Western Digital 1 TB Okuma ve Yazma Hızı

Ataberk Er

Hectopat
HDD’mden biraz şüpheliyim yavaşlama söz konusu. Win 10 kurulu ve Win 10 yavaş ayrıca da oyunlarda açılmalarda yavaşlama ve bir dosya atarken yavaş atma durumu var sanki. Testler yaptım fotoları da atıyorum. Amazon.com: Western Digital WD10JPVX-75JC3T0 1TB DCM: SBMTJHK: Computers & Accessories şu anki HDD 1 adet SSD alacağım ve Win 10 yükleyeceğim. Bir de GTA 5'i atmayı düşünüyorum 240 GB SSD yeter diye düşünüyorum fazladan SSD'de yer olması iyi midir? Başka bir şey yüklemeyeceğim.
Not: 74-70 değeri yazan fotoğrafta test sırasında bayağı cızırtı sesi geldi diğer testte fazla gelmedi.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    34,2 KB · Görüntüleme: 147
  • saddas.PNG
    saddas.PNG
    42,6 KB · Görüntüleme: 128
Son düzenleyen: Moderatör:
HDD alırken göz ardı edilmemesi gereken bir şeyi atlamışsınız. Hız.
HDD'niz 5400 RPM ve WD Blue serisinden. Depolama boyutu yüksek fakat yazma/okuma hızı çok iyi olduğu söylemez.
İdare eder mi? Windows'u SSD'ye yüklerseniz kesinlikle. Fakat şu anki durumda sizi çok bir yerlere götürmez.

İlk olarak SSD almanız iyi olur, bilgisayar açılış kapanış ve oyun yükleme ekranında hız artışı olur. 240Gb SDD yeterli. HDD testleri normal gibi geldi. Windows 10 başlarken açılan uygulamaları kapatırsanız Windows daha hızlı açılır. Eğer yaptıktan sonra hızı çok etkilemezse güncel Windows 10 sürümünü indirip, diskleri sıfırdan kurup denemenizin faydası var. Önemli verileri yedekleyecek yeriniz yoksa sadece C diskini silip yeniden Windows kurabilirsiniz. Cızırtı fiziksel hasardan da olabilir, normal durumlardan da. Eğer ısı yapıp, çalışmasında sıkıntı yoksa bence göz ardı edilebilir, benimde diskim cızırdıyor. Tabi aşikar derecede hız farkı istiyorsanız SSD almanızda fayda var.

HDD alırken göz ardı edilmemesi gereken bir şeyi atlamışsınız. Hız.
HDD'niz 5400 RPM ve WD Blue serisinden. Depolama boyutu yüksek fakat yazma/okuma hızı çok iyi olduğu söylemez.
İdare eder mi? Windows'u SSD'ye yüklerseniz kesinlikle. Fakat şu anki durumda sizi çok bir yerlere götürmez.
Sistem Laptop yaklaşık 5-6 senelik :D
İlk olarak SSD almanız iyi olur, bilgisayar açılış kapanış ve oyun yükleme ekranında hız artışı olur. 240Gb SDD yeterli. HDD testleri normal gibi geldi. Windows 10 başlarken açılan uygulamaları kapatırsanız Windows daha hızlı açılır. Eğer yaptıktan sonra hızı çok etkilemezse güncel Windows 10 sürümünü indirip, diskleri sıfırdan kurup denemenizin faydası var. Önemli verileri yedekleyecek yeriniz yoksa sadece C diskini silip yeniden Windows kurabilirsiniz. Cızırtı fiziksel hasardan da olabilir, normal durumlardan da. Eğer ısı yapıp, çalışmasında sıkıntı yoksa bence göz ardı edilebilir, benimde diskim cızırdıyor. Tabi aşikar derecede hız farkı istiyorsanız SSD almanızda fayda var.
Mesela GTA 5 te bazen renderlenmiyor binalar HDD den kaynaklımı acaba?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı