Çözüldü WD SN850X hızı olması gerekenden düşük

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Iguater

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
SSD veya HDD modeli
SN850X
Merhaba, dün Amazon üzerinden WD SN850X 500GB satın aldım. Laptopa kurulumunu yaptım. Yazılımı üzerinden güncellemeleri yaptım. CrystalDiskMark üzerinden hızını ölçtüğümde belirtilenden daha düşük olduğunu gördüm. 7000MB/s okuma hızı olduğunu görmüştüm aslında. Disk 55-60 derecede çalıştı. Hızları görsel olarak ekledim.
Laptop: Acer Nitro 5 AN515-44

1703172312944.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dediğim gibi Dizüstü bilgisayarınızın her iki NVMe M.2 yuvası PCİ-e 3.0 veri sürümünü ve x4 hızını destekliyor. Aynı şekilde sistemdeki işlemci de PCİ-e 3.0 sürümünü destekliyor. Dolayısıyla; Siz anakarta PCİ-e 4.0 M.2 SSD taksanız da anakart ve işlemcinizin versiyonlarından dolayı 3.0 hızında çalışacaktır.

PCİ-e 3.0 x4 veri yolu ile teorik olarak alınabilecek en yüksek hız: 4.000 MB/s. Yapılan testlerde de aşağı yukarı 3.500-3.800 MB/s arasında bir hız çıkar. Dolayısıyla aldığınız test sonuçlarında sorun yoktur. Sistemi yeniden başlatıp herhangi bir program çalıştırmadan test yaparsanız yazma hızı bir tık daha yüksek çıkabilir, bu şekilde de hızlar normaldir.
Merhaba,

Dizüstü bilgisayarınızın M.2 SSD yuvası PCİ-e Gen3 arayüzünü destekliyor olabilir, anakartta kaç adet M.2 yuvası var? Bir de CrystalDiskİnfo programını açıp ekran resmini buraya atar mısınız?

Merhaba,

Dizüstü bilgisayarınızın M.2 SSD yuvası PCİ-e Gen3 arayüzünü destekliyor olabilir, anakartta kaç adet M.2 yuvası var? Bir de CrystalDiskİnfo programını açıp ekran resmini buraya atar mısınız?
2 adet M.2 yuvası var.

İşletim sisteminin kurulu olduğu:
1703173459221.png

SN850X:
1703173426724.png

Dediğim gibi Dizüstü bilgisayarınızın her iki NVMe M.2 yuvası PCİ-e 3.0 veri sürümünü ve x4 hızını destekliyor. Aynı şekilde sistemdeki işlemci de PCİ-e 3.0 sürümünü destekliyor. Dolayısıyla; Siz anakarta PCİ-e 4.0 M.2 SSD taksanız da anakart ve işlemcinizin versiyonlarından dolayı 3.0 hızında çalışacaktır.

PCİ-e 3.0 x4 veri yolu ile teorik olarak alınabilecek en yüksek hız: 4.000 MB/s. Yapılan testlerde de aşağı yukarı 3.500-3.800 MB/s arasında bir hız çıkar. Dolayısıyla aldığınız test sonuçlarında sorun yoktur. Sistemi yeniden başlatıp herhangi bir program çalıştırmadan test yaparsanız yazma hızı bir tık daha yüksek çıkabilir, bu şekilde de hızlar normaldir.

Çözüm
Dediğim gibi dizüstü bilgisayarınızın her iki NVMe M.2 yuvası PCI-e 3.0 veri sürümünü ve X4 hızını destekliyor. Aynı şekilde sistemdeki işlemci de PCI-e 3.0 sürümünü destekliyor. Dolayısıyla; siz anakarta PCI-e 4.0 M.2 SSD taksanız da anakart ve işlemcinizin versiyonlarından dolayı 3.0 hızında çalışacaktır.

PCI-e 3.0 X4 veri yolu ile teorik olarak alınabilecek en yüksek hız: 4.000 MB/s. yapılan testlerde de aşağı yukarı 3.500-3.800 MB/s arasında bir hız çıkar. Dolayısıyla aldığınız test sonuçlarında sorun yoktur. Sistemi yeniden başlatıp herhangi bir program çalıştırmadan test yaparsanız yazma hızı bir tık daha yüksek çıkabilir, bu şekilde de hızlar normaldir.

Desteğiniz için teşekkürler. Bir sorum daha olacak, bilgi sahibiyseniz cevaplarsanız sevinirim. Şu an sistemde 2 SSD takılı. İşletim sistemini, daha hızlı olduğu için SN850X diskine kurmak istiyorum. Windows kurulum ekranında (bellek ile açılan) eski diski biçimleyip, yeni diske kursam sorun yaşar mıyım? Ya da başka bir deyişle izlemem gereken yol bu mudur?

Desteğiniz için teşekkürler. Bir sorum daha olacak, bilgi sahibiyseniz cevaplarsanız sevinirim. Şu an sistemde 2 SSD takılı. İşletim sistemini, daha hızlı olduğu için SN850X diskine kurmak istiyorum. Windows kurulum ekranında (bellek ile açılan) eski diski biçimleyip, yeni diske kursam sorun yaşar mıyım? Ya da başka bir deyişle izlemem gereken yol bu mudur?
Rica ederim, disk klonlama yaparak işletim sistemi yeni diske aktarılabiliyor, ancak klonlama hakkında bilgim yok ve şahsen temiz kurulum taraftarıyım. İşletim sistemi kuracağınız SSD'i cihazın ilk M.2 portuna takmanız iyi olabilir, daha sonra eski diskteki önemli verilerinizi önce yedekleyin, ardından Windows kurulumunda disk seçme esnasında diskleri biçimlendirin veya orada silebileceğiniz her şeyi silin, ardından ''Yeni'' seçeneği ile diskleri tekrar oluşturun ve son olarak işletim sistemi yüklemek istediğiniz diski seçerek kuruluma devam edin.

Yukarıda anlattığım kurulum şekli temiz kurulumdur, bu işlemleri uyguladığınızda tüm verileriniz silinecek bilginiz olsun. O yüzden önemli verilerinizi bir USB belleğe veya harici bir diske yedekleyebilirsiniz.

Son olarak sanırım yeni aldığınız diskin modelinde X ibaresi yok, düz SN850 değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı