Wİ-Fİ Sinyalini 150 Metre Uzağa Gönderme

Hthre

Hectopat
Yer
İstanbul
Arkadaşımın evinde Fiber var ve 70-80 Mbps hız alabiliyor, ama birbirimizin binaları arasında bulunan yol yüzünden yaklaşık 120-150 metre uzaktaki bizim binada yalın ADSL var. Biz arkadaş ile faturaya ortak olup sinyali bana taşımak istiyoruz.
Ama ben sinyali evime aldığım zaman bir router veya modem ile sanki benim evimde kendime ait bir vericim varmış gibi kullanmak istiyorum, bunun için anten vs. gerekiyor mu, yoksa alım gücü yüksek bir router işimizi görür mü?
Bir de ben evimde hız testinde 8-12 ms alıyorum, arkadaşın internete bağlandığım zaman bu gecikme değeri oyunlarda sıkıntı çıkaracak kadar artar mı?
Onun odası direkt olarak benim odama bakıyor, arada hiç bir engel yok ve yaklaşık mesafe 120, taş çatlasın 150 metre.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belirttiğiniz mesafe normal router cihazlar için uzun. Bağlantı kurulsa bile ping problemi olacaktır.

Bence güçlü bir anten ile olabilir. Hani televizyonlarda kullandığımız uydu. Ek voltaj ile modemin kablosuz antenini bağlayıp, gerekli gönderme enerjisini verdiğiniz zaman 1 km bile gider.

Arkadaşımın evinde Fiber var ve 70-80 Mbps hız alabiliyor, ama birbirimizin binaları arasında bulunan yol yüzünden yaklaşık 120-150 metre uzaktaki bizim binada yalın ADSL var. Biz arkadaş ile faturaya ortak olup sinyali bana taşımak istiyoruz.
Ama ben sinyali evime aldığım zaman bir router veya modem ile sanki benim evimde kendime ait bir vericim varmış gibi kullanmak istiyorum, bunun için anten vs. gerekiyor mu, yoksa alım gücü yüksek bir router işimizi görür mü?
Bir de ben evimde hız testinde 8-12 ms alıyorum, arkadaşın internete bağlandığım zaman bu gecikme değeri oyunlarda sıkıntı çıkaracak kadar artar mı?
Onun odası direkt olarak benim odama bakıyor, arada hiç bir engel yok ve yaklaşık mesafe 120, taş çatlasın 150 metre.

Yapabilirsiniz.

Bunun gibi bir dış ortam için sinyal göndermek adına cihaz almanız gerek. Biraz araştırın çok çeşitleri vardır. Gerçek anlamda kilometre bazında büyük antenlerle sorunsuz yayın bile yapılıyor...

Bunu arkadaşınız alıp kendi internetinden bir ethernet kablosu bağlayıp kuracak, mümkünse balkonda size bakan yönde koyduğu anda zaten sizin evde bağlantıyı görürsünüz. Buradan sonrası gelen internet üzerinden kendi cihazınızla kurulum yapıp kullanmak oluyor...

Cihaz adı falan gizlemeyin bence, açık ve civarda her yerde full çeken bir wifi insanları çok tatlı bir hale büründürüyor :D Hatta wifi adını da arkadaşınız trollemek adına bir şey koyabilir :D Sadece WPA2-PSK türünde şifreleyin yeter, önce güvenlik...

Yapabilirsiniz.

Bunun gibi bir dış ortam için sinyal göndermek adına cihaz almanız gerek. Biraz araştırın çok çeşitleri vardır. Gerçek anlamda kilometre bazında büyük antenlerle sorunsuz yayın bile yapılıyor...

Bunu arkadaşınız alıp kendi internetinden bir ethernet kablosu bağlayıp kuracak, mümkünse balkonda size bakan yönde koyduğu anda zaten sizin evde bağlantıyı görürsünüz. Buradan sonrası gelen internet üzerinden kendi cihazınızla kurulum yapıp kullanmak oluyor...

Cihaz adı falan gizlemeyin bence, açık ve civarda her yerde full çeken bir wifi insanları çok tatlı bir hale büründürüyor :D Hatta wifi adını da arkadaşınız trollemek adına bir şey koyabilir :D Sadece WPA2-PSK türünde şifreleyin yeter, önce güvenlik...
Peki bu attığınız linkteki Outdoor Access Pointe evimden router ile bağlantı sağladığım zaman, arkadaşım modeminde Port açma, restart atma gibi Modem arayüzünden yapılan işlemleri yapabilir miyim?

Güçlü bir router veya anten kullanılsa bile o mesafede kesinle alacağın internet kalitesi büyük oranda düşücektir.

Peki bu attığınız linkteki Outdoor Access Pointe evimden router ile bağlantı sağladığım zaman, arkadaşım modeminde Port açma, restart atma gibi Modem arayüzünden yapılan işlemleri yapabilir miyim?

O modem kurulumuyla ilgili bir konu, bu konudan bağımsız yani.

Şöyle diyeyim: Araya bu cihazı koymanız, ayrı bir arayüz açmıyor, sadece aldığı sinyali, aynı modem ve ağ adıyla güçlendirip etrafa dağıtıyor. Yani o cihazdan gelen sinyale alıp telefondan girerseniz arkadaşınızın fiber bağlantısı olan modeminin arayüzüne çıkarsınız.

Ama sizin dediğinizde evde kendi modeminizle bir kurulum yapıp, o kurulumda kendi ağ adınız, şifreniz vs. ile girmek durumu var. Bu açıdan dediğiniz durum yine mümkün ama bir tık daha karışıktır.

Mesela doğrudan ethernetle başka bir modemden, kendi modeminize internet çektiğinizde gereken ayarları yapıp kendi modeminizin arayüz erişimi çakışıyorsa değiştirirsiniz vs. bu şekilde sizin modeminizin arayüzü değil, interneti size sağlayan modemin arayüzü erişilebilir olur.

Özetle: Mümkündür.

Yalnız şunu da belirteyim, arkadaşınızın fiber modeminin ısınması, kullanım oranı bakımından çabuk şişmesi gibi durumlar varsa; sizin de bağlanacağınızı düşününce eğer modem kaliteli bir şey değilse yetersiz kalacak ve size baş ağrısı yapacaktır. Yani işin özünde ortak kullanımda modem iyi değilse internet ikinize de zulüm olur...

Bu bakımdan eğer modem kaliteli değilse, kaliteli bir modem de alın ve hatta biraz araştırırsanız ya da bir bilgisayarcı bulursanız anlayan QoS ayarı da yapın. Yani interneti çokça cihaza böleceğiniz için hız bakımından sınırlayın. Bunu yapmazsanız fiber dahi olsa kablodan bağlananlarda çok bir sıkıntı olmasa da wifi üzerinden olan bağlantılarda internette dengesizlik olacak ve ani laglar, ping zıplamaları vs. olabilecektir.

Hatta bu dediğim olay kötü bir modemde evde bile olur...

Birinin eline sosyal medyada takılması için telefon tutuşturun, diğerinin eline bir laptop verin Youtube'ta fink atsın eğer QoS ayarı yoksa o esnada Dota, Counter falan oynayan varsa kafayı yer :D Basit bir lag girmez, direkt zıplama olur, kopma, geri gelme gibi :D Şu 999 ping değeri görme muhabbeti de zaten bu mevzudan oluyor. Yani modem kalitesi ve ayarları mühimdir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı