WD Caviar Blue HDD Çalışma Sesi

dharma

Hectopat
Daha fazla  
120GB Samsung Evo SSD ve 1TB WD Caviar Blue 7200rpm SATA 3 HDD aldım. SSD'yi C:, 1TB WD'yi depo amaçlı D sürücüsü olarak kullanıyorum. Biraz rahatsız olduğum bir konu var o da WD HDD'nin çalışma sesi. Öyle kafa atma veya takur tukur sesler filan çıkmıyor ama geceleri sessiz ortamda bariz bir çalışma sesi var. Bunu gidermek için güç planı ayarlarında "sabit diski kapatmak için beklenecek süreyi" 1 dakika olarak ayarladım. Normalde default olarak 20 dakika. İlk olarak 5 dk yaptım. En son 1 dk olarak değiştirdim.

1. Öncellikle bu ayarı 1 dk yapmamın bir sakıncası var mı?
  2. 1 TB WD Blue HDD'deki bu çalışma sesi normal midir? Güç plan ayarlarından 1 dakika sonra kapanınca gerçekten fark edici bir ses azalması oluyor. (ses daha çok geceleri sessiz ortamda rahatsız edici) gündüz ortam seslerinden dolayı o kadar fark edilmiyor.
  3. Bu çalışma sesini gidermenin bir yolu var mı? 7200 rpm olduğu için mi böyle acaba?
chlyv.png

Son düzenleme:
Başlık yanlış yazılmış ben " hdd sesi" şeklinde yazmıştım. kafa atma sesi, takkur tukur sesler yok. Bahsettiğim çalışma sesi.

Gereksiz takıntı yapmışsınız. WD Caviar Blue 1 TB modeli 30 DB ses seviyesine sahip. 30 DB ses seviyesinin üstünde çalıştığını düşünüyorsanız diski iade şansınız varsa iade edip daha sessiz olan Toshiba P300 alabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
hdd den bu ses geliyor sence sıkıntısı varmı ? yoksa normalmi ?

Gelen sesler normal hatta 30 DB seviyesini aşacak bir harddisk sesi bile yok. HD Tune PRO yazılımının health kısmını atın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
HDD'den bu ses geliyor sence sıkıntısı var mı? Yoksa normal mi?
Gördüğüm kadarıyla SATA kablosu sökük sadece SATA Power takılı. Cache bellekten ses gelmesi anormal bir durum. Ama SATA kablosu anakarta bağlı ve sistem aktif olarak çalışıyorsa bir problem yok. Gayet sağlıklı. O duyduğun ses HDD'nin Cache belleğinden gelen bir ses.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı