Whtsapp sözleşmesini kabul etmenin sakıncası var mı?

Kısacası verilerinizi büyük ihtimalle size daha uygun reklam gösterip para harcamanızı sağlamak için kullanacaklar ancak bir gün dünyanın en zengin adamı olursanız ve Whatsapp'tan aleyhinize kullanılma potansiyeli olan bir şey paylaşmışsanız o zaman sıkıntı olur.

Diğer taraftan bakacak olursak bu şirketlerin mensup olduğu ülkelere daha fazla vergi kazandırıp coğrafi bölgenize silah olarak dönmesini istemiyorsanız bu harekete katılmanız güzel olur (Bip gibi uygulamalar için konuşuyorum).

Kısacası verilerinizi büyük ihtimalle size daha uygun reklam gösterip para harcamanızı sağlamak için kullanacaklar ancak bir gün dünyanın en zengin adamı olursanız ve WhatsApp'tan aleyhinize kullanılma potansiyeli olan bir şey paylaşmışsanız o zaman sıkıntı olur.

Diğer taraftan bakacak olursak bu şirketlerin mensup olduğu ülkelere daha fazla vergi kazandırıp coğrafi bölgenize silah olarak dönmesini istemiyorsanız bu harekete katılmanız güzel olur (Bip gibi uygulamalar için konuşuyorum).

Hesabı sil dediğim vakit fotoğraf ve videolar ne oluyor acaba?
Silmeyi düşünmüyorum zaten, çünkü;
Daha önce de böyle sözleşmeler çıkıyordu.
Bir çok kişide kabul etmiş. Zaten WhatsApp kullanmasak bile, aynı firmaya ait olan Instagram ve Facebook kullanıyoruz. Facebook ve Instagram'da verilerimizi bilmiyor mu sanki?
Biraz telaşa soktular bence insanları.
Veriler onlarda olsa ne olacak?
Devlet adamı veya ünlü değiliz. Milyarlarca insan kullanıyor WhatsApp'ı. Normal kullanıcı verilerini ne yapsınlar bunlar.

Hesabı sil dediğim vakit fotoğraf ve videolar ne oluyor acaba?
Silmeyi düşünmüyorum zaten, çünkü;
Daha önce de böyle sözleşmeler çıkıyordu.
Bir çok kişide kabul etmiş. Zaten WhatsApp kullanmasak bile, aynı firmaya ait olan Instagram ve Facebook kullanıyoruz. Facebook ve Instagram'da verilerimizi bilmiyor mu sanki?
Biraz telaşa soktular bence insanları.
Veriler onlarda olsa ne olacak?
Devlet adamı veya ünlü değiliz. Milyarlarca insan kullanıyor WhatsApp'ı. Normal kullanıcı verilerini ne yapsınlar bunlar.
Zaten yıllardır gizlilik sözleşmeleri böyle, okuyan yok. İnsanlar evde olduğu için sıkıntıdan sözleşmeleri okumaya başladı. Yeni sözleşmeyle birlikte gelmedi veri işleme, bu sözleşme ile verilerinizi Facebook ve şirketleriyle paylaşma izni isteniyor. Alınan verilerle hakkında profil oluşturulup sana Facebook veya Instagram'da reklam gösterilecek. Diğer uygulamalar farklı değil. Uygulama ücretsizse bunlar en azından bu Hosting hizmetini nasıl karşılıyorlar diye sormak lazım. Söylediklerimin ilerisi artık teoriden ibaret. Profilini ilerde Machine Learning ile işleyip karşına çıkartırlar mı bilmem.

Zaten yıllardır gizlilik sözleşmeleri böyle, okuyan yok. İnsanlar evde olduğu için sıkıntıdan sözleşmeleri okumaya başladı. Yeni sözleşmeyle birlikte gelmedi veri işleme, bu sözleşme ile verilerinizi Facebook ve şirketleriyle paylaşma izni isteniyor. Alınan verilerle hakkında profil oluşturulup sana Facebook veya Instagram'da reklam gösterilecek. Diğer uygulamalar farklı değil. Uygulama ücretsizse bunlar en azından bu Hosting hizmetini nasıl karşılıyorlar diye sormak lazım. Söylediklerimin ilerisi artık teoriden ibaret. Profilini ileride Machine Learning ile işleyip karşına çıkartırlar mı bilmem.

Bakalım 8 şubata kadar nasıl sonuçlanacak bu durum kamuoyunda.
WhatsApp geri vites yapar diye düşünüyorum. İşin ucunda milyarlarca kullanıcı var sonuçta.

Mağaraya dönmek istemiyorsanız kullanmak zorundasınız maalesef.
Hocam kimlik numaramı bile rahatça bulabilecekken 2-3 marka sempatimi başkalarının öğrenmesinden korkacak değilim. Kullanıyorum, kullanmaya da devam edeceğim. Ayrıca, bu sözleşmedeki maddelerin azıcık daha hafifletilmişi eski sözleşmede de vardı. Millet sıkıntıdan sözleşmeleri okuyor ve daha yeni fark ediyor 😀. Günaydın diyorum onlara, başka bir şey diyemem zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı