Windows 10, anakarttaki OEM Windows 7 Key ile kullanılır mı?

eflanili7881

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Center of the technology
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU=Intel Core i5-3570 @ 3.40GHz
RAM=16GB-DDR3-1333MHz (8GB+8GB)
MOBO=ZX-H61C/B75 V2.3
dGPU=MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC
iGPU=Intel HD Graphics 2500
MON1=Samsung Smart Monitor M5 27" 1080p LS27CM501EUXUF M50C
MON2=Casper 9809B 18.5" W
MOUSE=Rampage SMX-R70 Blaze
KB=Casper KB5108 Multimedia
HDD1=WDC WD10EZEX-08WN4A0
HDD2=TOSHIBA HDWD320UZSVA
OD1=PIONEER BDR-209M
OD2=PIONEER DVR-221
PSU=Cougar GX-S 450W 80+ Gold
UPS=Tunçmatik Lite II 1000VA/600W
Sorum şu. Bir köyde bir de burada, yani İstanbul'da olmak üzere iki bilgisayarım var. Köydeki olan bilgisayarımda Linux yüklü ama köydeki anakartın BIOS'unda Windows 7 starter lisansı var (daha doğrusu seriali var.). İnternette okuduğuma göre OEM Windows lisansını (veya seriali) kullanarak Windows 10'a ücretsiz yükseltmek mümkün. Köydeki bilgisayarda zaten Linux olduğundan dolayı İstanbul'daki bilgisayarda köydeki anakartta bulunan serial ile Windows 10 yükseltmek yasal mı acaba (köydeki bilgisayar internet erişimine açık değil, bundan dolayı o anakarttaki lisansı İstanbul'daki bilgisayarda kullanmak istiyorum.)? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorum şu. Bir köyde bir de burada, yani İstanbul'da olmak üzere iki bilgisayarım var. Köydeki olan bilgisayarımda Linux yüklü ama köydeki anakartın BIOS'unda Windows 7 starter lisansı var (daha doğrusu seriali var.). İnternette okuduğuma göre OEM Windows lisansını (veya seriali) kullanarak Windows 10'a ücretsiz yükseltmek mümkün. Köydeki bilgisayarda zaten Linux olduğundan dolayı İstanbul'daki bilgisayarda köydeki anakartta bulunan serial ile Windows 10 yükseltmek yasal mı acaba (köydeki bilgisayar internet erişimine açık değil, bundan dolayı o anakarttaki lisansı İstanbul'daki bilgisayarda kullanmak istiyorum.)? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sanırım yasal olmuyor.Ama deneyin.

Sanırım yasal olmuyor.Ama deneyin.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Denedim ve oldu. Ayrıca hesaba da işledi.
Untitled.png

Peki bu işlem yasal mı acaba? Tekrardan sordum ama. Bazı sitelerden gördüğüm için sorayım dedim.

Burada Webtekno'nun 2 hafta önce yazdığı bir makale var ama emin olamadım:
Windows 7 ve 8.1 Kullananlar: Windows 10'a Hâlâ Ücretsiz Geçebilirsiniz (webtekno.com)

Aslında ilk önce VirtualBox'a Windows 7 Starter yükleyip oradan Windows 10'a yükselttim. Daha sonra anahtarla hesabımı girince Windows lisansı hesabıma işlendi. Asıl bilgisayarda aktifleştirme yaparken anahtarı girince anahtarı girdi ama aktifleştirmemişti. Okuduğuma göre Reactivating Windows 10 after a hardware change (microsoft.com) bu linkteki işlemleri yapınca Windows 10 aktifleşti. Sanırım VirtualBox'un donanım bilgilerine göre Windows aktifleştiğinden dolayı böyle olmuş. Peki gerçek bir Windows 10 alınmış gibi olur mu? Birde başka bir linkte okuduğuma göre Windows 10'un versiyon 1511 (Kasım Güncellemesi)ile mümkün olmuş bu. Eğer link paylaşımı yasaksa kaldırabilirim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Çözüm olarak işaretleyebilir misiniz?
@eflanili7881

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Denedim ve oldu. Ayrıca hesaba da işledi.
Eki Görüntüle 837685
Peki bu işlem yasal mı acaba? Tekrardan sordum ama. Bazı sitelerden gördüğüm için sorayım dedim.

Burada Webtekno'nun 2 hafta önce yazdığı bir makale var ama emin olamadım:
Windows 7 ve 8.1 Kullananlar: Windows 10'a Hâlâ Ücretsiz Geçebilirsiniz (webtekno.com)

Aslında ilk önce VirtualBox'a Windows 7 starter yükleyip oradan Windows 10'a yükselttim. Daha sonra anahtarla hesabımı girince Windows lisansı hesabıma işlendi. Asıl bilgisayarda aktifleştirme yaparken anahtarı girince anahtarı girdi ama aktifleştirmemişti. Okuduğuma göre Reactivating Windows 10 after a hardware change (microsoft.com) bu linkteki işlemleri yapınca Windows 10 aktifleşti. Sanırım VirtualBox'un donanım bilgilerine göre Windows aktifleştiğinden dolayı böyle olmuş. Peki gerçek bir Windows 10 alınmış gibi olur mu? Bir de başka bir linkte okuduğuma göre Windows 10'un versiyon 1511 (kasım güncellemesi)ile mümkün olmuş bu. Eğer link paylaşımı yasaksa kaldırabilirim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sanırım olmuyor yani kararsızım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı