Recover adında bir yazılım ile bu HPA'dan kaynaklanan hatayı kaldırabiliyormuşsunuz.

Program linki: Download crsetup.exe Free - HDD Capacity Restore 1.1 install file
VirusTotal linki: VirusTotal

Nasıl çalıştığı hakkında bilgim yok ama arayüzü gayet basit sanırsam.

Sorunun kaynağı hiçbiri değil, anakartın BIOS'un kaynaklı. Ayrıca bu durum sadece Gigabyte değil diğer marka (örn. MSI gibi) markalarda da karşılaşılmış. Problemin çıkış kaynağı ise şu HPA olarak kısaltılan "Host Protected Area" yani "Ev-sahibi Korumalı Alanı" özelliğinden kaynaklanan bir sorun. Diskin yazılımına bu bölgeyi anakart için ayrılmış korumalı bölge olarak işaretlerken ortaya çıkıyor bu sorun. Ama çoğunlukla ilk nesil Xpress BIOS Recovery özelliğine sahip Gigabyte anakartlarda karşılaşılmış bu sorun.

Gelelim sorunun çözümüne. Seagate disk kullanıyor olsaydın Hiren's Boot 15.2 altından SeaTools for DOS'u çalıştırıp bu sorunun üstünden gelebilirdin ama Western Digital'in böyle bir aracı yok maalesef.

Diğer marka diskler için ise alternatif olarak HDD Capasity Recover adında bir yazılım ile bu HPA'dan kaynaklanan hatayı kaldırabiliyormuşsunuz.

Program linki: Download crsetup.exe Free - HDD Capacity Restore 1.1 install file
VirusTotal linki: VirusTotal

Nasıl çalıştığı hakkında bilgim yok ama arayüzü gayet basit sanırsam.
*****************************************************************************************************
Aynen işte bu hocam tam sorun. Şimdiye kadar karşılaşılmamış bir şey değil ancak karşılaşanlar HDD Raw oldu diyip sağa sola attığından kimse bilmiyor. Technopat'ta yalnız olmadığımı biliyordum. :)))
Lanet HPA koruması BIOS ve Anakart kaynaklı sorun Tom's Hardware ( gerekten mükemmel bir forumdur ama Ingiliççe :)) az çok anlayan çok şey kapabilir) EN'glish'lerin Technopat'ı işte.) Orada okumuştum bu sorunu ama TR'de bir çok forum ve gerçekten reklam olmasın sözüm ona TR'nin en iyi forumları hiçbirinde en ufak bir bilgi yok bununla ilgili.Ezberden Program tavsiye edip duruyorlar.Çözüme gelince CRR.HDD capacity dahil 15'e yakın program denedim ve hiçbiri ile kurcala yolu ile çözülecek bir sorun değil.Bu sorunu tam bilerek nokta atışı ayarlar girilerek yapılması gereken bir çözüm ben Ingiliççem :) ve PC deneyimim iyi olmasına rağmen kurcalama yolu ile bulamadım.Çözüme en çok yaklaştığım bir program vardı MS-DOS komutunda çalışıyor çok detaylı ve profesyonelce yazılmış bir program ama çok fazla detaylı girdiğiniz her komut kendi içinde dallara ayrılarak daha çok komut ortaya çıkıyordu programın adını hatırladığımda yazarım.
Şimdilik çözülemeyecek gibi duruyor bu sorun o yüzden herkese çok teşekkürler ilgi ve zaman ayırdıkları için, bu sorunu daha sonra çözmek için rafa kaldırıyorum.Sorunu çözdüğümde ilk iş burada çözümü anlatacağım.
***************************************************************************************************

@saint3455 çok farklı yazılımlar denedim demişsin ama Hiren's Boot 15.2 içinde Western Digital'in birkaç yazılımı da mevcutmuş. Sana zahmet test etme şansın var mı? (İşlemler esnasında diğer disklerin karışıklığa uğramasını engellemek için diğer disklerin SATA girişlerini sökmeni tavsiye ederim. Yani sisteme sadece HPA sorunlu 1TB WD disk bağlı kalsın.)
Hard Disk Tools sekmesi altında
  • Western Digital Data Lifeguard Tools 1.24: Perform drive identification, diagnostics, and repairs on most WD drives (Windows Freeware)
  • Western Digital Data Lifeguard Tools 11.2: For the installation of Western Digital EIDE Hard Drives (Dos Freeware)
  • Western Digital Diagnostics (DLGDIAG) 5.19: Quickly and efficiently verify the status of the drive (Dos Freeware)
  • WDClear 1.30: Restore/Erases the drive back to a factory condition (Dos Freeware)
araçlarını tek tek kontrol etme şansın var mı? Belki bir tanesinin içinde HPA ile ilgili veya komple diski fabrikasyona sıfırlamayla ilgili bir seçenek olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı