Windows 10 5 saniyede nasıl açılır?

QyWolia

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,
Babam elektronikçi yani elektronik cihazları tamir ediyor. Bugün bir bilgisayar geldi. USB'leri bozuktu neyse ben söktüm babam yeni USB taktı topladım laptopu. Sonra PC'yi açtım 4-5 saniyede çat diye açıldı. Bilgisayarın benimki ile 2 farkı var onda 4. nesil i5 m serisi işlemci var. Bende 3. nesil i5 m serisi var. Ve onda 4 GB RAM varken bende 8 GB RAM var. O bilgisayarın işletim sistemi Windows 8.1. nasıl bu kadar hızlı açılabiliyor? Ve kendi bilgisayarımı o kadar olmasa da 7 saniye gibi bir sürede açabilir miyim? Babamın bir arkadaşı var Windows ile ilgili şeylerden anlıyor. Bana şey demişti önyüklemesi devre dışı bırakılmıştır. Sen de bıraksan 7 saniyede falan açılır demişti. MSConfig menüsünden yapılabilir mi?

İki laptopun da sistem özellikleri,

Bahsettiğim laptopta;

i5 4. nesil m serisi 2.50 GHz 2 çekirdekli
4 GB DDR3 RAM
GeForce 710M ekran kartı 1GB
HD 4600 onboard ekran kartı
Windows 8.1

Benim laptopumda,
i5 3. nesil m serisi 2.50GHz 2 çekirdekli (3. nesil i3'ten yükseltilmiş)
8 GB DDR3 RAM
GeForce 710M ekran kartı 1GB
HD 4000 onboard ekran kartı
Windows 10 Pro

Not: 2 bilgisayarda da UEFI Fast Boot özelliği açık.

Dosya Ekleri

• resim_2021-06-22_221507.png
    resim_2021-06-22_221507.png
    91,3 KB · Görüntüleme: 82
Merhaba,
Babam elektronikçi yani elektronik cihazları tamir ediyor. Bugün bir bilgisayar geldi. USB'leri bozuktu neyse ben söktüm babam yeni USB taktı topladım laptopu. Sonra PC'yi açtım 4-5 saniyede çat diye açıldı. Bilgisayarın benimki ile 2 farkı var onda 4. nesil i5 m serisi işlemci var. Bende 3. nesil i5 m serisi var. Ve onda 4 GB RAM varken bende 8 GB RAM var. O bilgisayarın işletim sistemi Windows 8.1. nasıl bu kadar hızlı açılabiliyor? Ve kendi bilgisayarımı o kadar olmasa da 7 saniye gibi bir sürede açabilir miyim? Babamın bir arkadaşı var Windows ile ilgili şeylerden anlıyor. Bana şey demişti önyüklemesi devre dışı bırakılmıştır. Sen de bıraksan 7 saniyede falan açılır demişti. MSConfig menüsünden yapılabilir mi?

İki laptopun da sistem özellikleri,

Bahsettiğim laptopta;

i5 4. nesil m serisi 2.50 GHz 2 çekirdekli.
4 GB DDR3 RAM.
GeForce 710M ekran kartı 1GB.
HD 4600 onboard ekran kartı.
Windows 8.1

Benim laptopumda,
i5 3. nesil m serisi 2.50GHz 2 çekirdekli (3. nesil i3'ten yükseltilmiş)
8 GB DDR3 RAM.
GeForce 710M ekran kartı 1GB.
HD 4000 onboard ekran kartı.
Windows 10 Pro.

Not: 2 bilgisayarda da UEFI Fast Boot özelliği açık.

SSD ile UEFI kurulum yaparsanız tadından yenmez.

8.1 için normal hatta uzun bir süre, SSD'li laptopumda Max 3 saniye gördüm, HDD'li bilgisayarımda ise 7 saniye HDD deli eski olmasına rağmen.

Ben Windows 8.1'deyken bilgisayar üç ve beş saniye arasında açılıyordu. Windows 10'a ilk geçtiğim zamanlarda da bu durum aynıydı ancak son iki yıldır bilgisayarım on saniye civarlarında açılıyor. Çok uç bir öneri olacak ama istediğiniz şey buysa eski Windows 10 sürümlerine bakmayı da göze almalısınız. Bu arada SSD değil, HDD kullanıyorum.

Peki minimuma nasıl indirebilirim açılma süresini işletim sistemini değiştirmeden açılıştaki programları komple devre dışı bıraktım.

Geri
Yukarı