WD My Passport 4TB 2.5" vs WD Elements 6TB 3.5"

actanonverba

Megapat
Selamlar, sorum basit. Bu iki harici HDD'den birini almayı düşünüyorum. Boyut olarak 4TB de 6TB de işimi görüyor. TB'si 250₺ civarına geliyor ve marka kaliteli olduğunu bildiğim için indirimde iken adaylarım bunlar oldu. Bilmediğim; hangisi daha uzun ömürlü? My Passport şu an çok cezbediyor beni fiyatı ve 4TB olması ile, fazladan 2TB almak zorunda değilim, arşiv için alacağım. Ancak ömür olarak hangisi daha sağlamdır vs. bilgi bulamadım.

Dosyalarının kaybolmamasını istiyorsan bir tane yedek alacaksın. Genel olarak Passport daha iyidir. TB başı fiyat ise her zaman 2 tane almak daha iyidir. Sürekli takılı olmayacaksa ve alanda sorun yaşamıyorsan 2 tane 2TB yada 2 tane4TB almak daha garanti saklama sağlar.

Dosyalarının kaybolmamasını istiyorsan bir tane yedek alacaksın. Genel olarak Passport daha iyidir. TB başı fiyat ise her zaman 2 tane almak daha iyidir. Sürekli takılı olmayacaksa ve alanda sorun yaşamıyorsan 2 tane 2TB yada 2 tane4TB almak daha garanti saklama sağlar.
Her zaman daha iyidir demeyelim çünkü mevcut fiyatlara baktığımızda açıkça görülüyor. TB başı fiyat, modele göre 240-400 ₺ arası değişmekte. En avantajlılar 4 ve 6 TB modeller gördüğüm kadarıyla. Öyle önemli mühim şirket dosyalarını arşivlemeyeceğim, elimdeki video-dizi-film-hatıra video-fotoğraf vb. şeyleri yedeklemek için istiyorum.

Sistemimde hali hazırda 500GB NVMe ve 500GB Sata SSD mevcut. Ayrıca 5 yıldan fazladır kullandığım 1TB Seagate Expansion harici disk mevcut. Dediğim gibi 5 yılı aştı ancak en ufak bir sorun yaşatmadı bana. Güncel modeller arasından fiyatı uygun ve bunun gibi sağlam ürün arıyorum. Fiyatı makul geldiğinden başlıktaki 2 model arasında sağlamlık veya fark olarak neler olduğunu sormak için açtım konuyu da zaten. Durum bu şekilde.

Çok bir farkı yok genel olarak passport daha önde fakat ömür açısından belirgin fark gösteren bir kaynak göremedim.

Geri
Yukarı