WD Blue bad sector bölümlendirme

gökhan1333

Hectopat
WD Blue hdd'imde 3 tane bad sector ortaya çıktı bende verilerimi yedekleyip. HDD Low Level format attım ve bad sector taraması yaptım herhangi bir düzelme olmadı. Bende HDD Regenerator programını kullanarak diskte onarma yaptım. Yeniden bad sector taraması yaptığımda sorun düzelmişti.
Dosyalarım için arşiv diskim var 8TB 5400 RPM.
RPM değeri düşük olduğundan 7200 RPM WD HDD'ye oyunlarımı kurup oynuyor arada bir iki tane resimlerim varsa atıyordum.
Şu anda sadece oyun diski olarak kullanmayı düşünüyorum.
Her ne kadar HD Tune error scanda bir şey bulmasada tarama yaparken bad sector olan bölüme geldiğinde tarama hızı 200 mb/sn'den 50 mb/sn ye düşüyor.
Ve bad sector HDD'nin ilk 10 GB'nin içinde olduğu için o bölümü başka bir parçaya ayırıp biçimlendirmeden kullanmayı düşünüyorum (kısaca HDD'den kesip atmayı düşünüyorum bad sector ortaya çıkan bölümü)
Benim anlamadığım nokta şurası disk yönetimine girip diski küçült dediğimde küçültülen yer bad sector taramasındaki o ilk baştaki yer mi oluyor?
Bad sector ortaya çıkan bölgenin kullanıma kapalı olması için disk biçimlendirmesini nasıl yapmamız gerek?

Dosya Ekleri

• 124124124124124214.png
    124124124124124214.png
    128,6 KB · Görüntüleme: 52
  • d.png
    d.png
    431,8 KB · Görüntüleme: 36
  • a.png
    a.png
    238,7 KB · Görüntüleme: 40
  • b.png
    b.png
    115,4 KB · Görüntüleme: 42
  • e.png
    e.png
    75,8 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleyen: Moderatör:
Her ne kadar HD Tune error scanda bir şey bulmasada tarama yaparken bad sector olan bölüme geldiğinde tarama hızı 200 mb/sn'den 50 mb/sn ye düşüyor.
O sektörler daha düzelmediği için olabilir. Düzelmiş olsalarda Current Pending sector uyarısı düzelirdi. Attığınız resim yeniyse düzelmemişlerdir.
Benim anlamadığım nokta şurası disk yönetimine girip diski küçült dediğimde küçültülen yer bad sector taramasındaki o ilk baştaki yer mi oluyor?
Öyle oluyor sanırım.

O sektörler daha düzelmediği için olabilir. Düzelmiş olsalarda Current Pending sector uyarısı düzelirdi. Attığınız resim yeniyse düzelmemişlerdir.

Öyle oluyor sanırım.
Çok Teşekkürler. İşlemi Doğru bir şekilde yaptım o zaman.
Dediğiniz gibi HD tune programında Current Pending sector uyarısı gitmedi.
Bende WD nin yaptığı smart programını kurup baktım Current Pending sector yok olarak gözüküyordu.
HD Tune'nin önceden kayıtlı log dosyalarından olduğunu düşünüyorum ama emin degilim.
Zaten Çokda önemli olduğunu düşünmüyorum sonuçta o kısım üzerine veri yazılıp okunmacağı için.
Tekrardan Teşekkürler :)

Bende WD nin yaptığı smart programını kurup baktım Current Pending sector yok olarak gözüküyordu.
WD'nin programı o parametreye uyarı vermiyor. O yüzden bir sorun yokmuş gibi gösteriyor.
HD Tune'nin önceden kayıtlı log dosyalarından olduğunu düşünüyorum ama emin degilim.
Loglarla bir ilgili yok. İsterseniz silip tekrar yükleyip bakabilirsiniz. HDD Sentinel ve CrystalDiskInfo programlarından da bakarsanız diske o uyarıyı göreceksiniz eğer sıfırlanmadıysa.

WD'nin programı o parametreye uyarı vermiyor. O yüzden bir sorun yokmuş gibi gösteriyor.

Loglarla bir ilgili yok. İsterseniz silip tekrar yükleyip bakabilirsiniz. HDD Sentinel ve CrystalDiskInfo programlarından da bakarsanız diske o uyarıyı göreceksiniz eğer sıfırlanmadıysa.
Az önce Hd tuneyi silip yeniden yükledim. Hala Aynı hatayı veriyor.
CrystalDiskInfo yu açıp baktığımda oda uyarı veriyor.
HDD'nin her an gümleyebileceğini bilerek kullanmak gerekecek..

Dosya Ekleri

• crt.png
    crt.png
    71,6 KB · Görüntüleme: 49

Geri
Yukarı