Web programları için yazılımlar ne işe yarar ?

Wamp Server :Bir Localhost Server ıdır.
Wordpress: Bir İçerik Yönetim sistemidir.
Mysql : Bir Veritabanı türüdür.(Sql, MSSQL falan gider uzar)
Sonra
Front-end: Kullanıcının kullanacağı yerdir mesela şuan forum bir front-end dir.
Back-end: Yönetici Ayarlarının yapıldığı bir yerdir mesela bu forumun admin kısmı.

Wamp Server :Bir Localhost Server ıdır.
Wordpress: Bir İçerik Yönetim sistemidir.
Mysql : Bir Veritabanı türüdür.(Sql, MSSQL falan gider uzar)
Sonra
Front-end: Kullanıcının kullanacağı yerdir mesela şuan forum bir front-end dir.
Back-end: Yönetici Ayarlarının yapıldığı bir yerdir mesela bu forumun admin kısmı.
Back-end yanlış..
Front-end: Admin paneli de olsa forum da olsa farketmez.Sayfanın browserda derlenecek tarafıdır. Yani html, css, javascript vs tarafıdır. Örneğin bu forumu çizip görsel olarak bize sunan taraftır.
Back-end: Sunucu tarafında çalışan kısımdır. Yani php, asp, java, mysql vs. Örneğin ben bu yorumu yazıp cevapla butonuna bastığımda ne olacak? Yazdığım yorum alınıp veritabanına kaydedilecek değil mi? Bu işlem back-end tarafında yapılır. Yorumu alıp veritabanına yazmak her zaman tek bir hamle olmayabilir. Örneğin veritabanı ile bir bağlantı açılacak, o bağlantı için bir transaction başlatılacak, veritabanı kontrol edilecek, veri yazılacak vs. vs. güvenlik önlemiydi veri kaybı önlemiydi bir çok iş yapılması lazım olabilir yer geldiğinde. İşte bunların hepsi back-end tarafıdır.

Adminin forum ayarlarını yaptığı yere back-end diyemezsin. Adminin kullandığı o sayfayı önüne getiren, çizen aşama front-end'dir. Ama admin bir ayarı seçip kaydettiğinde gerekli ayarları yapacak olayı yöneten kısım back-end'dir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı