Wii emülatörü Dolphin'in Steam'e çıkışı Nintendo'nun DMCA hamlesiyle süresiz olarak ertelendi

Makaleler
2
Yer
Ankara
Dolphin emülatörü Nintendo Wii oyunlarını PC'de oynamanıza yarayan bir emülatör. Bu emülatörün sahipleri emülatörü Steam'e çıkaracaktı fakat Nintendo, Valve'a DMCA bildirimi gönderdiği için emülatörün Steam'e çıkış tarihi süresiz olarak ertelendi.

DMCA nedir:
(Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası olarak Türkçeye çevrilen DMCA, 1998 tarihli bir ABD telif hakkı yasasıdır. Telif hakkıyla korunan eserlere erişimi kontrol etmeye yönelik önlemleri yok sayan teknoloji, cihaz veya hizmetlerin engellemesi amacıyla ortaya çıkmıştır.)

DMCA bildiriminde, Dolphin'in "Nintendo'nun fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği" ve "yasal olmayan bir emülatör olduğu iddia edildi.

Kaynaklar:

Steam'e çıkmasıyla kendi sitelerinden indirilebilmelerinin arasındaki fark nedir ki? Nintendo'nun bu konularda ne kadar takıntılı olduğu da bir gerçek ama Steam'e ek olarak kendi sitelerinde de barındıramamaları lazım bu yazılımı bu mantıkla.

Uzun süredir Steam'de çıkmasını bekliyordum.Keşke bu kadar bekleteceklerine önceden çıkarmış olsalardı kütüphaneye eklemiş olurdum.Bilemiyorum artık Steam'e yüklemek için kontrolden falan mı geçmesi gerekiyor ama ben ve birsürü insan için hiçte iyi bir haber olmadı.

Geri
Yukarı