Rehber Windows 10/11 Pro telemetri özelliğini devre dışı bırakma

Windows 10 ve 11 sürümlerinde kullanıcılar tarafından en çok şikayet edilen durumlardan biri Microsoft'un kullanıcı verilerini otomatik olarak topluyor olması. Windows 10 ve 11'in Pro edisyonunu kullanan kullanıcılar, otomatik veri toplamayı Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi (gpedit.msc) üzerinden devre dışı bırakabilir.

1. Başlat menüsü arama çubuğuna veya Çalıştır penceresine gpedit.msc yazın ve enterlayın.
  2. Bilgisayar Yapılandırması -> Yönetim Şablonları -> Windows Bileşenleri -> Veri Koleksiyonu ve Önizleme Sürümleri konumuna gelin.
  3. Sağdaki seçeneklerden Tanılama Verilerine İzin Ver seçeneğine çift tıklayın ve durumunu "Etkin" olarak ayarlayıp aşağıdaki kutucuktan "Tanılama verileri kapalı (önerilmez)" ayarını seçin. Ardından pencerenin sağ alt köşesinde bulunan "Uygula" butonuna basın.

4. Bu pencereleri kapattıktan sonra tekrar Başlat menüsü veya Çalıştır ekranını açın ve services.msc yazıp enterlayın.
  5. Bağlı Kullanıcı Deneyimleri ve Telemetrisi hizmetini bulun, çift tıklayın. Ardından Başlangıç türü kısmını "Devre Dışı" olarak ayarların ve Hizmet durumu bölümünden "Durdur" butonuyla hizmeti sonlandırın.

6. Bütün bu işlemlerden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

İşlemler sonrası Tanılama ve Geri Bildirim ekranındaki son durum:​

Ayrıca bakınız:

Son düzenleme:
Kapatınca ne olacak, performansa falan etkisi olur mu?

Kapatınca ne olacak, performansa falan etkisi olur mu?
Performans açısından az da olsa kazanç olabilir. Buradaki asıl olay, Microsoft'a verilerini göndermek istemeyen kullanıcılar için veri toplama sistemini devre dışı bırakmak.

Ben yaptım ama halen açık gözüküyor

Tanılama verilerine izin ver kısmı bende yok, Windows 10 Pro.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…