WhatsApp'tan arayan yabancı numara

Neden ne olacak ki?

Neden?

İyi de bana para atarak onların eline ne geçiyor ki?
Genelde bu tarz dolandırıcılar güveninizi kazanmak için size belirli bir miktar para gönderiyor, sonrasında ise daha fazla kazanmak için ön ödeme yapmanız gerektiğini vesaire belirtiyorlar. Eğer bu tarz bir dolandırıcıya denk geldiyseniz bir sıkıntı olacağını pek sanmıyorum.

Fakat üstteki @kino ve @FalconPolat hocamın da dediği doğru. Dikkat etmeniz gerek. Bir daha tanımadığınız kimseye vermeyin IBAN numaranızı.

Bana eski kara para aklama tekniği gibi geldi. Hani bir ara Twitch'de yayıncılara binlerce para geliyordu ya bu olayda onun gibi geldi. Ama nasıl aklıyorlar onu bilemedim. Parayı karşı tarafa geri iletebiliyorsanız iletin 100 lira için riske gerek yok. Bir daha bu numaralarla iletişime bile girmeyin. İyi sosyaller.

Çok basit, parayı gönderen kişinin bir suçlamayla karşılaşması yeterli. Sizleri de kara para aklamak için kullandığı proxy banka hesapları olarak mimlerler. Sonucunda bir şey çıkmasa dahi sırf ifade vermeye gidip gelmek bile 100 TL'den fazla tutar.
100 TL ile kara para mı aklanır?

100 TL ile kara para mı aklanır?
Bunu sadece size yapmıyorlar. Milyonlarca kişiye son zamanlarda yabancı numaralardan arama ve mesajlar yağıyor. 1 milyon TL'yi 1 kişi ile aklamak mı yoksa 100 TL'yi milyonlarca kişi ile aklamak mı daha mantıklı o açıdan düşünün.

Genelde bu tarz dolandırıcılar güveninizi kazanmak için size belirli bir miktar para gönderiyor, sonrasında ise daha fazla kazanmak için ön ödeme yapmanız gerektiğini vesaire belirtiyorlar. Eğer bu tarz bir dolandırıcıya denk geldiyseniz bir sıkıntı olacağını pek sanmıyorum.

Fakat üstteki @kino ve @FalconPolat hocamın da dediği doğru. Dikkat etmeniz gerek. Bir daha tanımadığınız kimseye vermeyin IBAN numaranızı.
Eğer dediğiniz gibiyse benden para isteyene kadar devam ederim isteyince de yok derim ne olacak sanki? Ama diğer arkadaşların dediği gibiyse sadece telefon numarası ve iban ile nasıl suça karışacağım ki? Öyle olsa piyasada herkesin ibanı ve telefon numarası var zaten değil mi?

Ben 300 TL atarım adres ve kimliğini atarsan.
Özelden mesaj at

Eğer dediğiniz gibiyse benden para isteyene kadar devam ederim isteyince de yok derim ne olacak sanki? Ama diğer arkadaşların dediği gibiyse sadece telefon numarası ve iban ile nasıl suça karışacağım ki? Öyle olsa piyasada herkesin ibanı ve telefon numarası var zaten değil mi?

Özelden mesaj at
Herkesin IBAN'ı yok. Size para gönderen kişi terör gibi ağır suçlara karıştıysa sizin de başınız yanar onu anlatmak istiyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı