Windows 10 (80240031 hatası)

CripTox

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir, Turkey
Daha fazla  
Merhabalar.
3-4 ay önce windows 10'a geçiş yapmıştım fakat oyunlar ile ilgili birkaç problem yaşadığım için temiz kurulum ile windows 8.1'e döndüm. Son birkaç haftadır indiriyorum fakat %99 dan sonra aynı hatayı alıp duruyorum.
CDM kodlarını denedim fakat hiçbir hata bulmadı.
q1.PNG

Tüm çözüm önerilerine, yabancı forumlara baktım fakat işe yaramadı.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Son olarak sorunumu içeren video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, aşağıdaki komutu bir deneyin.

Kod:
Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Microsoft'un belirttiğine göre bu hatanın pek çok sebebi olabilir. Önceki denemeler işe yaramadığına göre aşağıda bu sebepleri sıralamaya çalışayım. Aşağıda yazdıklarıma bakarsan aslında sorunu bulana kadar Microsoft'un Medya Oluşturma Aracı ile Windows 10 kurulumunu yapmak daha kolay olur.

0xc1900101-0x40017 (0x80240031) Hatası:

1- Antivirüs programını devredışı bırakın (kaldırılması tavsiye edilir).
2- Genel USB aygıtlarını devre dışı bırakın (Smart Card Reader vb.).
3- Temiz önyükleme ile bilgisayarı başlatıp tekrar deneyin.
4- Windows Update ile güncelleme işlemi yapılıyorsa, indirme tamamlandığında internet bağlantısını kesin.
5- Microsoft hesabıyla oturum açılmışsa yerel hesaba geçin.
6- Klavye ve Fare hariç bilgisayara takılan tüm harici aygıtları çıkartın (yazıcı, usb bellek, oyun kontrolcüsü, harici disk vb.).

Windows Update ile yapılan yükseltmelerde denenebilecekler:
1- Komut İstemi'ni yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komuları girin (her komut ayrı ayrı yazılıp [Enter] basılmalı).
Kod:
net stop wuauserv
net stop cryptSvc
net stop bits
net stop msiserver
ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
ren C:\Windows\System32\catroot2 Catroot2.old
net start wuauserv
net start cryptSvc
net start bits
net start msiserver
2- Komut İstemi'nden çıkın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Microsoft'un bu hata ile ilgili tespit ettiği iki şey de, USB aygıt sürücüleri ve Nvidia sürücüsü. Yükseltme esnasında harici USB aygıtlar takılı olmasın. Nvidia grafik hızlandırıcısı sürücüsü güncel olsun.

Microsoft özellikle Nvidia sürücüsünün güncel olması gerektiğini belirtmiş ama sebep bu mudur bilmiyorum. Windows 10 yükseltmesi haricinde Windows 8 ile ilgili güncelleme varsa mutlaka onları yapın. Yukarıda yazdıklarım bu hatayla ilgili Microsoft'un cevabı fakat her tavsiyeden sonra da medya oluşturma aracıyla yükseltmeyi tavsiye etmişler, belirteyim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı