Web Programlamada Freelancer olarak çalışmak için hangi düzeyde olmalıyım?

Ben olsam senin yerinde ilk olarak ingilizcemi geliştiririm çünkü Türkçe kaynaklar yetersiz İngilizce kaynaklardan öğrenersin en iyi. Ardından hangi alanda yazılım geşiltirmek istediğini belirlemelisin. Yazılım dünyası derya deniz. Yapay zeka, gömülü sistemler, web mobil, masaüstü, blockchain vs. hepsi ayrı alanlar. Ayrıca belirlediğin alanda da farklı yönelimler olacaktır, mesela web için frontend(önyüz), backend(arka yüz) veya fullstack(her ikisi de).
Bu yönelimlerden hangisinde kendini geliştirmek istediğini de bilmen gerek.
Bundan sonra geliştirmek istediğin alandaki en popüler ve önü açık yazılım dillerini araştırmalı ilgini çeken birini öğrenmeye başlamalısın. Tabii sadece bir dili bilmen yetmeyecek. Örneğin frontendde JavaScript temelli olan React'ı biliyorsan yeterli olmaz React'a ait Framework'leri veri tababınını HTML CSS'i de bilmen öğrenmen gerekecek.
Ama zaten öğrenmeye başladığında duyacaksın ve bir yerde ihtiyacın olacak.
Bunları yaparken de sakın ama sakın okulu unutma. Yazılımda okul önemli olmayabilir ama iyi bir yerde çalışmak için okul büyük avantaj sağlayacak. İyi bir okul iyi bir kariyer için kolaylık sağlayacaktır.
Bu kadar detaylı yazdığın için ve zamanını ayırdığın için teşekkür ederim.

Ufak tefek yazılım öğrendim. Şu an Python ile flask öğreniyorum. Linux bilgim var biraz. HTML biliyorum. Processing dilini biliyorum (hiçbiri üst düzey değil). 15 yaşındayım ve hiç çalışmadım şu An'a kadar. Herkes söyler zaten yazılımcı olmak için okul okumak gerekmiyor diye fakat ben freelancer olarak çalışmak için hangi düzeyde olmalıyım bilmiyorum. Şu an istediğim tek şey günlük 100-200 bir şeyler kazanmak çünkü bir sürü şeye ilgim var ve ailem de yapmak istediğim şeylere çok sıcak bakmıyor. Bu da çok sinir bozucu. Bu yüzden bir şey derlerse kendi param diyebilmem lazım. Kısacası sorum şu. Çok üst düzey olmasa bile freelancer olarak çalışmak için hangi düzeyde olmam lazım? Neleri biliyor olmam lazım? Şu an web programlama üzerinden cevaplarsanız daha iyi olur.

Teşekkürler :)
Müşterinin ne isteyeceğini hiç bir zaman bilemezsin. Her zaman yetersiz kalırsın, yada az bilgi ile bile iş alabilirsin. Serbest çalışmak demek, angarya işlere muhtaç kalmak demek. Ama bir şeyler de öğrenmene sebep olabilir. Boş ta oturabilirsin. Her şey mümkün. Bilmenin de fazlası olmaz. Eksiği olur ama.

Yeni konular

Geri
Yukarı