Çözüldü Windows 10 - 0xc0000185 Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX 3050
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600H 3.30 GHz - 12 Çekirdekli
RAM: 16 GB - 3200 MHz
Disk: 470 GB Samsung SSD
RAM
8 GB Ram
Ekran kartı
Nvidia Geforce 920M, Intel HD Grafikleri
İşlemci
İntel Core İ7 - 7th gen
Dün akşam herhangi bir sorun yokken bu akşam bilgisayarı açtığımda bu hata ile karşılaştım. Pek çok şey denememe rağmen bir türlü çözemedim. Yardım edebilir misiniz?
Windows USB'si yok, yeniden denemek işe yaramıyor. Kurtarma ortamı ve başlangıç ayarlarına girmeye çalıştığımda ekran kapanıp yine bu hata ekranı geliyor, özellikle başlangıç seçeneklerine erişemediğim için sorunu çözebileceğim alternatifler daha da azalıyor. Açılabilen tek şey BIOS, BIOS'ta da neler yapabilirim bilemiyorum.

16712141640248457306250002847957.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bunu seçtiğimde değişen bir şey olmadı. Aynı zamanda eklediğim USB dosyası da yine Boot'tan silindi, yani kaydedilmedi.
Yanlış yazılma konusunda UEFI desteğine bakarsak olarak benim bilgisayarın UEFI desteği olup olmadığını bilmiyordum, biraz araştırma yaptım ve genel olarak destekleniyor olarak görünüyor.
Acaba sorunlar bunlardan biri olabilir mi?

- Rufus, flash belleğe ISO dosyasını yazarken işlemin birkaç hatalı yazımla beraber başarılı olması.
- Flash belleğin eski ve eski model olması.
- BIOS'un eklenen USB Boot'unu kaydedememesi.

Kullandığım USB bu:
Eki Görüntüle 1605619Eki Görüntüle 1605620

UEFI desteginiz var. ISO dosyasi GPT olarak olsun. Rufus yerine Ventoy kullanip deneyin.
Başlangıç onarma seçeneklerine bile Windows giremiyorsa demek ki sıkıntı var. Maalesef Windows'u yeniden kurmalısınız öyle düzelir. Bir ihtimal disk ile alakalı olma ihtimali var ama Windows'u yeniden kurarsanız düzelecektir yüksek ihtimal.
İnternet kafeye gidip USB belleğe ISO dosyasını yazdırıp kendiniz yapabilirsiniz. USB bellek sizin yoksa USB bellek alabilirsiniz zaten fazla pahalı değil en az 8 GB bir USB bellek format atmak için yeterlidir.

• ISO dosyasını indiriyorsun. Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum
  • Rufus uygulamasını indiriyorsun. Rufus
  • USB'yi takıyorsun.
  • Rufus uygulamasını açıyorsun.
  • İndirdiğin Windows 10 ISO dosyasını seçiyorsun "seç" yerinden.
  • Dosya sistemi NTFS seç. Genellikle Rufus kendisi ayarlıyor bunu.
  • Disk bölüm düzeni MBR veya GPT olarak seçeceksin, eski bilgisayarsa yani UEFI desteklemiyorsa MBR seç. Anakartın UEFI destekliyorsa GPT seç.
  • Rufus'un başlat tuşuna basıyorsun, sana verilerini silinebileceğini söylüyor. Tamam diyorsun.
  • Tamamlandıktan sonra USB belleğin içine ISO dosyan yazılmış olacak.
  • BIOS'a gir, boot yerine gir, USB'i 1. sıraya al ve save yap çık. Windows kurulum ekranı gelecek.
  • Şimdi yükle bas.
  • Lisans sorarsa, eğer lisansın yoksa ürün anahtarım yok tıklayın.
  • İstediğin sürümü seç: Home öneririm.
  • Disk biçimlendirme ekranı gelince temiz kurulum istiyorsan tüm diskleri biçimlendir. Sil yaparak tek disk haline getirebilirsin. Yeni tıklayarak istediğin boyutta bir disk bölümü oluşturabilirsin.
  • İleri dedikten sonra Windows dosyaları yüklenecek.
  • Diğer şeyleri de yaptıktan sonra masaüstü gelecek.

Başlangıç onarma seçeneklerine bile Windows giremiyorsa demek ki sıkıntı var. Maalesef Windows'u yeniden kurmalısınız öyle düzelir. Bir ihtimal disk ile alakalı olma ihtimali var ama Windows'u yeniden kurarsanız düzelecektir yüksek ihtimal.
İnternet kafeye gidip USB belleğe ISO dosyasını yazdırıp kendiniz yapabilirsiniz. USB bellek sizin yoksa USB bellek alabilirsiniz zaten fazla pahalı değil en az 8 GB bir USB bellek format atmak için yeterlidir.

• ISO dosyasını indiriyorsun. Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum
  • Rufus uygulamasını indiriyorsun. Rufus
  • USB'yi takıyorsun.
  • Rufus uygulamasını açıyorsun.
  • İndirdiğin Windows 10 ISO dosyasını seçiyorsun "seç" yerinden.
  • Dosya sistemi NTFS seç. Genellikle Rufus kendisi ayarlıyor bunu.
  • Disk bölüm düzeni MBR veya GPT olarak seçeceksin, eski bilgisayarsa yani UEFI desteklemiyorsa MBR seç. Anakartın UEFI destekliyorsa GPT seç.
  • Rufus'un başlat tuşuna basıyorsun, sana verilerini silinebileceğini söylüyor. Tamam diyorsun.
  • Tamamlandıktan sonra USB belleğin içine ISO dosyan yazılmış olacak.
  • BIOS'a gir, boot yerine gir, USB'i 1. sıraya al ve save yap çık. Windows kurulum ekranı gelecek.
  • Şimdi yükle bas.
  • Lisans sorarsa, eğer lisansın yoksa ürün anahtarım yok tıklayın.
  • İstediğin sürümü seç: Home öneririm.
  • Disk biçimlendirme ekranı gelince temiz kurulum istiyorsan tüm diskleri biçimlendir. Sil yaparak tek disk haline getirebilirsin. Yeni tıklayarak istediğin boyutta bir disk bölümü oluşturabilirsin.
  • İleri dedikten sonra Windows dosyaları yüklenecek.
  • Diğer şeyleri de yaptıktan sonra masaüstü gelecek.

USB'yi direkt olarak koyamıyorum o kurduğum ISO dosyasının içinden bir dosya seçmem gerekiyor, hangisini seçmeliyim? Ayrıca dosya seçip kaydedip çıkınca yine aynı hata ekranı geliyor ve BIOS'a girip boot kısmına koyduğum USB'ye baktığımda silinmiş oluyor, kaydetmiyor yani.
Tam olarak neyin neden olmadığının anlaşılması için aşağıya birkaç resim bırakıyorum:

20221217_193016.jpg20221217_193026.jpg20221217_193036.jpg20221217_193043.jpg20221217_193054.jpg20221217_193231.jpg20221217_193826.jpg

Sanki USB belleğe ISO dosyası yanlış yazılmış gibi böyle olmaması lazım. Daha önce böyle bir şey görmedim, bu yüzden bunun nasıl olacağı hakkında bir fikrim yok. Bu ekranda bunu seçmeyi deneyin.

Eki Görüntüle 1605577

Bunu seçtiğimde değişen bir şey olmadı. Aynı zamanda eklediğim USB dosyası da yine Boot'tan silindi, yani kaydedilmedi.
Yanlış yazılma konusunda UEFI desteğine bakarsak olarak benim bilgisayarın UEFI desteği olup olmadığını bilmiyordum, biraz araştırma yaptım ve genel olarak destekleniyor olarak görünüyor.

- Rufus, flash belleğe ISO dosyasını yazarken işlemin birkaç hatalı yazımla beraber başarılı olması.

Kullandığım USB bu:
20221217_203335.jpg20221217_203329.jpg

Kullandığım USB bu:
Eki Görüntüle 1605619Eki Görüntüle 1605620

UEFI desteginiz var. ISO dosyasi GPT olarak olsun. Rufus yerine Ventoy kullanip deneyin.

Çözüm
Rufus yerine Ventoy ile denedim ve daha iyi model ve daha yüksek kapasiteli bir USB ile denedim, hata yapmamak için detaylı bir araştırma yaptım ve en sonunda kurulum ekranına ulaşabildim ve kurulumu yapmayı başardım ve sorun çözüldü, yardımınız için çok teşekkür ederim.

(Yetkililere) Sorun çözüldü. Konu kapatılsın lütfen.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı