WhatsApp APN ile internetsiz mesaj atma artık çalışmıyor mu?

mertkaplandar

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. İnternette dolaşırken WhatsApp'ı internetsiz kullanma diye bir haber gördüm. Telefonun ayarlardaki "Mobil Ağlar" kısmına bir APN ekleyip mobil veri açınca internet paketiniz olmadan WhatsApp'tan mesaj gönderilebiliyormuş.
Şu anda paketim var fakat internetim bitmiş durumda. Denedim fakat çalışmadı. (İnternette bir çok kişi çalıştığını iddia ediyor) Google'da aratıp bulduğum sonuçların eski olduğunu fark ettim.
Acaba opertörler bu açığı kapattı mı yoksa benim cihazımda mı çalışmıyor?

Cihaz: Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Operatör: Turkcell

Arkadaşlar merhaba. İnternette dolaşırken WhatsApp'ı internetsiz kullanma diye bir haber gördüm. Telefonun ayarlardaki "Mobil Ağlar" kısmına bir APN ekleyip mobil veri açınca internet paketiniz olmadan WhatsApp'tan mesaj gönderilebiliyormuş.
Şu anda paketim var fakat internetim bitmiş durumda. Denedim fakat çalışmadı. (İnternette bir çok kişi çalıştığını iddia ediyor) Google'da aratıp bulduğum sonuçların eski olduğunu fark ettim.
Acaba opertörler bu açığı kapattı mı yoksa benim cihazımda mı çalışmıyor?

Cihaz: Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Operatör: Turkcell

Hocam "WhatsApp" dediğimiz şey zaten internet kullanan birşey. Yani internet olmadan olmaz. Ama akıllı telefonlarda da "dial up" diye birşey varsa bilemem. İyi günler.

Google'da aratarak nasıl bir şey olduğuna göz gezdirebilirsiniz isterseniz. Bir de dial up nedir?

Dial up eskiden ev telefonu yardımı ile internete bağlanma yoluydu. Maksimum hızı 56kb'idi ve çok pahalıydı. Ayrıca araştırdım hocam, işte bir haber sayfasının dediği: Veri bağlantısının olmadığı zamanda WhatsApp'tan gönderilen mesajlar, aktif internet bağlantısı olana kadar uygulamada kalıyor, daha sonra kullanıcıya gönderiliyor.

Dial up eskiden ev telefonu yardımı ile internete bağlanma yoluydu. Maksimum hızı 56KB'idi ve çok pahalıydı. Ayrıca araştırdım hocam, işte bir haber sayfasının dediği: Veri bağlantısının olmadığı zamanda WhatsApp'tan gönderilen mesajlar, aktif internet bağlantısı olana kadar uygulamada kalıyor, daha sonra kullanıcıya gönderiliyor.

Biraz daha aşağıya inerseniz bilgiyi orada veriyor.
Orada açıkladığı bağlantı yokken uygulamada kalıyor sonra gönderiliyor. Daha sonrasında ancak diyerek açıklıyor nasıl olacağını.

Hocam ben size yazılan şeyi söylüyorum. Yapılan açıklamada ancak diyerek devam ediyor. Kendimde iddia etmiyorum çalıştığını zaten.

@Emin Dmr @mertkaplandar hocam bakın, orada denen şuymuş ki sizde onu diyorsunuz, WhatsApp'ta mesajları internet yokken göndermeye koyuyorsunuz, internetiniz olunca otomatik gönderiliyor. Fakat bu mantıklı bir şey değil. Birisi bana anlık bir soru sorsa, ben o mesajı görünce internetim olmasa ve mesajları göndermeye koysam, saatler sonra internetim olsa ve o mesajları karşı tarafa iletsem bir anlamı kalmaz ki. Anlık iletişim kurmanın önüne kocaman bir engel bu.

Ayrıca dediğiniz şeyin olması için mobil verinin kesin açık olması gerekiyor. Uygulama cihaz sisteminden bunu kontrol edebiliyor.

2 ihtimal var, ya interneti açınca tarife aşımı yapacaksınız ya da aşım yapmanızı engelleyen özelliğiniz varsa (operatörden yaklaşık 10-20TL/ay olarak satın alınıyor) bu özellik sizi durduracak.

Hem paketiniz tamamen mi bitti? 1MB'ı bırak, yarım MB internetiniz olsa bile kurtarır hocam sizi, WhatsApp'ta gönderdiğiniz mesajlar maksimum birkaç kilobyte'tır ki destan yazmanız gerekiyor. İnternetiniz açıkken sadece WhatsApp kullansanız, çok az internet harcasanız, kalan 1MB'lık paketinizi aşmasanız bile paket aşımı yapmanızın sebebi telefonda internet bağlantısını aktif ettiğiniz zaman diğer internet kullanan uygulamaların arka planda son durum güncellemesi yapmasındadır. Siz internete bağlandığınızda Instagram'dan, WhatsApp'dan mesaj (varsa) gelir ve bunun olması için uygulamaya girmenize gerek yoktur, değil mi? Aynı mantık diğer internet gereken çoğu uygulama için geçerli.

Yeni konular

Geri
Yukarı