Windows 10 Anlamsız Yavaşlık

Kamar33

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.
Ben bundan önceki bilgisayarlarımda özellikle Windows 10 kullanmaktan kaçındım. Bu konuda bana saldırmazsanız sevinirim, ben daha önce kullandım ve genel bir performans düşüklüğü yaşadım. Masaüstü bilgisayarımda (FX 6300, HD7870XT, 8GB) özellikle ilginç bir şekilde çokça FPS farkı bile yaşadım (Gerekli her türlü driver yüklemesini ve güncelemeyi yapmıştım.). Mecburen tekrar format atıp Windows 7 kurdum ve gözle görülür bir performans artışı yaşadım.

Ancak geçenlerde yeni dizüstü bilgisayar aldım ve Linux Endless ile geldi. Ben de en güncel Windows sürümü olsun diye 10 yükledim. Bütün güncelleştirmeleri yaptım, güncel driverları yükledim. Ancak bilgisayarın normal performansını bilmediğim için Windows 10'dan dolayı bir kayıp var mı bilemiyorum. Ancak fotoğraflar uygulamasını falan açarken lüzumsuz bir bekleme yaşıyorum. Dediğim gibi bu cihaza da driverlarını yükledim (En güncel), Windows güncellemelerini yaptım. Acaba gözden kaçırdığım bir şey mi var maksimum performansı almak için? Windows 7'ye geçmeyi düşünüyorum ancak açıkçası tekrar format bütün driverlar falan uğraşmak istemiyorum. Sizin bu konuda fikriniz tavsiyeniz nedir ?

Dizüstü bilgisayarım:
  • Acer A515-51G-388J
  • i3 -6006U İşlemci
  • 4 GB DDR4 RAM
  • Nvidia 940 MX Ekran Kartı
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki benim yaptığımdan farklı bir yol izlemiş miydin peki hocam ? Ne bileyim güncelleme ve driver yüklemesi dışında mesela ? Ya da ben bilgisayarımda bir sorun olup olmadığını anlamak için ne tür bir test yapabilirim?
Güncelleme: Emin olmamakla birlikte normalde işlemcim Windows 7 yüklenemez listesinde olmamasına rağmen Acer'ın sitesinde herhangi bir Windows 7 driverı bulunmuyor. Windows 7 de Nvidia driverını bulabilirim ama chipset driverı bulmakta sıkıntı yaşayabilirim.

Windows 7 zaten düşük performanslı bir de bu şekilde daha da kötü performans alırsın diyebilirsiniz ancak eski bilgisayarım (HP G62: İ3 M350, 4 GB RAM, HD5470) bile çok daha performanslıydı bu sistemden. Eğer durum böyle devam ederse açıkçası bilgisayarı iade etmeyi düşünüyorum.

En göze batan sorunlar: Dosya gezgini açarken 5 saniye boş bekleme, video tam ekran yapınca videonun donması ve 5 saniye sonra devam etmesi, yine başlat menüsünün çok geç açılması gibi şeyler.

Ram testi yaptım sıkıntı çıkmadı. HDD kullanıyorum ama eski bilgisayarımda da HDD vardı(Disk kullanımı %10 un altında). Fikri olan ve yardımcı olabilecek olan yok mu ? Şimdiden teşekkür ederim.
Şuan aynı bilgisayardan yazıyorum Windows 10 1803 kullanıyorum çok memnunum.
Özür dileyerek, özel mesaj atılmadığı için üzülerek konuyu hortlatarak sormak zorunda kullanıyorum bu soruyu. Ki zaten sorun hala çözülmediğine göre Çok da bir sıkıntı olmaz diye umut ediyorum. :)

Acaba hala aynı laptopu mu kullanıyorsun hocam, eğer öyleyse bir kaç soru soracaktım da, ulaşabileceğim herhangi bir yer var mı sana ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı