Web sayfası yenilendiğinde cookie değeri ilk tanımlanan hale dönüyor

hasanustaoglu

Kilopat
Web sitemin bir sayfası için beğenme butonu koymak istiyorum. Fakat kullanıcı sayfaya F5 atınca tekrar beğenebiliyor. Bunun için cookie kullandım beğeni butona tıkladığında cookie değerim güncelleniyor fakat sayfa yenilediğinde eski değerine geliyor, ne yapabilirim? Cookie Page_Load kısmında tanımladım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cookie tanımlamalarda bi sıkıntınız olmalı, sayfa refresh yapılsa bile cookielerin silinmemesi lazım.
Öte yandan bu tarz işlemler için sadece cookie yeterli olmaz çünkü kullanıcılar çok basit bir şekilde tarayıcının cookielerini silebilir ve tekrar beğenebilirler. Bunu halletmenin tek yolu üyelik sistemi getirip kullanıcının daha önce o öğeyi beğenip beğenmediğini sunucu tarafında test etmektir.

Cookie bir kere duzgun bir yontem degil. Cookie degerleri client tarafinda tutuluyor, kullanici bunlari istedigi gibi manipule edebilir. Kimin begendigini server tarafinda kontrol etmen gerekiyor.

Ote yandan, cookie set ettigin kod bloklarinda sorun olmali, kullanicinin cookie degerini surekli guncellemektense; o cookie'nin server tarafinda yorumlanmasini degistirmelisin. Yani yine server tarafinda kontrol etmeye variyor is.

Muhtemelen 2 farkli yerde cookie set ediyorsun, birinin yaptigini digeri override ediyor.

Dediğiniz gibi bu işlem için cookie iyi bir yol değil. Şu an çalışıyor tanımlamayı yaptım fakat cookie silinince tekrar beğenilebiliyor şimdilik üyelik sistemide getirmek istmeyorum. Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı