Windows 10 10586 güncelleme sonrası X550JX yavaşlama sorunu

Akın S.

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar elimde Asus X500JX-XX099D model laptop bulunmakta. Windows 10'un 10565 Insider sürümü yüklüydü. Ürüne dün kasım ayı güncellemesi yani sanırım 10586 güncellemesini kurdum.

Güncellemeden sonra 5-6 sn'de açılan bilgisayar 15-20 sn'de açılmaya başladı. Bunun sebebi ne olabilir? Ayrıca RAM kullanımı %10 arttı.

Not: Bilgisayarın her şeyi orijinal. Hiç bir ekleme, değişiklik vb. yapılmamıştır.

@Recep Baltaş @Ali Güngör

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus 550 serisi çok sorunlu driver hususunda. Babamın laptopuna 3 kez format attım sonuncusunda şu çözüm yolunu buldum.

Tüm donanımların üretici sitesinden en güncel driverleri indirerek kurdum ve sistem sorunsuz olmaya başladı.

Öbür türlü 1 dk'ya varan açılmalar, mavi ekran hataları, sistem saçmalıkları vs.

Tamamen driver kaynaklı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Temiz kurulum demedim. Temiz önyükleme bir kaç dakikanızı alır.
Nasıl yani?

Asus 550 serisi çok sorunlu driver hususunda. Babamın laptopuna 3 kez format attım sonuncusunda şu çözüm yolunu buldum.

Tüm donanımların üretici sitesinden en güncel driverleri indirerek kurdum ve sistem sorunsuz olmaya başladı.

Ömür türlü 1 dk'ya varan açılmalar, mavi ekran hataları, sistem saçmalıkları vs.

Tamamen driver kaynaklı.
Açıkçası format atmak istemiyorum bir daha.

O zaman sürücülerle alakalıdır. Sürücülerinizi donanım kimliği üzerinden araştırarak güncelleyin.
Driver Identifier ile eski sürücülerinizi öğrenebilirsiniz.

Bellek kullanımı olayında takılmanız gereken nokta açık program ve servisler. Bilgisayar başlangıcında açılan program ve servisleri iyi bilirseniz, bunların kullandığı bellek değerlerini takip ederseniz sorun çıkmaz. Sistem ve sıkıştırılmış bellekte kullanılan değerlerin fazla olması sorun teşkil etmiyor. Tabi çok yüksek değerler çıkarsa bellek kaçağı (memory leak) olabilir. Sistem dosyalarında bir sıkıntı olabilir.

Son düzenleme:
O zaman sürücülerle alakalıdır. Sürücülerinizi donanım kimliği üzerinden araştırarak güncelleyin.
Driver Identifier ile eski sürücülerinizi öğrenebilirsiniz.

Bellek kullanımı olayında takılmanız gereken nokta açık program ve servisler. Bilgisayar başlangıcında açılan program ve servisleri iyi bilirseniz, bunların kullandığı bellek değerlerini takip ederseniz sorun çıkmaz. Sistem ve sıkıştırılmış bellekte kullanılan değerlerin fazla olması sorun teşkil etmiyor. Tabi çok yüksek değerler çıkarsa bellek kaçağı (memory leak) olabilir. Sistem dosyalarında bir sıkıntı olabilir.
Güncelledim fakat açılış süresi vs. hala yavaş.

@Ali Güngör @Recep Baltaş

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı