Windows 10 1607 Güncellemesi Sonrası HDD Görmeme Sorunu

no one

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Elektrik Mühendisi
Merhaba,

1607 güncellemesi sonrası Toshiba ve Iomega marka 2 harici diske bilgisayarımdan erişemiyorum. Disklerde kesinlikle sorun yok 1511 sürümüne dönünce diskler kullanılabiliyor. Sorunu güncelleştirmeyi yaptıktan 3-4 gün sonra diskleri bilgisayarıma bağlayınca fark ettim. İnternetten sorunu araştırdım ve çoğu kullanıcının aynı sorunu yaşadığını gördüm. İlgili linkler aşağıdadır.

1607 sürümüne temiz kurulumla da geçtim sonuç aynı. Açıkçası 1511 sürümüne dönmek istemiyorum 1607 hem arayüz hemde performans olarak hoşuma gitti. Fakat taşınabilir diskleri kullanamamak çok çok büyük bir sorun. Sorun ile ilgili ekran görüntüleri aşağıdadır.

Ekran Alıntısı1.JPG Ekran Alıntısı2.jpg Ekran Alıntısı3.JPG Ekran Alıntısı4.JPG Ekran Alıntısı5.JPG

Sorunun yeni güncellemeden kaynaklandığı açık. Çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Diskiniz RAW formatına dönüşmüş.
İçinde ki verileri yedekleyip MiniTool Partition ile formatlayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Cevap için teşekkürler. Fakat dediğim gibi bilgisayarda RAW olarak görünüyor ancak 3. parti uygulamalarda (EaseUS Partition yada MiniTool Partition gibi) NTFS olarak gözüküyor. Ayrıca farklı bilgisayarlarda da sorunsuz çalışıyor. 1511 sürümüne düşürünce de sorunsuz olarak çalışıyor. İlgili ekran görüntüsü alttadır.
Ekran Alıntısı6.JPG

Diskin içinde ki verilerin yedeği var ise diski clean all komutu ile temizleyip disk yönetiminden tekrar oluşturmayı deneyebilirsin.

Disklerin yedeği yok 1.5 TB'lık yedek alabileceğin başka diskimde yok. Diskler sorunsuz. 1607 sürümü ile ilgili bir sorun var 1511 sürümüne düşürünce sorunsuz çalışıyorlar. Farklı bilgisayarlarda da sorunsuz çalışıyorlar. Sorunun Windows'tan kaynaklandığını düşünüyorum. Konunun başında da verdiğim ilgili linklerde bu sorundan mustarip başka kullanıcılarda var.

@dj sms fiziksel bir onarmadan mı bahsediyorsunuz yazılımsal mı?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı