Çözüldü WD Elements taşınabilir HDD harf yolu nasıl silinir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EmrK.

Hectopat
Merhaba herkese iyi sosyaller,
Bayağı eski bir taşınabilir hard diskimi buldum. Harf yolu olmadığı için açılmıyordu ve harf yolu atadım fakat her taktığımda yeniden harf yolu istiyor ve taşınabilir olarak görmüyor. Ekstradan atadığım harf yolları bilgisayarım kısmında gözüküyor. Açtığım zaman hata alıyorum.
Hem bu harf yollarını silmek hem de taşınabilir HDD'yi düzeltmek için nasıl bir yol izleyebilirim? Ek olarak sundum aşağıda.

Ekran görüntüsü 2024-04-15 013648.png

Çözüm
Benim aklıma başka bir şey gelmedi şimdilik.

Teşekkür ederim yardımlarınız için.

Benim aklıma başka bir şey gelmedi şimdilik.

Sorunu çözdüm, hard disk MBR olarak gözükyormuş GPT yapınca sorun çözüldü. Farklı bilgisayarlarda da denedim sıkıntı yok, şimdilik sağlık testi de güzel. Sorunu yaşayanlar için çözüm olarak atıyorum.
CMD'yi yönetici olarak çalıştırdıktan sonra diskpart yazıyoruz ve altına list disk yazarak hard diskin hangi disk olarak gözüktüğüne bakıyoruz, örneğin Disk 1 taşınabilir harddiskiniz olsun, select disk 1 ile HDD'yi seçip clean diyoruz ve diski temizliyoruz böyle CMD de işimiz bitiyor.
Disk yönetimine geldiğimizde aşağıda diski başlat diyor gelen ekran zaten Windows'un önerdiği seçenekleri göstermekte. GPT ve diski seçip başlatıyoruz. Disk ayrılmadığı için birim oluşturup harf yolu atıyoruz.
Bu yolları yaptıktan sonra kendi bilgisayarım hariç diğer bilgisayarlarda da taktığımda direkt olarak çalışır oldu umarım aynı sorunu yaşayanlara yardımcı olur.
Yardım etmeye çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.
Disk yöneticisinden de resim atar mısınız?

Disk yöneticisi kullanılarak da yapılabilir ama Minitool partition wizard free yükleyin.
Taşınabilir diskiniz birden fazla bölüme ayrılmış ise tüm bölümleri silin ve diski tek parça raw haline getirin.
Sonrasında yine Minitool kullanarak biçimlendirin.
Diskinizde donanımsal bir sorun yok ise sorunsuz kullanılabilir hale gelecektir.

Son düzenleme:

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-04-15 014545.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-15 014545.png
    138,2 KB · Görüntüleme: 6
  • Ekran görüntüsü 2024-04-15 014615.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-15 014615.png
    50,1 KB · Görüntüleme: 6

Yeni konular

Geri
Yukarı