Web tasarımda mobil uyumluluk

vodkajaz

Centipat
Daha fazla  
Merhaba uzun bir süredir HTML ve CSS çalışıyorum artık iyi düzeyde ve mobil uyumlulukta biraz sorun olsa da onu da hallediyorum bir şekilde ortaya güzel işler çıkartabiliyorum. Bundan sonraki süreçte JavaScript mi devam etmeliyim yoksa farklı bir şey var mı? Kafamda HTML CSS JavaScript vue.js vardı.

Bir diğer sorum ise bunları boşuna öğrenmek istemiyorum yanlış anlaşılmasın keyif alarak yaptğım bir iş ancak geleceği var mı bu işin? Yoksa boşuna bu dilleri öğrenmiş olmak istemem sadece merakımdan soruyorum.
Edit: Bu işe MacBook'ta devam etmek istiyorum bu sebeple MacBook Pro aldım.
Teşekkürler.

Geleceği var ama biraz şans ve doğru müşteri geçmişi oluşturmak gerekiyor. Sadece fronted devam edeceksen yanına bir tane php+laravel bilen veya öğrenen bir arkadaş bulman iyi olur.

Merhaba uzun bir süredir HTML ve CSS çalışıyorum artık iyi düzeyde ve mobil uyumlulukta biraz sorun olsa da onu da hallediyorum bir şekilde ortaya güzel işler çıkartabiliyorum. Bundan sonraki süreçte JavaScript mi devam etmeliyim yoksa farklı bir şey var mı? Kafamda HTML CSS JavaScript vue.js vardı.

Bir diğer sorum ise bunları boşuna öğrenmek istemiyorum yanlış anlaşılmasın keyif alarak yaptğım bir iş ancak geleceği var mı bu işin? Yoksa boşuna bu dilleri öğrenmiş olmak istemem sadece merakımdan soruyorum.
Edit: Bu işe MacBook'ta devam etmek istiyorum bu sebeple MacBook Pro aldım.
Teşekkürler.
Macbook'un yetenekleri Web tasarımdan ibaret değil, hemen her programlama dilinde deli gibi Debug alır. Macbook ile büyük dillerin hepsi yazılır. Öte yandan ben Web Sitesini yaptıktan sonra Chat GPT ile kolayca Responsive hale getirebiliyorum. Gün geçtikçe Tool ve Template'ler artacak ve sektörden ilk elenen dal Web Tasarım olacak benim kanaatim, en azından Front-end kısmı.

Ben olsam OOP üzerine giderim, önce C# ya da Java, sonra Python ile OOP'nin temellerini öğrendikten sonra her halükarda istenilen türde yazılım yapabilir, hatta oyun bile yapabilirsiniz. Diğer taraftan Siber Güvenlik yükselişte. Yapay Zeka destekli siber saldırıların gelecekte artacak olması bu sektördeki yetkin eleman ihtiyacını gittikçe artıracak ki şu an bile artırıyor. Hack GPT'nin tüm versiyonları geçen hafta internetten men edildi. Yine de kendi GPT'sini kırabilenler bu saldırılarına devam edecekler, sadece toplumun kullanımından kaldırıldılar.

MacBook'un yetenekleri web tasarımdan ibaret değil, hemen her programlama dilinde deli gibi Debug alır. MacBook ile büyük dillerin hepsi yazılır. Öte yandan ben web sitesini yaptıktan sonra chat GPT ile kolayca responsive hale getirebiliyorum. Gün geçtikçe tool ve Template'ler artacak ve sektörden ilk elenen dal web tasarım olacak benim kanaatim, en azından Front-End kısmı.

Ben olsam OOP üzerine giderim, önce C# ya da Java, sonra Python ile OOP'nin temellerini öğrendikten sonra her halükarda istenilen türde yazılım yapabilir, hatta oyun bile yapabilirsiniz. Diğer taraftan siber güvenlik yükselişte. Yapay zeka destekli siber saldırıların gelecekte artacak olması bu sektördeki yetkin eleman ihtiyacını gittikçe artıracak ki şu an bile artırıyor. Hack GPT'nin tüm versiyonları geçen hafta internetten men edildi. Yine de kendi GPT'sini kırabilenler bu saldırılarına devam edecekler, sadece toplumun kullanımından kaldırıldılar.

Hocam MacBook ilk kez alıyorum ve nimetlerinden faydalanmak adına MacBook ile uyumlu ve geleceğe yönelik bir programlama diline yönelmek istiyorum. Dediğiniz gibi front end bitecekse ben neden öğreneyim JavaScript. Siber güvenliğe yöneleyim o zaman? Veya tavsiye ettiğinz ileriye yönelik bir dil var mı? Python öğreneyim o halde.

JavaScript öğrenebilirsiniz, kullanım alanları oldukça geniş. Web geliştirme üzerinden devam edecekseniz hem plain js, hem React.js ile Frontend, hem de Node.js ile backend yazabilirsiniz. Siber güvenlik hakkında pek bir bilgim yok ama Linux işletim sistemli bilgisayarlar o konuda zorunlu gibi bir şey. Hazır MacBook almışken Swift öğrenip native uygulamalar yapabilirsiniz (bu da frontend e giriyor). Tabi React kullanarak aynı kod ile hem android hem ios hem de web uygulaması oluşturabilmek de büyük bir nimet. Şahsen ben bazı istisnalar harici native geliştirme yapmayı mantıklı bulmuyorum fakat bu kararı vermek size kalmış. Ben olsam bir backend bir frontend frameworkü öğrenip yapay zeka alanına yönelirdim.

Merhaba, HTML ve CSS konusunda ilerlediğinizi düşünüyorsanız ve hedefinizde frontend development varsa; önce JavaScript sonra React ve SQL şeklinde devam edebilirsiniz. Python'u ayrı çalışın, ayrı düşünün. Bu arada web tabanlı programlamada hangi işletim sisteminde olduğunuz çok önemli değildir. MacOS, Windows, Linux hiç fark etmez hangisinde rahatsanız onda devam edin. Ayrıca GoLang devam edebilirsiniz, hem Google destekli hem de sizin için tavsiye edilebilecek en mantıklı path olurdu.
Ancak masaüstü uygulamaları özellikle de endüstri standartlarında shell odaklı programlamalar yapacaksanız ve C, C#, C++, Delphi, Haskell, Bash Script, vb. gibi hedefleriniz varsa MacOS tavsiye etmiyorum. Hiç bir endüstri standardında (bankalar, ağır sanayi, mimari, tıp, fizik/kimya labaratuarları, vs.) Mac server veya MacOS kullanılmaz.
Emekli bir mühendis olarak tavsiyem; işletim sistemlerine çok takılmayın, programlama dillerine hiç takılmayın. Sektör kaygınız olmasın, geliştirmenize ve gelişiminize odaklanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı