Web sitesi yayımlamak için illa para mı ödemek gerekiyor?

595914

Centipat
Acayip basit bir site yaptım. HTML, CSS, JS kodlarını toplasan 200 satırı geçmez. Şimdi ben bu siteyi yayımlamak için illa hosting şirketlerine para mı ödemem gerekiyor? Kendi sunucumda aynı işlemi yapsam ne gibi farklılıklar olur? Yayımlamak belli başlı yazılım teknolojilerini kullanmama gerek var mı? Kolay bir şey mi? Kendi VDSL internetim ile yayınlasam site yavaş mı çalışır? Ve merak ettiğim bir diğer şey domain almak için illa para mı ödemem gerekiyor? Kimler domain satıyor? Onlar nereden alıyor? Kendi sunucum üzerinden siteyi yayınlasam domain için para vermem gerekir mi? Hosting şirketleri domaini nasıl sağlıyor?

Acayip basit bir site yaptım. HTML, CSS, JS kodlarını toplasan 200 satırı geçmez. Şimdi ben bu siteyi yayımlamak için illa hosting şirketlerine para mı ödemem gerekiyor? Kendi sunucumda aynı işlemi yapsam ne gibi farklılıklar olur? Yayımlamak belli başlı yazılım teknolojilerini kullanmama gerek var mı? Kolay bir şey mi? Kendi VDSL internetim ile yayınlasam site yavaş mı çalışır? Ve merak ettiğim bir diğer şey domain almak için illa para mı ödemem gerekiyor? Kimler domain satıyor? Onlar nereden alıyor? Kendi sunucum üzerinden siteyi yayınlasam domain için para vermem gerekir mi? Hosting şirketleri domaini nasıl sağlıyor?

GitHub ile yayınlayabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hayır. Netlify kullanarak herkese açık bir şekilde paylaşabilirsin. Aynı şekilde Vercel kullanarak da yapabilirsin. GitHub Pages bile kullanırsın. Hiçbir zaman ücret talep etmezler. Rastgele bir Doman'e sitenizi koyarlar ve herkes görebilir.

Hatta diyelim ki portfolio siten olacak. Domain al ama hosting alma. Hosting olarak dediklerimi kullanabiliyorsun. Mesela serhatcan. Dev benim web sitem. Sadece yılda 75TL ödüyorum Google'a domain için. Verceli de hosting olarak kullanıyorum.

Freenom ücretsiz top level domain sağlıyordu, diğer bütün domainleri de geliş fiyatından satıyordu. Çok fazla lamer kullanıyor diye facebook dava açtı şuanda kullanım dışı.
Kendi vdsl bağlantınız ile sitenizi yayınlayabilirsiniz statik IP hizmeti ile.
Çeşitli ücretsiz hosting veren yerler ver freewha, awardspace ve infinityfree gibi. Awardspace ve freewha ücretsiz domain de sağlıyor.

Ücretsiz hostingleri araştır ama soruna gelirsek sabit ip alarak kendi bilgisayarından da yayın yapabilirsin. Hostinge para vermezsin böylece ancak benim önerim herşeyin beleşine yönelmemek lazım. Bedava hizmetlerin farklı sorunları oluyor. En temizi yıllık 200₺ verip güzel bir hosting almak. Sorun yaşadığında bir muhattap bulursun.

Domain işine gelecek olursak onu bedavaya getiremezsin. En azından com net gibi uzantılarda bedava yok. Eskiden .tk vardı bedavaya hâlâ varmı bilmiyorum. İcann kuruluşuna kayıtlı firmalar domain satabiliyor. Ama şöyle yapabilirsin. Natro veya godady gibi firmalar ilk defa domain kayıt edeceksen ilk yıl için güzel indirim uygulayabiliyorlar. Bu yönde bir araştırma yapıp uyguna getirebilirsin. Seneyede en uygun fiyatlı firmaya taşırsın.

Freenomdan bedavaya domain alıp infinityfree adlı siteden bedavaya sitenizi açabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı