Wi-Fi Hızının Arttırılması İçin Yeni Modem Alınır mı?

suhamete

Centipat
Öncelikle temel bilgileri vereyim sonrasında sorularımı sorayım. TürkNet 100 Mbit'e kadar paketini kullanmaktayım. Sizde var mı bilmiyorum ama 100Mbit'e kadar olsa da maksimum indirme sınırımı 60Mbit'e sabitlemiş gözükmektedir ayarlarımda. 3 sene kadar önce Türk Telekom'dan almış olduğum internetle gelen modemi kullanmaktayım. Görüntüsü de piyasada bu model şu şekilde gözükmektedir ancak bendeki klasik Türk Telekom modemi görüntüsündedir.

Sorunum 60 Mbit indirme hızımdan 35 Mbit Wi-Fi almaktayım. Bu Wi-Fi hızını hem mobilden hem masaüstünden almaktayım. Fakat kablo takınca verim kaybım olmamakta 58 59 Mbit Screenshot almaktayım.

1- Öncelikle TürkNet'in yaptığı bu bir numara mıdır? Ben kopma vs. yaşanır diye yarım sene kadar önce TürkNet'e geçince 60 Mbit sınıra eyvallah dedim bir yaşayalım bunu. Şimdi bu alt limiti onlarda 80'e 100'e çıkarttırayım mı? Yorumlarınız nelerdir? İstanbul Ümraniye'de oturuyorum. Yükseltince kopmalar ciddi şekilde artar mı?

2- Modem değiştireyim mi? Modemimin yeri fena değil, laptopuma telefonuma birkaç (2-3) metrede bulunsam bile bir engel olmadan 35 Mbit vermekte tek kullanıcı aktifken.

Modem değişimi için önerileriniz nelerdir?

3- Modem değişimi dışında sinyal güçlendirici vs. tavsiye eder misiniz? Evdeki priz sayısı ve estetik görünümü de düşünmenizi istiyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler şimdiden.

1590202594948.png

502 veriyor Turk.net, düzelince hat değerlerini atacağım inşallah.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer hat değerlerinizi wifinizde alamıyorsanız bunun çeşitli sebepleri olabilir:

-Modeminizin desteklediği kadar alıyorsunuzdur.
-Modem konumlandırmanız yanlıştır. (Elektronik eşyaların yanında, alçı duvarın yanında veya kalın eşyaların yanında konumlandırmak gibi)
-Etraftaki diğer Wi-Fi'ler ile aynı kanalı kullanmanız. (Modem arayüzünde Channel ayarını bulabilirsiniz)
-Wi-Fi frekansları. (802.11ac - 802.11n gibi)
-Kullandığınız cihazın Wi-Fi çipsetinin desteklediği maksimum hız.
-Wi-Fi driverlarınız.

Size önerim:

Bilgisayarınızı modemden kablo çekerek internete bağlayın. Daha sonrasında bilgisayarınızda bir Wi-Fi alanı oluşturun. Yani bilgisayarınızı Wi-Fi sağlayan bir modeme dönüştürün. (Connectify gibi programlarla veya varsayılan Windows ayarlamaları ile bunu yapabilirsiniz)

Bir telefon veya başka bir bilgisayar aracılığı ile ilk önce modemin Wi-Fi'sine bağlanıp hız testi yapın.
Daha sonrasında bilgisayarınızdan oluşturduğunuz Wi-Fi'ye bağlanıp hız testi yapın.

Çıkan sonuca göre nerede bir yanlışlık olduğunu saptayabilirsiniz.

Hat değerlerinizi atarsanız daha iyi olur. Şu an kopma olur ya da olmaz diye bir şey diyemeyiz.

Paketim:
1590202677196.png
100 mbite kadar sınırsız.

Teknik bilgiler:
1590202694362.png

Hat değerlerinden kastınız bunlardır diye düşünüyorum, yanlışsam söyleyin lütfen.

Eğer hat değerlerinizi wifinizde alamıyorsanız bunun çeşitli sebepleri olabilir:

-Modeminizin desteklediği kadar alıyorsunuzdur.
-Modem konumlandırmanız yanlıştır. (Elektronik eşyaların yanında, alçı duvarın yanında veya kalın eşyaların yanında konumlandırmak gibi)
-Etraftaki diğer Wi-Fi'ler ile aynı kanalı kullanmanız. (Modem arayüzünde Channel ayarını bulabilirsiniz)
-Wi-Fi frekansları. (802.11ac - 802.11n gibi)
-Kullandığınız cihazın Wi-Fi çipsetinin desteklediği maksimum hız.
-Wi-Fi driverlarınız.

Size önerim:

Bilgisayarınızı modemden kablo çekerek internete bağlayın. Daha sonrasında bilgisayarınızda bir Wi-Fi alanı oluşturun. Yani bilgisayarınızı Wi-Fi sağlayan bir modeme dönüştürün. (Connectify gibi programlarla veya varsayılan Windows ayarlamaları ile bunu yapabilirsiniz)

Bir telefon veya başka bir bilgisayar aracılığı ile ilk önce modemin Wi-Fi'sine bağlanıp hız testi yapın.
Daha sonrasında bilgisayarınızdan oluşturduğunuz Wi-Fi'ye bağlanıp hız testi yapın.

Çıkan sonuca göre nerede bir yanlışlık olduğunu saptayabilirsiniz.

Teşekkürler detaylı önerileriniz için.

1- Modem tarafındaki kusurlar için modem öneriniz nedir?
2- Modem konumu tarafında sıkıntımız yok dediğim gibi 1-2 metre arada engel yokken aldığım internet hızı 35 mbit civarı. Az önce tekrar denedim 7-8 metre arada kapı ve duvar var 38 mbit aynı şekilde.
3- Kanal önerisini görmüştüm bunu deneyeceğim.
4- Modemimin desteklediği maksimum hız teorikte yüksek ama bu hız pratikte 35'lere düşüyor diye bir yorum okumuştum. Katılıyor musunuz?
5- Wi-Fi oluşturmayı da deneyip dönüş yapacağım konuya.

Dosya Ekleri

• 1590202661467.png
    1590202661467.png
    7,8 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleyen: Moderatör:
Bende 50Mbit sabitlenme olmuştu destek mesajı göndermiştim internet hızım 75Mbit paketi olduğu halde 50Mbit'e sabitlendi diye. 1 gün içerisinde düzeltme gerçekleştirdiler.Hatta şu karantinadan dolayı 80Mbit falan.

Hat değerlerine modem arayüzünden bakmalısınız. Attıklarınız değil.
Modem arayüzünde hangi bölümü kastettiğinizi peki işaret edebilir misiniz? Terimsel olarak tekrar hata yapıp git gel olmasın sizin için de.

Bende 50Mbit sabitlenme olmuştu destek mesajı göndermiştim internet hızım 75Mbit paketi olduğu halde 50Mbit'e sabitlendi diye. 1 gün içerisinde düzeltme gerçekleştirdiler.Hatta şu karantinadan dolayı 80Mbit falan.

100mbit paketine ilk geçtiğimde 65e sabitlediler işte. Sonra dedim ben bunu yükseltmek istiyorum vs. Kopma olabilir isterseniz ilk böyle kullanın sonrasında destek kaydı oluşturursunuz yükseltirler hemen demişlerdi.

Gel gör ki Turknet destek ekibine bu talebimi iletince, Türk Telekom'a arıza kaydı açtı, sonuçlandı, tekrar arıza kaydı açtı az evvel, bir şeyler yapıyoruz ancak açıklama yok. Yükseltme de yapmadılar, bekleyişteyiz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı