Windows 10 1903 "Aramak için buraya yazın"

Vefik Sami

Kilopat
Daha fazla  
1903 sürüm öncesi Windows 10 işletim sistemlerinde. görev çubuğundaki "arama" bölümü basit bir büyüteç simgesi ile gösteriliyor, üzerine tıklandığında üstte arama yapılacak bir bölüm açılıyordu. 1903 sürümünde ise görev çubuğunun dörtte birini kaplayacak biçimde bir alan ayrılıp, "Aramak için buraya yazın" şeklinde bir uyarı konmuş. Hem estetik açıdan çirkin olmuş. Hem de sanki bizler "aptal" yerine konmuşuz.

Bu uygulama sâdece üçüncü dünya sâkinlerine yönelik midir?
Yoksa, orijinal İngilizce sürümlerde de aynı görüntü bulunmakta mı?

''Aramak için buraya yazın'' kutusuna sağ tıklayın. Ardından ''ara'' menüsünden ''arama simgesini göster'' seçeneğini seçin. Böylece küçülmüş olacak. O özellik isteyen istediği gibi kullansın diye var. Ben de büyük şekilde durmasını sevmiyorum. Büyüteç şeklinde durması daha hoş.

1903 sürüm öncesi Windows 10 işletim sistemlerinde. görev çubuğundaki "arama" bölümü basit bir büyüteç simgesi ile gösteriliyor, üzerine tıklandığında üstte arama yapılacak bir bölüm açılıyordu. 1903 sürümünde ise görev çubuğunun dörtte birini kaplayacak biçimde bir alan ayrılıp, "Aramak için buraya yazın" şeklinde bir uyarı konmuş. Hem estetik açıdan çirkin olmuş. Hem de sanki bizler "aptal" yerine konmuşuz.

Bu uygulama sâdece üçüncü dünya sâkinlerine yönelik midir?
Yoksa, orijinal İngilizce sürümlerde de aynı görüntü bulunmakta mı?
Araştırmadan kurcalamadan hemen foruma yazmışsınız siz de. Birazcık baksaydınız görürdünüz bu ayarı.

1903 sürüm öncesi Windows 10 işletim sistemlerinde. görev çubuğundaki "arama" bölümü basit bir büyüteç simgesi ile gösteriliyor.
Benim şu an ki sürümüm 1809. Bende de büyük gözüküyor. Ben büyük seviyorum.
396753

396754

Araştırmadan kurcalamadan hemen foruma yazmışsınız siz de. Birazcık baksaydınız görürdünüz bu ayarı.

Senden önce cevap veren arkadaş gayet efendice yazmış.
Nasıl yapılacağını da izah etmiş.
Sen de "mal bulmuş mağribi" gibi fırsatçılık edip aklın sıra laf sokuşturmuşsun.

Ergen tiriplerini terk edecek kadar büyümedin mi daha?
Benim şu an ki sürümüm 1809. Bende de büyük gözüküyor. Ben büyük seviyorum.
Eki Görüntüle 396753
Eki Görüntüle 396754

Hallettik birader.
KaraKartalw arkadaşın izahı ile mesele halloldu.
''Aramak için buraya yazın'' kutusuna sağ tıklayın. Ardından ''ara'' menüsünden ''arama simgesini göster'' seçeneğini seçin. Böylece küçülmüş olacak. O özellik isteyen istediği gibi kullansın diye var. Ben de büyük şekilde durmasını sevmiyorum. Büyüteç şeklinde durması daha hoş.

Eyvallah birader.
Sağolasın.

Son düzenleme:
Hem de sanki bizler "aptal" yerine konmuşuz.
Yazılım geliştiricileri kullanıcıları "aptal" yerine koymak zorundadır. Zira "aptal" yerine koyulmaz ise ortaya anlaşılması zor ve karmaşık bir arayüz çıkar.

70 yaşındaki bilgisayar kullanmayı bilmeyen bir şahsın, bilgisayar kullanmaya çalıştığını düşünün. Nasıl kullanacak?

Senden önce cevap veren arkadaş gayet efendice yazmış.
Nasıl yapılacağını da izah etmiş.
Sen de "mal bulmuş mağribi" gibi fırsatçılık edip aklın sıra laf sokuşturmuşsun.

Ergen tiriplerini terk edecek kadar büyümedin mi daha?

Hallettik birader.
KaraKartalw arkadaşın izahı ile mesele halloldu.

Eyvallah birader.
Sağolasın.
Benim yazdığım mesaja laf etmek yerine açtığınız konuya göz atmanızı tavsiye ederim. Zira Microsoft sizi aptal yerine koymakla hata etmemiş. :)

Benim yazdığım mesaja laf etmek yerine açtığınız konuya göz atmanızı tavsiye ederim. Zira Microsoft sizi aptal yerine koymakla hata etmemiş. :)

Bahsettiğin hataların büyüğünü Microsoft'da yapıyor. Yayınladığı resmi sürümlerden bazısını hatalar nedeniyle geri çekmişti.

Sen laf ebeliğini bir tarafa bırak da bir an önce büyümene bak.
Çünki yazdıkça "defo"ların çıkıyor.
Yazılım geliştiricileri kullanıcıları "aptal" yerine koymak zorundadır. Zira "aptal" yerine koyulmaz ise ortaya anlaşılması zor ve karmaşık bir arayüz çıkar.

70 yaşındaki bilgisayar kullanmayı bilmeyen bir şahsın, bilgisayar kullanmaya çalıştığını düşünün. Nasıl kullanacak?

Şimdi böyle cımbızlama ile ben de senin mesajından epey malzeme çıkarır eleştiririm. "Aramak için buraya yazın" bölümü görev çubuğunun dörtte birini kaplıyor ve adeta kullanıcının gözüne sokuluyorsa bu insanları aptal yerine koymak anlamına gelir.

Bahsettiğim budur.
Microsft'un "yazılım mantığı" değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı