Western Digital vs Seagate HDD

isikeren06

Hectopat
Yer
Ankara
Merhabalar. Laptopum için 2. bir 2.5" harddiskte ihtiyacım var. Fakat aşırı kararsızım ne alacağım konusunda. İkisini de Amazon'dan almayı planlıyorum. İlk seçeneğim Seagate'in Barracuda 500GB 128MB cache 7200RPM diski. Fiyatı 200 TL. Bu disk sıfır ama çıkma yani sıfır laptoplardan söküp satıyorlar. Resmi distribütör garantili değil. Firma sıkıntı olursa değiştiririz diyor garantin benim diyor yani. Araştırdığım kadarıyla da Amazon'dan farklı mağazadan bir ürün satın alınca Amazon kendisi satmış kadar yardımcı olmuyormuş. Yani bir sıkıntı olsa iade etmek istesem adamlarla iletişime geçip kargo kodu olmadan kargolama vs uğraşmam gerekecek bu kötü. Satıcı teknoraks diye bir firma. Nasıl bir firma bilmiyorum ama yerleri bana çok uzak Gaziantep'te. Diğer seçeneğim ise Western Digital'in WD Blue 500GB 16MB cache 5400RPM diski. Bunun fiyatı 221 TL ve amazon.com.tr kendisi satıyor ve gönderiyor. Sıfır 2 yıl resmi distribütör garantili yani bunda senin garantin benim olayı yok bir sıkıntım olduğu zaman ilk 30 gün Amazon ile iletişime geçip iade ederim, garantilik bir durum olursa da WD ile iletişime geçerim, garantisi de bana teslim edildikten itibaren başlıyor. Çok kararsız kaldım. Seagate WD'den bu durumda daha iyi bir disk ama doğru düzgün bir garantisi yok. WD'de de garanti var, satış sonrası destek var ama bu kez de ürün Seagate'den daha altta kalıyor. Diskin içerisine veri fazla veri depolamayacağım Max 150GB. İçerisine oyunlarımı kuracağım örneğin GTA 5. 5400RPM yavaş açılır diyeceksiniz biliyorum ama bilgisayar zaten iyi değil Low da 30 FPS alıyorum. Geçen elime 320GB 5400RPM 8MB bir WD disk geçti kurdum GTA 5'i açılış süresinin bendeki 120 GB SSD'den hiçbir farkı olmadı. Geç açılacaksa da geç açılsın beklerim bilgisayar zaten iyi olmadığı için hissettirmez. WD alıp geçesim var ama bilmiyorum bir yandan önceden WD ile sıkıntı yaşadığım geliyor aklıma. Disk sürtme yapıyordu bildiğiniz ve 100GB'dan fazla yazınca sürekli tırtırtırtır çalışmaya başlıyordu iade etmiştim. Bir yandan da Seagate aklımdan çıkmıyor ama bir de diyorum ki teknoloji şans işi sıkıntılı gelirse uğraşırsın WD'yi Amazon satıyor ve garantisi var al geç diye. Sözü çok uzattım kusura bakmayın. Ne yapmalıyım sizce siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

İki markanın da çok bir farkı yok ama biraz daha sessiz olsun diyorsan WD, biraz daha hızlı (farkı anlamazsınız) olsun diyorsanız Seagate tercih edebilirsiniz. Ayrıca, hız gibi ses farkını da çok dikkat etmedikçe anlamazsınız diye düşünüyorum.
Şahsen ben WD Blue 1TB 7200 RPM 3.5" model diski kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı