Western Digital Blue 3D 500 GB SSD Alınır Mı?

Burak Dereli

Hectopat
Sadece SATA portlarım müsait arkadaşlar şu an. Öncelik taşımayan oyunlar ve dosyalar için SSD tavsiye eder misiniz? Crucial BX500 modeli çoğu yabancı incelemelerde dayanıksız kabul ediliyor. 500 TL altı WD Blue makul gibi. Samsung'a para yetmiyor maalesef. Bu ürün hakkında ne düşünüyorsunuz?

Öncelik taşımayan oyunlar ve dosyalar için SSD bence pek gerekli değil. Onun yerine Seagate Firecuda SSHD modeline bakabilirsin. Ben aynı modelin laptoptan çıkma 2.5" 5400rpm olanını sistemimde oyun diski olarak kullanıyorum. Windows ve programlar 240GB SSD'de yüklü geri kalan dosyalar ve tüm oyunlar 1TB SSHD'de yüklü.

SSHD oyuna girmediğimde boş beklediği için oyunu veya bir dosyayı açtığımda tüm gücünü açtığım oyuna\dosyaya kullandığından neredeyse sata SSD kadar hızlı açıyor ve loading ekranları da normal HDD'ye göre çok daha hızlı doluyor.

Videoda aralarında uçurum var gibi dursa da siz de benim gibi ikinci bir disk olarak kullanacağınızdan aralarınsaki fark gerçek kullanımda çok fark edilmiyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir tarafta 1TB diğer tarafta aynı fiyata 500GB. Yukarıda yazdıklarım benim tercihim ve düşüncem. Tabi ki son karar sizin.

Son düzenleme:
Ben SSD olarak Crucial BX500 240 GB kullanıyorum.
1 Sene oldu ve hiçbir sorun yok.

Oyunlar için SSD pek gerekli değil bana göre FPS yükseltmiyor sadece yüklenme ekranları hızlandırıyor.
Oyunları SSD'ye kurduğun zaman oynaya oynaya ömrü kısalıyor.
Ama Windows için yani masaüstü ve programlar için SSD bana göre önemli.
Hem programları vesaire hızlı açması hem Windows'u bayağı bir hızlandırması.

Sadece SATA portlarım müsait arkadaşlar şu an. Öncelik taşımayan oyunlar ve dosyalar için SSD tavsiye eder misiniz? Crucial BX500 modeli çoğu yabancı incelemelerde dayanıksız kabul ediliyor. 500 TL altı WD Blue makul gibi. Samsung'a para yetmiyor maalesef. Bu ürün hakkında ne düşünüyorsunuz?

SSD olarak kesinlikle öneririm, DRAM'e sahip piyasadaki en ucuz SSD zaten. 250GB modeli de dahil olmak üzere 5 yıl garantisi de var. Zaten bileşenlerinin iyi olması ve DRAM'e sahip olması uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

Ben SSD olarak Crucial BX500 240 GB kullanıyorum.
1 Sene oldu ve hiçbir sorun yok.

Oyunlar için SSD pek gerekli değil bana göre FPS yükseltmiyor sadece yüklenme ekranları hızlandırıyor.
Oyunları SSD'ye kurduğun zaman oynaya oynaya ömrü kısalıyor.
Ama Windows için yani masaüstü ve programlar için SSD bana göre önemli.
Hem programları vesaire hızlı açması hem Windows'u bayağı bir hızlandırması.

Eğer ssd alırsam BX500 alacağım şu an en mantıklı seçenek olduğuna karar verdim.

Kullanımımı detaylandırayım. Main olarak BF1, Warzone vs CS:GO diyebiliriz. Online oyunlarda NVMe'nin ekmeğini yemek güzel oluyor. Arada da strateji oyunları. Diskin 100-200 gibi bi alanı boş kalıyor yani aşağı yukarı.

İkincil diskte de campaign oynanıp silinecek oyunlar olacak. Bir de genel kullanımda lazım olacak kurulum dosyaları, arşivler falan diyebiliriz. Bu noktada SSHD gayet mantıklı bir seçim. Fakat SSHD ile ilgili bol bol inceleme yazısı okumam gerekecek yabancı forumlarda. Uzun kullanımda nasıl geri dönüşler almış çok önemli. Sistemimi de imzama ekleyeyim.
2 adet 1 TB disk alıp RAID yapsam nasıl bir sonuç alırım?
Eğer ssd alırsam BX500 alacağım şu an en mantıklı seçenek olduğuna karar verdim.

Kullanımımı detaylandırayım. Main olarak BF1, Warzone vs CS:GO diyebiliriz. Online oyunlarda NVMe'nin ekmeğini yemek güzel oluyor. Arada da strateji oyunları. Diskin 100-200 gibi bi alanı boş kalıyor yani aşağı yukarı.

İkincil diskte de campaign oynanıp silinecek oyunlar olacak. Bir de genel kullanımda lazım olacak kurulum dosyaları, arşivler falan diyebiliriz. Bu noktada SSHD gayet mantıklı bir seçim. Fakat SSHD ile ilgili bol bol inceleme yazısı okumam gerekecek yabancı forumlarda. Uzun kullanımda nasıl geri dönüşler almış çok önemli. Sistemimi de imzama ekleyeyim.
2 adet 1 TB disk alıp RAID yapsam nasıl bir sonuç alırım?

Edit: Şimdilik 420 TL'ye BX500 500 GB eklemesi yapıp yoluma devam edeceğim arkadaşlar. Ekstra ssd veya hard disk olaylarına daha sonra bakacağız artık. Belki 960 GB eklemesi de yapabilirim şu an 750 TL ama bütçeyi aşıyor malesef. Hepinize teşekkürler.

Son düzenleme:
Eğer SSD alırsam BX500 alacağım şu an en mantıklı seçenek olduğuna karar verdim.

Kullanımımı detaylandırayım. Main olarak BF1, Warzone vs CS:GO diyebiliriz. Online oyunlarda NVMe'nin ekmeğini yemek güzel oluyor. Arada da strateji oyunları. Diskin 100-200 gibi bir alanı boş kalıyor yani aşağı yukarı.

2 Adet 1 TB disk alıp RAID yapsam nasıl bir sonuç alırım?

Edit: Şimdilik 420 TL'ye BX500 500 GB eklemesi yapıp yoluma devam edeceğim arkadaşlar. Ekstra SSD veya hard disk olaylarına daha sonra bakacağız artık. Belki 960 GB eklemesi de yapabilirim şu an 750 TL ama bütçeyi aşıyor maalesef. Hepinize teşekkürler.
2 Adet 1 TB ile RAID ile nasıl sonuç alırsın bilmiyorum ancak BX500 mantıklı karar.
Bende zamanında böyle bir konu açtım BX500 karar verdim ve pişman değilim.
Aynı zamanda RAM üreten firma.

Ben o SSD'yi kullanıyorum tavsiye ederim. Bir önceki SSD'm 250GB Samsung 850 EVO idi arada ben bir fark göremedim.

Bu güne kadar 4-5 farklı marka SSD kullandım. Uygun fiyata satılan SSD'ler içinde en iyi modelleri Kingston'un yaptığını düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı