Web tarayıcılarında güvenlik

Makaleler
13
Arkadaşlar bu benimde karşılaştığım bir sorundur. Bilgisayarınıza virüs giriyor ve hatta web tarayıcımız bile bundan nasibini alabiliyor.
Bir gün bilgisayarınızın başına oturdunuz sonra herhangi bir gerekli program indirdiniz ve o program virüslü çıktı ve virüs web tarayıcınıza bulaştı. Web tarayıcınızı tekrar açtığınızda bir bakmışsınız web tarayıcınız değişmiz. Hiç alakası olmayan reklamlı bir web tarayıcısı olmuş. Bu gibi durumlarda şimdilik şöyle bir özet geçeyim.
Bu durumda şunlar olabilir;

1. Forumlara ait kullanıcı adınız şifreniz çalınabilir.
2.Hackerler'in eline banka bilgileriniz geçebilir.

Şimdilik bunları özetle söyledim. Bu konuyla ilgili bilgi verdikten sonra ayrıntılı olarak ne olacak diye bilgi vereceğim.
Şimdi gelelim benim bildiğim güvenilir web tarayıcılarına. Bu tarayıcılar en güvenilir olarak bilinir;

1.Microsoft Internet Explorer
2.Mozilla Firefox
3.Opera (Bunu kullanmadığım için fikrim yok. Tavsiye edildiği için yazıyorum.)

Gördüğünüz taryıcılara veya bunların dışında olan tarayıcılara "scanıt" adında programla test edebilirsiniz.Fakat ben bu programı bulamadım. Bunun yerine başka bir program varsa onları da konuya ekleyebilirsiniz. Bunun dışında "AV-Comparatives" adında bir programda var. Ek olarak internet tarayıcınızda eski tarihlere ait güvenlik açığı oluşturan parçalar varsa bunları işaretliyor. Bu program "Qualys Browser Check" dir.

Son olarak güvenlik tarayıcınız kendiliğinden sayfası değişmişse ne olur maddeler halinda size şimdi yazıyorum.

Eğer tarayıcımız bizi yeterince korumuyorsa bu durum bize büyük tehdittir.

1.Bankacılık işlemlerinde kullandığımız bilgilerimiz çalkınabilir.
2.E-Posta hesabımız çalınabilir.
3.Foruma kayıtlı olduğumuz kullanıcı adımız ve şifremiz çalınabilir.
4.E-Ticaret sitelerinde kayıtlı olan kullanıcı adı, şifre ve E-Posta adresimiz çalınabilir.
5.Bir sürü Pop-up reklam sayfaları ile karşılaşabiliriz.
6.İllegal siteler isteğimiz dışında açılabilir.
7.Bazı zararlı script'ler bilgisayarınızın CPU'su zorlanır ve bilgisayar kilitlenebilir.
8.Bilgisayarınıza virüs karşıdan yüklenebilir.
9.Arama motorlarında bulmak istediğimiz kelimeleri öğrenebilirler.
10.Web tarayıcımızda birçok hata mesajı alabiliriz.

Arkadaşlar şimdilik bu konu hakkında vereceğim bilgiler bu kadar. Bilgisayarın fiziksel güvenliğiyle ilgili bilgi daha sonra vereceğim. Technopat ailesine şimdilik saygılarımla.:)

Tarayıcıların son sürümleri kullandığınız takdirde güvenlik açısından kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Ayrıca hala XP kullananlar var ise mümkün olduğu kadar IE8'i az kullanmaya çalışsınlar.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı