WD Blue 3.5 SATA III 6gb/s 256MB 2 TB hard disk WD20EZBX

İki tane Wd Blue 3.5 Sata Iıı 6gb/s 256MB 2 Tb Hard Disk WD20EZBX Hepsiburada üzerinden satın aldım 1 ay oldu bir tanesi kullanılmadan kafa sesi eşliğinde bozuldu ve daha yeni servise göndermiş bulunmaktayım. İkinci hard diskim ise eski yazıcıları bilenler vardır yazma işlemi sırasında bir ses çıkartır, o kadar kafa ütülemiyor ama o sesin düşük versiyonu şu an ikinci hard diskimde mevcut. Birçok arkadaş planlı eskitme diyecekler evet haklılar ama bir tanesi fabrikasyon olsun ikinci hard disk ise daha 1 ay olmadan bu denli ses çıkartması beni gerçekten yıldırmaya başladı. Bundan öncesinde Seagate Barracuda 2 TB 7200 RPM şu çokça sistem rehberlerinde önerilen hard diski kullandım onlarda 1 yıl içinde bozuldular ve düzgün montaj edilmesine rağmen. Sorum şu eskisi kadar kaliteli olmayan bu ürünler ile nasıl başa çıkacağız özellikle ülkemizde, lanet olsun paraya kıyayım 2 TB M.2 ya da 2.5 inç SSD alayım desem dünya para ne yapacağımı şaşırdım gerçekten. Konu burada biraz şikayet biraz sohbet etmek sizlerin yaşadıklarını da duymak. Son 5 yıldır teknoloji ürünleri aşırı fazla şansa kalmış gibi kumarda kazanma oranlarına dönmüş gibi ben bu durumdan gerçekten yıldım. İşin berbat kısmı çözümde yok gerçi elimde Samsung marka 1 TB M.2 SSD durduk yere çok çok az veri yazıldığı halde bozuldu anlam veremiyorum artık bu duruma.

Geçmiş olsun hocam. Ben de yaklaşık 2-3 ay önce 17 yaşındaki IDE HDD'me veda etmek zorunda kaldım.... Kafa vurmaları derken işin sonu BSOD'a kadar gitti. Sonra öğrendim ki disk rahmetlik olmuş.

Sizin sorununuz bence HDD'lerden dolayı olmuyor, başka bir sorun yatıyor altında belli ki. Arkadaşın da dediği gibi bilgisayarında bir sorun olmadığından emin misin?

Geçmiş olsun hocam. Ben de yaklaşık 2-3 ay önce 17 yaşındaki IDE HDD'me veda etmek zorunda kaldım.... Kafa vurmaları derken işin sonu BSOD'a kadar gitti. Sonra öğrendim ki disk rahmetlik olmuş.

Sizin sorununuz bence HDD'lerden dolayı olmuyor, başka bir sorun yatıyor altında belli ki. Arkadaşın da dediği gibi bilgisayarında bir sorun olmadığından emin misin?
17 yıl ve IDE. Maşallah azizim iyi dayanmış :)

Bundan önceki hard disklerimde bu denli sorun olmadı ama onlarda 1 1.5 yıl anca gitti PSU bir sorun göremedim açıkçası ya da gözden ne kaçıyor olabilir bilmiyorum. Hard disk vidalarını normal bir düzeyde sıkıyorum ne çok sıkı ne gevşek yani bilmiyorum açıkçası sorunu. Lakin yeni servise gönderdiğim hard disk hiç benlik sıkıntıya sahip değil çünkü ses ilk montajdan çok kısa süre sonra gelmeye başlamıştı.

Bizim bir sorun göremememiz içerisinde sorun olmadığı anlamanına gelmiyor maalesef.Sorun büyük ihtimal elektriksel olarak görünüyor. HDD vidalarını yandan sıktığınızda sorun vermez. O yüzden ötürü anakart ve PSU'nun incelenmesi lazım. Bir voltaj kaçağı var büyük ihtimalle. Çünkü bu diskler darbe dışında kolay kolay bozulacak cihazlar değil.

Bizim bir sorun göremememiz içerisinde sorun olmadığı anlamanına gelmiyor maalesef. Sorun büyük ihtimal elektriksel olarak görünüyor. HDD vidalarını yandan sıktığınızda sorun vermez. O yüzden ötürü anakart ve PSU'nun incelenmesi lazım. Bir voltaj kaçağı var büyük ihtimalle. Çünkü bu diskler darbe dışında kolay kolay bozulacak cihazlar değil.

Ürünü tamire göndermiştim değişim yapıldı ve şu an elimde kafama oturmayan bazı şeyler var. Voltaj ile ilgili bir sıkıntı olsa bu tamirde kesin çıkardı diye düşünüyorum. İkinci olarak Seagate marka hard diskleri 2 yıl kullanmışım bu arada Amazon'dan kontrol ettim o konuda özür dilerim. Diske bir şey yazdırmadıkça ses yok, değişimi gerçekleştirilen ürün daha yeni elime geçti onu daha test etmedim. Lakin 2. WD disk yazdırma yaparken dediğim gibi eski yazıcıların daha az sesli versiyonu gibi. Eskiden hard disklerden ses çıkardı ama şimdi ki ürünlerde hala çıkıyor olması problem ve pek de kimseden duymadığım bir şey. Vidalamadan kastım titreme olmaması ile ilgiliydi daha çok, tabii ki vidalama iyi olsa da bozulabilir hard disk ama ben gerçekten eski teknolojik ürünlerin kalitesini şimdikilerde asla görmüyorum. On seneyi geçen elimde Seagate marka hard disk var hala taş gibi çalışıyor ama yavaş maalesef. Sorunun nereden ve neden kaynaklı olabileceğini ya da bana gelen ürünlerin gerçekten de sıkıntılı olup olmayacağını bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı