Web sitesi API kullanımı yasal mıdır ?

murathandogus

Centipat
Daha fazla  
Selam Arkadaşlar,

Kişisel kullanım amaçlı bir uygulama geliştirmeyi düşünüyorum. Bu uygulama, istediğim kalemleri canlı olarak filtreleyip takip etmemi kolaylaştıracak.

Uygulama için en önemli şey bilindiği üzere datalar. Güncel olarak altın fiyatlarını haremaltin'dan takip ediyoruz ve bu sebeple önceliğim buradaki dataları kullanabilmek. Ancak ilgili web sitesinde dataları kullanmak ile ilgili herhangi bir yasal/yasak ibaresi göremedim. İlk önce izin konusunda BT ekibine ulaşmayı düşündüm ancak bulabildiğim tek iletişim bilgisi şubenin ve muhasebenin bilgileriydi.

Github'da https://www.haremaltin.com/dashboard/ajax/doviz endpointinden verilerin alındığı örnek bir proje bulunmaktadır. Ancak yine de yasallık konusunda emin olmam gerekmektedir.

Sizlerin desteğini rica ettiğim konular şunlardır ;
1- Yukarıdaki endpoint ile verileri çekmemin yasal olup olmadığına dair kesin bir kanıya varabilir miyiz ?
2- Web scraping ile verileri çekmem yasal mıdır ? (Aynı siteden excel'e verilerinin alındığı örnek bir excel internette mevcut)
3- Eğer riskli bir durum ise önerilerinizi rica edebilir miyim ?
4- Kapalı çarşı altın fiyatlarını alabileceğim public bir api mevcut mudur ? (Yukarıda anlattığım şekilde veri okuması dışında public api bulamadım)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İyi akşamlar.

Selam Arkadaşlar,

Kişisel kullanım amaçlı bir uygulama geliştirmeyi düşünüyorum. Bu uygulama, istediğim kalemleri canlı olarak filtreleyip takip etmemi kolaylaştıracak.

Uygulama için en önemli şey bilindiği üzere datalar. Güncel olarak altın fiyatlarını haremaltin'dan takip ediyoruz ve bu sebeple önceliğim buradaki dataları kullanabilmek. Ancak ilgili web sitesinde dataları kullanmak ile ilgili herhangi bir yasal/yasak ibaresi göremedim. İlk önce izin konusunda BT ekibine ulaşmayı düşündüm ancak bulabildiğim tek iletişim bilgisi şubenin ve muhasebenin bilgileriydi.

Github'da https://www.haremaltin.com/dashboard/ajax/doviz endpointinden verilerin alındığı örnek bir proje bulunmaktadır. Ancak yine de yasallık konusunda emin olmam gerekmektedir.

Sizlerin desteğini rica ettiğim konular şunlardır ;
1- Yukarıdaki endpoint ile verileri çekmemin yasal olup olmadığına dair kesin bir kanıya varabilir miyiz ?
2- Web scraping ile verileri çekmem yasal mıdır ? (Aynı siteden excel'e verilerinin alındığı örnek bir excel internette mevcut)
3- Eğer riskli bir durum ise önerilerinizi rica edebilir miyim ?
4- Kapalı çarşı altın fiyatlarını alabileceğim public bir api mevcut mudur ? (Yukarıda anlattığım şekilde veri okuması dışında public api bulamadım)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İyi akşamlar.
API dokümantasyonları ve lisansları olur. Araştırmanı öneririm.

API dokümantasyonları ve lisansları olur. Araştırmanı öneririm.
Bu konuda bilgim yetersiz olabilir. Web sitesinde bakmadığım yer kalmadı diyebilirim. Gözümden kaçmış olabilir bilemiyorum. Desteğe ihtiyacım olduğu için bu konuyu açtım zaten. Eğer yardımcı olabilirsen sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu linke tıklayınca aradığınız sayfa bulunamadı diyor.
https://www.haremaltin.com/ linkinden siteye erişebilirsiniz. Alıntıladığınız link sayfada datanın alındığı endpoint(api). O linke de headera "x-requested-with" : "XMLHttpRequest" postmanden istek atabilirsiniz.

Örn response :
1711136816448.png

https://www.haremaltin.com/ linkinden siteye erişebilirsiniz. Alıntıladığınız link sayfada datanın alındığı endpoint(api). O linke de headera "x-requested-with" : "XMLHttpRequest" postmanden istek atabilirsiniz.

Örn response :
Eki Görüntüle 2147746
Kendileri direkt API paylaşmamışlar. Bunu kullanmamın yasal sıkıntıları olabilir. API'a istek atabilmeniz de adamların sisteminde açığa işaret ediyor gibi. Her türlü uzak durun derim. Bir arkadaşla hobi amaçlı araştırırken bir kaç döviz API görmüştük. Onlar üzerine gidin derim. Ücretsiz olanı da vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Kendileri direkt API paylaşmamışlar. Bunu kullanmamın yasal sıkıntıları olabilir. API'a istek atabilmeniz de adamların sisteminde açığa işaret ediyor gibi. Her türlü uzak durun derim. Bir arkadaşla hobi amaçlı araştırırken bir kaç döviz API görmüştük. Onlar üzerine gidin derim. Ücretsiz olanı da vardı yanlış hatırlamıyorsam.
Zaten risk almak istemiyorum. Sitedeki mail adresine bilgi amaçlı mail attım. Önerileriniz için çok teşekkür ederim.

Araştırma yaparken goldpara.com diye bir site buldum. Aynı durum burada da var; https://www.goldpara.com/xml/PiyasaKod26.xml endpointinde direkt veriyorlar dataları. Bu url'i de Yazılımcıların Kullanımına Sunulan Web Servisler sayfasından buldum. Burada admin "Yazılımcıların Kullanımına Sunulan Web Servisler" başlığıyla paylaşmış ama başka herhangi bir yerde bu endpointi göremedim. Bu yüzden bu da tedirgin etti açıkcası. Ne yapsam bilmiyorum...

Ayrıca ücretsiz kapalı çarşı altın fiyatı veren api bulamadım maalesef.

Kapalı çarşı has altın fiyatını alabileceğim izinli/ücretsiz bir api bilen yardımcı olursa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı