Wi-Fi performansı yüksek modem tavsiyesi

junlee

Hectopat
Yer
Ankara
Wi-Fi bağlantısında sorun yaşamayacağım, farklı odalarda da sinyali iyi dağıtabilen modem araştırmaktayım. Fiyat olarak 200-300-400'e kadar çıkabilirim.
Kullandığım hız 16 Mbps ancak VDSL modem de önerebilirsiniz.

Önerilerinizi bekliyorum.

Asus'un 4-5 antenli modemleri bu konuda iyi fakat bütçenizi aşıyor. Ben sizin yerinizde olsam 2 tane Wifi Extender alıp interneti o şekilde yayardım. Evde şundan 2 tane var, Wifi konusunda artık sorun yaşamıyorum. : TP-Link TL-WA854RE WLAN bağlantı noktası Repeater TL-WA854RE - Nanokatalog
Hocam kullandığım modem de rahat 5-6 yıl olmuştur zyxel marka. Modemin wifi performansının düştüğünü rahatlıkla anlayabiliyorum ancak bu linkte önerdiğiniz ürünü alsam modem değiştirmeme gerek kalır mı?

Hocam kullandığım modem de rahat 5-6 yıl olmuştur zyxel marka. Modemin wifi performansının düştüğünü rahatlıkla anlayabiliyorum ancak bu linkte önerdiğiniz ürünü alsam modem değiştirmeme gerek kalır mı?
Hayır bir uyumsuzluk vb. söz konusu değil. Bu cihazlar ortalama bir modemden daha fazla sinyal yayıyor. Yaydığı internetin hızı, sinyal aldığı modeme olan yakınlığıyla doğru orantılı. Yani modeme ne kadar yakınsa o kadar fazla hız ve ping değeri veriyor. Ancak şöyle bir güzelliği var, modemden sinyali sadece kablosuz değil kablolu olarak da alabiliyorsunuz. Yani modemin direkt modemin yanına koyup, modeme ethernet ile bağlayıp da sinyal yayabilirsiniz, bu durumda hız kaybı minimuma düşer.

Önerim şu; bundan iki tane alın, birini modemin yanına diğerini de sinyalin zayıf olduğu yer ile modemin arasına bir yere konumlandırın. Birinciyi ethernet ile bağlayın, ikinci de birinciden aldığı sinyali yaysın. Size masrafı 200-250 Lira olur.

Hocam çok güzel anlatmışsın teşekkür ederim ancak, sadece uzaktaki odada sıkıntı yaşıyorum bazen de yan tarafta bulunan salonda koptuğu oluyor sinyalin.

Modemin yanındakine gerek kalmadan ben bu cihazdan birtane alıp uzak noktada fişe takıp modeme bağlansam wifi yi açsam, modemden telefona gelen sinyal gibi yine düşük mü gelir orada dağıttığı sinyal? Yani wifi ful çeker ancak hız yine telefonun çektiği 1-2 diş sinyal gibi mi olur?

Hocam çok güzel anlatmışsın teşekkür ederim ancak, sadece uzaktaki odada sıkıntı yaşıyorum bazen de yan tarafta bulunan salonda koptuğu oluyor sinyalin.

Modemin yanındakine gerek kalmadan ben bu cihazdan birtane alıp uzak noktada fişe takıp modeme bağlansam wifi yi açsam, modemden telefona gelen sinyal gibi yine düşük mü gelir orada dağıttığı sinyal? Yani wifi ful çeker ancak hız yine telefonun çektiği 1-2 diş sinyal gibi mi olur?
O şekilde de kullanabilirsin elbette. Farazi bir sayı söylemek gerekirse 16 Mbit internet 10Mbit'e düşer. Ancak kablosuz ağ kararlı olduğu için kopma vs yaşamazsın. Dediğim gibi, modeme ne kadar yakınsa o kadar iyi oluyor. O yüzden modemle salon arasında bir yere yerleştirmen iyi olur.

Anladım hocam o zaman arada olan hol'e yerleştirsem hol odanın ve modemin tam arasında zaten sinyal daha iyi gelir odaya.
Hocam modemden gelen sinyali kesip sadece kendisi mi dağıtıyor? Yani modemin bulunduğu odada direk modemin wifisini kullanamıyor muyuz?

Yorumlarını okudum biraz. 2.JPG1.JPG
@camoka31

Son düzenleme:
Anladım hocam o zaman arada olan hol'e yerleştirsem hol odanın ve modemin tam arasında zaten sinyal daha iyi gelir odaya.
Hocam modemden gelen sinyali kesip sadece kendisi mi dağıtıyor? Yani modemin bulunduğu odada direk modemin wifisini kullanamıyor muyuz?

Yorumlarını okudum biraz.Eki Görüntüle 443990Eki Görüntüle 443991
@camoka31
Hayır sinyali kesmiyor, kendi farklı bir sinyal üretiyor. İstersen mevcut Wifi'yi genişletiyor, istersen farklı bir modem gibi sinyal yayıyor. Yorumları bilemem, bu ürünü bir çok yerde kullandım, sorun yaşamadım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı