Windows 10 1803 Kilitlenme Problemi

Lexara

Hectopat
Kilitlenme doğru bir tabir mi bilemedim, "başlat tepki vermiyor" ile yaptığım aramalarda bir sonuca ulaşamadım ve onun da doğru tabir olmadığını fark ettim. Yaşadığım şeye dair hiçbir şey yok internette şu an. 2 gün önce Windows güncellemesi yaptım. Güncellemeden sonra oynadığım oyunlarda açılmama, ekranın kararması ama arkadan sesin gelmeye devam etmesi, bilgisayarın daha fazla ısınması gibi birçok problem oldu. Güncellemeleri geri alsam da hiçbir şey değişmedi, özellikle ekran kartım kaynaklı problemler vardı, yeniden başlatmamı engelliyordu mesela. Kilit ekranında enter veya herhangi bir tuş tepki vermiyordu. CTRL + ALT + Delete yapmadan şifre kutucuğu önüme gelmiyordu. Ayrıca işlemler kısmında " windows10.png" şu simgeye sahip uygulamalar çalışmaya başlamıştı ki kilit ekranına dair bir uygulama da bunlardan birisiydi, yani güncelleme bilgisayarımda beni rahatsız edecek birçok hataya sebep oldu. Bu noktaya kadar "kilitlenme" doğru bir tabir ve önerilebilecek her çözümü de denedim, olmadı.
Sıfırlama kararı verdim ki daha önce iki kere sıfırladım bilgisayarı. Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Lakin, şu anda başlat dahil olmak üzere Windows'a ait hiçbir şey çalışmıyor. Masaüstüne sağ tık yapıp "kişiselleştir" veya "görüntü ayarları" yaptığımda bile sayfa açılmıyor. Güncelleme ve sıfırlama kaynaklı eksik dosya problemleri vs. olduğunu düşündüm ve internette yazan çoğu şeyi denedim. Elde var 0 hâla."Temiz bir kurulum yap." önerisinden önce, var olan başka alternatif çareleri benimle paylaşırsanız sevinirim. Formatla temiz bir kurulumu ben yapamam, Monster kullanıyorum ve kargo, bekleme gibi süreçlerden önce başka bir çare varsa denemek istiyorum.

Ekleme; Sürüm şu an 1803 olarak görünmekte. Windows orjinal. Denetim Masası'nda bile çoğu şey eksik. Örneğin, şu an bilgisayarda güncellemeye dair bir sekme bile yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve sfc /scannow komutunu girin. İşlemin tamamlanması ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

@Lexara Hocam bence Mallwarebytes programıyla virüs taraması yapın virüstende sıkıntı olabilir. Bende 1803 e geçtiğimde sıkıntılar yaşıyordum hele bi virüs taraması yapayım dedim 535 tane virüs çıktı ve hepsini sildim. Şimdi laptopum rahatladı ve 1709 sürümünden hızlı çalışıyor hatta bazı oyunlarda FPS bile arttı.

Özellikle büyük sürüm güncellemelerin de Sistem dosyaları yeni bir Windows dosyası içine aktarıldığından bazen bu tarz sorunlar yaşanabiliyor. Bu sorunları çözmek için sürücüleri kaldırıp tekrar kurmak işe yarabilir.
Elde bulunan Chipset, Ekran kartı, Ses v.b sürücüleri kaldırıp tekrar kurun.

Ayriyeten Windows 10 yaptığınız Ayarlar sıfırlandığından 1-2 saat ayırıp Windows 10 Ayarlarını kontrol etmenizde fayda var. Yeni gelen ayarlarda hem gizlilik işgal eden hemde sistem kaynaklarını sömüren uygulamaların işlemlerine ayar çekebilirsiniz.

Başlat tepki vermiyorsa hizmeti çalışmıyor olabilir. Görev yöneticisinde ''Windows Kabuk deneyimi sistemi'' olup olmadığını kontrol et. Eğer gözükmüyorsa Windows'un sunduğu Dosya onarma bağlantısındaki işlemleri uygula.
https://support.microsoft.com/tr-tr...er-tool-to-repair-missing-or-corrupted-system
Screenshot_1.png

Screenshot_2.png
Yeşil simge
windows10.png
uygulamanın askıda olduğunu gösteriyor. Arka planda önbellekte bekliyor.
Başlat>Ayarlar>Gizlilik>Arka plan uygulamaları sekmesini açıp, İstediğin uygulamanın Arka planda çalışmasını kapatabilirsin. Bazı uygulamalar sistem uygulaması olduğundan sürekli çalışır.
Arama işlemi çalışmadığında:

Screenshot_1.png

Arama işlemi çalıştığında:

Screenshot_2.png
Tüm işlemler bittikten sonra her zaman bakım yapılmasını öneririm. CCleaner ya da Wise Disk Cleaner ile sistem taraması yapın. Windows'un kendi sunduğu disk birleştirme programı ile Disk birleştirmesi yapın.
Temel Sistem Bakım ve Performans Optimizasyonu Yönergesi

Özellikle büyük sürüm güncellemelerin de Sistem dosyaları yeni bir Windows dosyası içine aktarıldığından bazen bu tarz sorunlar yaşanabiliyor. Bu sorunları çözmek için sürücüleri kaldırıp tekrar kurmak işe yarabilir.
Elde bulunan Chipset, Ekran kartı, Ses v.b sürücüleri kaldırıp tekrar kurun.

Ayriyeten Windows 10 yaptığınız Ayarlar sıfırlandığından 1-2 saat ayırıp Windows 10 Ayarlarını kontrol etmenizde fayda var. Yeni gelen ayarlarda hem gizlilik işgal eden hemde sistem kaynaklarını sömüren uygulamaların işlemlerine ayar çekebilirsiniz.

Başlat tepki vermiyorsa hizmeti çalışmıyor olabilir. Görev yöneticisinde ''Windows Kabuk deneyimi sistemi'' olup olmadığını kontrol et. Eğer gözükmüyorsa Windows'un sunduğu Dosya onarma bağlantısındaki işlemleri uygula.
https://support.microsoft.com/tr-tr...er-tool-to-repair-missing-or-corrupted-system
Yeşil simge Eki Görüntüle 295721 uygulamanın askıda olduğunu gösteriyor. Arka planda önbellekte bekliyor.
Başlat>Ayarlar>Gizlilik>Arka plan uygulamaları sekmesini açıp, İstediğin uygulamanın Arka planda çalışmasını kapatabilirsin. Bazı uygulamalar sistem uygulaması olduğundan sürekli çalışır.
Arama işlemi çalışmadığında:

Eki Görüntüle 295719

Arama işlemi çalıştığında:

Eki Görüntüle 295720
Tüm işlemler bittikten sonra her zaman bakım yapılmasını öneririm. CCleaner ya da Wise Disk Cleaner ile sistem taraması yapın. Windows'un kendi sunduğu disk birleştirme programı ile Disk birleştirmesi yapın.
Temel Sistem Bakım ve Performans Optimizasyonu Yönergesi

Görev yöneticisinde ''Windows Kabuk deneyimi sistemi'' var fakat karşısında yeşil simge var. Sorun teşkil ediyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Görev yöneticisinde ''Windows Kabuk deneyimi sistemi'' var fakat karşısında yeşil simge var. Sorun teşkil ediyor mu?
Hayır.
Başlat menüsü açtığında o yeşil simgenin kaybolduğunu göreceksin.
Başlat menüsü kapalıyken askıda olduğunu gösteriyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı