Windows 10 %99 CPU Kullanımı Sorunu

cuby

Hectopat
Oyunda eskisine göre FPS düşmesi yaşadığımı fark ettim ve bir uygulamayı sonlandırmak için baktıgımda CPU kullanımı %95-%99 arası sürekli ve bu tabii ki benim performasınımı etkiliyor. Ben de sizden yardım almak istedim. Ve alttaki resimde System Idle adlı şey sürekli %80 civarında. Bilgisayarımda biraz oyun ve gerekli dosyalar olduğu için format atmam mümkün değil eğer işe yarayan gereksiz uygulamaları kapatan ve kaldırmak için gösteren program var ise önerirseniz. Altaki TSLGAME PUBG oyunu bu arada eskiden PUBG'de 100 üzeri FPS alırken ayarları düşürmeme rağmen şu an 30'larda FPS alıyorum.
kasma.png
kasma 3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sıkıntı bu gün olmaya başladıysa eğer windows update yüzünden olabilir bende de aynı sıkıntı oluştu geri aldım updateyi.

Temizleme için CCleaner kullanabilirsiniz. Sistemi belirtin. Oyun içi değerleri de MSI Afterburner ile gönderin. Göndermeden önce o uygulamayı kapatın.
İ3 7100
GTX 1060 3GB
8GB RAM VE CCleaner kullanıyorum.Yarın ise MSI Afterburner değerlerini göndereceğim

System Idle işlemi CPU'nun kullanılmayan yüzdesini gösterir. Kafanız karışmasın.

Bu konuya bakın bir: Sistem Boşta Yüksek İşlemci Kullanımı

Sorununuz çözülmez ise virüs taraması yapın.
Hocam 2.fotoğrafta aşağıda CPU Usage %100 yazıyor
Bu sıkıntı bu gün olmaya başladıysa eğer windows update yüzünden olabilir bende de aynı sıkıntı oluştu geri aldım updateyi.
Daha güncellemedim hocam
Bağlantıdaki yazılımı yükle.
https://downloadmirror.intel.com/27681/eng/SetupRST.exe

Bağlantılardaki yönergeleri uygulayın.
Temel Sistem Bakım ve Performans Optimizasyonu Yönergesi
Complete Internet Repair ile İnternet Bağlantı Ayar Onarımı
Ayriyeten Wise disk cleaner günlük temizlik için yeterlidir. Tarayıcı geçmişini temizlememek için tarayıcı açıkken tarama işlemi yap.

Oyun içinde grafik ayarını yükseltirsen CPU binen yük azalacaktır.

Hepsini adım adım uyguladım hocam bu arada oyun içinde grafik ayarını ultra yaparsam CPU'ya binen yük azalıp ekran kartına yük biner değil mi ?
Buradan gönderdiğim yönergeleri takip ederek Windows eski sürümünden kalan artık ve gereksiz dosyaları seçip, silerek sisteminizi rahatlatabilirsiniz.
Dediğinizi uyguladım hocam

Ve hepinize teşekkürler sorunun çözülüp çözülmediğini yarın deniceğim var mı başka önerisi olan ? :rolleyes::ROFL: ve bazı gereksiz uygulamalarıda kaldırdım hadi inşallah.
Ama hala mesela bir klasöre tıklayıp sağ tık yapınca 10 saniye sürüyor açılması.
Tavsiyeleri Olan Varmı hala

Son düzenleme:

Geri
Yukarı