Web programlama ve veri tabanı önerisi

Web programı dediğin nedir

Kavrami gayet net bir sey.

----

Alisveris sitesinden en fazla puan alinan urunu satin almak gibi teknoloji secilmez. Projenin gereksinimlerine gore dil ve teknoloji secmelisin.

ACID gerekmiyordur RDBMS secmezsin. ACID gerekiyordur ama DDL'ler transactional olmasa da olur gider MariaDB kullanirsin.

Schema esnektir, No-SQL kullanirsin.

Ekipte herkes Ruby biliyordur Ruby ile yazarsin, atla deve degil.

Alisveris sitesinden en fazla puan alinan urunu satin almak gibi teknoloji secilmez. Projenin gereksinimlerine gore dil ve teknoloji secmelisin.

ACID gerekmiyordur RDBMS secmezsin. ACID gerekiyordur ama DDL'ler transactional olmasa da olur gider MariaDB kullanirsin.

Schema esnektir, No-SQL kullanirsin.

Ekipte herkes Ruby biliyordur Ruby ile yazarsin, atla deve degil.

Şimdilik spesifik bir ihtiyacım yok, amacım bir proje yaparak Web'e giriş yapmak, ve bu işin mantığını kavramak, zaten bundan sonra da eğer spesifik bir ihtiyaç doğarsa ona göre aksiyon almak daha kolay olur diye düşünüyorum.

Ben web sitemin önyüzünü HTML ve CSS ile kodluyorum.

React.js veya Next.js Framework'lerini kullanan var ama ne yalan söyleyeyim gerek duymadım hiç. HTML ve CSS bana yetiyor.

Sitenin fonksiyon kazanması için JavaScript bilmen zaten şart. Eğer JavaScript'i öğrendiysen server tarafı için Node.js tavsiye ederim. Çok fazla kullanan insan var, eğer herhangi bir hata yaparsan internette hemen bulabilirsin. Bu sana artı olarak geri döner.

Node.js yerine ASP.NET'de kullanabilirsin. Lakin ben öğrenmesi ve kullanım kolaylığından dolayı Node.js seçtim.

Veritabanı'nı PostgreSQL seçtim, eğer SQL bir veri tabanı (örneğin: MySQL, PostgreSQL) kullanmak istemiyorsan NoSQL veritabanı da (örneğin: MongoDB) kullanabilirsin. Bana SQL kullanımı daha kolay, NoSQL ise daha zor gelmişti.

Yeni konular

Geri
Yukarı