Windbg Preview "The debugging session could not be started" hatası

İşletim sistemi
Windows 10

Duhan Gökce

Hectopat
Dump dosyasını analiz etmek istediğimde "The debugging session could not be started: Access to the path 'C:\Windows\Minidump\102720-5343-01.dmp' is denied." hatasıyla karşılaşıyorum. Nasıl çözebilirim?

Dmp dosyalarını WinDbg ile açmaya göre ayarladıysanız Minidump klasöründen o dosyaları açamazsınız. O yüzden WinDbg programına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayıp öyle dosyayı seçiniz. Gene olmazsa dosyaları burada paylaşınız ben açmayı deneyeceğim.

Son düzenleme:
Minidump klasöründen o dosyaları alıp masaüstüne attıktan sonra WinDbg'ı yönetici olarak çalıştırıp deneyiniz. Dosya 0KB ise normaldir. Dmp dosyalarını WinDbg ile açmaya göre ayarladıysanız Minidump klasöründen o dosyaları açamazsınız. O yüzden WinDbg programına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayıp öyle dosyayı seçiniz. Gene olmazsa dosyaları burada paylaşınız ben açmayı deneyeceğim.
Masaüstüne attım. Visual Studio ile açıyordu otomatik olarak varsayılan WinDbg değildi. Ancak yine açılmadı. Sıkıştırmaya çalıştığımda da acces is denied hatası alıyorum.

Dosya bozuk oluşmuş o zaman. Emin olmak istiyorsanız bir Minidump dosyasını açmayı deneyebilirsiniz. Sisteme mavi ekran verdirirseniz dump dosyası oluşacaktır. Bunun için görev yöneticisinden önemli hizmetleri kapatarak sistemin mavi ekran vermesini sağlayabikirsiniz. Ya da mavi ekran konularındaki dump dosyalarını yükleyerek.

Dosya bozuk oluşmuş o zaman. Emin olmak istiyorsanız bir Minidump dosyasını açmayı deneyebilirsiniz. Sisteme mavi ekran verdirirseniz dump dosyası oluşacaktır. Bunun için görev yöneticisinden önemli hizmetleri kapatarak sistemin mavi ekran vermesini sağlayabikirsiniz. Ya da mavi ekran konularındaki dump dosyalarını yükleyerek.
Hatayı bulamayacağım anlamına mı geliyor o zaman?

Evet. Hata kodundan tahmin yürütebilirsiniz. LiveKernelReports klasöründen dump dosyası varsa açmayı deneyebilirsiniz. Bu klasörde ekran kartı ile ilgili olan dosyalar bulunur. Bir sonraki mavi ekranı beklemeniz lazım.

Geri
Yukarı